Jesienna konserwacja tarasu
Mimo że rozpoczęła się już kalendarzowa jesień, pogoda pozwala na delikatne przejście między porami roku. Jednak nie dajmy się zwieść ostatnim promieniom letniego słońca, które zaraz nas opuści. Warto wykorzystać tę sprzyjającą aurę by przygotować taras do sezonu zimowego.
Właścicielom przydomowych ogródków, jesień upływa na przesadzaniu, przycinaniu oraz zabezpieczaniu roślin przed zimowymi przymrozkami. Gdy w ogrodzie mają taras z drewna lub gresu, powinni zadbać o odpowiednim zabezpieczeniu go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych w sezonie zimowym. Odpowiednia ochrona przed mrozem, śniegiem, marznącą wodą sprawi, że taras utrzyma estetyczny wygląd pomimo niesprzyjających warunków. O konserwacji tarasu nie muszą pamiętać ci, którzy zdecydowali się na kompozyt. Oni bez nakładów pracy i finansów będą mogli z niego korzystać, gdy tylko pojawią się pierwsze promienie wiosennego słońca.
Twarda sztuka
Odporność na uszkodzenia mechaniczne to największa zaleta płytek gresowych i klinkierowych. Nawet w trakcie wieloletniej eksploatacji ciężko zarysować ich powierzchnię. Właściwy montaż spowoduje, że nie trzeba będzie stosować zaawansowanych metod pielęgnacyjnych przed zimą. – Jednak zabiegiem, o którym należy pamiętać, jest wypełnienie szczelin silikonowym impregnatem. W innym wypadku zamarzająca woda z topniejącego śniegu może rozsadzić zewnętrzną powierzchnię płytek – mówi Klaudia Tecław, przedstawiciel firmy Vives. Na tarasie zewnętrznym najlepiej sprawdzi się gres piątej klasy ścieralności, mrozoodporny, o niskim stopniu nasiąkliwości.
Delikatna natura
Zwolennicy naturalnego piękna muszą włożyć nieco więcej wysiłku, by mróz i śnieg nie wyrządziły szkody ich drewnianemu tarasowi. Gatunki egzotyczne zawierają olejki i substancje chemiczne, które chronią je przed szkodnikami i grzybami. Jednak wymagają dodatkowej impregnacji, by nie uległy niszczącemu działaniu śniegu, czy marznącej wody. Ważne jest, aby olejowanie desek nie odbywało się , gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza, ponieważ może skutkować to ścięciem oleju. Gdy spadnie śnieg, powinno się go regularnie usuwać z tarasu za pomocą plastikowej szufli, wzdłuż ryflowania – w przeciwnym razie istnieje ryzyko zadrapania desek. Nie powinno się stosować środków do rozpuszczania lodu i śniegu, ponieważ mogą one odbarwić deski, a nawet usunąć znajdujący się w nich olej.
Optymalne połączenie
W wyniku połączenia drewna z tworzywem sztucznym powstał materiał, który przetrwa bez uszczerbku nawet ciężką zimę. Deski tarasowe wykonane z kompozytu nie wymagają konserwacji przed sezonem zimowym. – Kompozyt posiadający właściwości tworzywa sztucznego, jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, między innymi takich jak mróz czy śnieg. Taras nie musi być poddany specjalnym zabiegom, dzięki czemu nie narażamy się na dodatkowe koszta – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan Polska. Ponadto dzięki ryflowanej powierzchni na tarasie nie utworzy się lodowisko. Deski nie pochłaniają wody, wobec czego nie trzeba z nich usuwać zalegającego śniegu.
Właścicielom domów zależy, by wygląd tarasu nie zmieniał się przez lata użytkowania. Cechy materiału mają podstawowe znaczenie, dlatego tak wiele zależy od decyzji jakie zostaną podjęte już na etapie zakupu. To właśnie wtedy wybieramy czy taras będzie tylko kojarzył się z odpoczynkiem, czy również koniecznością regularnych prac pielęgnacyjnych.