Kobieta wybiera mieszkanie

Kobieta wybiera mieszkanie
Możliwość komentowania Kobieta wybiera mieszkanie została wyłączona, 08/03/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe

Ankieta przeprowadzona wśród doradców agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy nie pozostawia wątpliwości. To do kobiet najczęściej należy ostatnie słowo przy wyborze mieszkania do zakupu.

Ankieta została przeprowadzona wśród doradców Metrohouse & Partnerzy, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się obsługą klientów poszukujących nieruchomości. Zadaniem doradców było określenie roli kobiety w procesie transakcyjnym.

Kobieta wybiera mieszkanie

63 proc. agentów twierdzi, że ostatnie słowo przy kupnie mieszkania należy do kobiety. Na mężczyzn w tej kwestii stawia… 5 proc. ankietowanych. – Z moich obserwacji wynika, że odsetek przypadków, kiedy to kobieta podejmuje decyzję o zakupie jest jeszcze większy, mówi Norbert Pielach, dyrektor oddziału Metrohouse w Pruszkowie. Jeżeli mieszkanie kupuje para, to naprawdę rzadko się zdarza, by mężczyzna miał większy wpływ na decyzję. Czasem mogą sprawiać wrażenie, że decyzja została podjęta wspólnie, ale to kobieta jest z reguły siłą napędową, dodaje Pielach.

Źródło: Metrohouse i Partnerzy

Kobieta odpowiedzialna za kontakt z pośrednikiem

Zdaniem większości ankietowanych pośredników (53 proc.) to kobieta pierwsza rozpoczyna poszukiwania kontaktując się z agentem. Innego zdania jest co dziesiąty ankietowany. Jednak 37 proc. twierdzi, że w tej kwestii nie ma prawidłowości i kontakt z pośrednikiem inicjowany jest w równym stopniu przez kobiety i mężczyzn.

Negocjacje raczej dla mężczyzn

Na pytanie „Kto jest lepszym negocjatorem ceny?” nie udało się otrzymać jednoznacznej odpowiedzi. Większość ankietowanych (39 proc.) twierdzi, że powodzenie w negocjacjach nie ma związku z płcią i przy ustalaniu końcowej ceny wszyscy negocjują z podobnym rezultatem. 23 proc. ankietowanych stawia na panie, ale jest to o 15 pkt. proc. mniej niż odpowiedzi oddane na panów. – Jeżeli kobieta jest zauroczona oglądanym mieszkaniem, jej partner nie ma już raczej nic do powiedzenia, mówi Mariusz Kaczmarek z łódzkiego oddziału Metrohouse. Na barkach mężczyzny spoczywa odpowiedzialność za powodzenie w negocjacjach, kwestie formalne oraz potencjalny remont. Podział ról pozwala kobiecie zająć się w tym czasie aranżacją przestrzeni, doborem mebli i dodatków.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 3-4 marca. Wzięło w niej udział ponad 140 agentów Metrohouse & Partnerzy S.A.

Tagi:␣
admetrohouse

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.