Jakie systemy rezerwacji mieszkań mają deweloperzy

Możliwość komentowania Jakie systemy rezerwacji mieszkań mają deweloperzy została wyłączona, 17/10/2023, przez␣, w␣Uncategorized

Jakie warunki rezerwacji mieszkań oferują deweloperzy? Ile czasu mają nabywcy na uzyskanie decyzji kredytowej? Czy sposób rezerwacji uzależniony jest od profilu inwestycji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

Rezerwacje ustne są dokonywane na kilka dni. W tym czasie klienci mogą sprawdzić zdolność kredytową i zastanowić się, czy decydują się na zakup. Potem podpisujemy umowę rezerwacyjną, która umożliwia złożenie wniosku o kredyt. Zwykle czas trwania takiej umowy to około miesiąca, jednak w ostatnim czasie czas na uzyskanie znacząco się wydłużył a w przypadku kredytów w programie Bezpieczny Kredyt 2 proc. dochodzi już do 3 miesięcy.

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.

System rezerwacji w naszej firmie jest uniwersalny dla wszystkich projektów. Obecnie, z uwagi na wymagania znowelizowanej ustawy deweloperskiej oraz wydłużony czas konieczny na uzyskanie decyzji kredytowej, umowy rezerwacyjne zawierane są na okres 2 miesięcy. Ze względu na zatory w bankach, spowodowane kumulacją wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 proc., istnieje możliwość przedłużenia rezerwacji o dodatkowy miesiąc. Staramy się zapewnić najwyższy standard obsługi, dlatego też w naszych biurach sprzedaży dostępni są eksperci finansowi, którzy przeprowadzają klienta przez cały proces aplikowania o kredyt hipoteczny. 

Angelika Kliś, członek zarządu Atal

Rozróżnić należy projekty, w których sprzedaż odbywa się w oparciu o starą i nową ustawę deweloperską. W przypadku starej, umowy rezerwacyjne zawieramy na 4 tygodnie, a w przypadku nowej – 6 tygodni. Jeśli klient zwróci się do nas z prośbą o wydłużenie tych okresów ze względu na procedurę kredytową, może ten czas wydłużyć o dodatkowe 2 tygodnie.

Na początku tego roku wprowadziliśmy autorski program „Czas na mieszkanie”, który po wejściu w życie rządowych dopłat nieco ewoluował, aby uwzględnić nowe realia rynkowe. Aktualnie program „Czas na mieszkanie z kredytem 2 proc.” pozwala klientom na wpłatę środków własnych 14 dni od zawarcia umowy deweloperskiej/przedwstępnej, a kolejnej transzy do 60 dni od jej podpisania. Program gwarantuje niezmienioną cenę mieszkania oraz umożliwia odstąpienie od umowy bez kar w przypadku uzyskania negatywnych decyzji kredytowych.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home

System rezerwacji mieszkań dopasowujemy indywidualnie do możliwości nabywców, gdyż każdy klient może mieć inny terminy uzyskania decyzji kredytowej. Ponadto, współpracujemy z doradcami kredytowymi, dzięki czemu na bieżąco otrzymujemy informację o średnim czasie procesu wydawania decyzji kredytowej w danym banku. Z uwagi na duże zainteresowanie lokalami, wzmożony okres składania wniosków kredytowych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. jesteśmy elastyczni.

Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction

Mieszkanie rezerwujemy niezobowiązująco do 3 dni. Mamy własnych doradców kredytowych, którzy niezależnie od banku oceniają zdolność kredytową inwestorów. Jeśli, po analizie nie dostrzegamy ryzyka, podpisujemy umowę deweloperską dostosowując harmonogram spłat do indywidualnych potrzeb klienta oraz naszych możliwości. 

Piotr Ludwiński, dyrektor ds. Sprzedaży i Obsługi Klientów w Archicom

System rezerwacji mieszkań mamy dostosowany do mechanizmów rynkowych, wobec czego odpowiada na sygnały, które z niego spływają. Jeżeli czas niezbędny do uzyskania decyzji kredytowej się wydłuża, na przykład z uwagi na rosnące zainteresowanie programem Bezpieczny Kredyt 2 proc. Podchodzimy do tego elastycznie i analogicznie wydłużamy ten czas dla naszych klientów. Zależy nam na tym, aby zakup mieszkania był przyjemny, a nie stresujący. W indywidualnych przypadkach, gdy finansowanie nie zostanie przyznane, umożliwiamy rozwiązanie umowy rezerwacyjnej lub zamianę mieszkania.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Sposób rezerwacji mieszkania nie różni się w zależności od profilu projektu. Klienci zainteresowani lokalami gotowymi, które stanowią istotną cześć naszej oferty, wstępnie sprawdzają swoje możliwości finansowe, a następnie zawierana jest umowa przedwstępna, w której zakładamy kilkutygodniowy czas potrzebny na przeprocesowanie wniosku kredytowego i wypłatę środków. W przypadku osiedli będących w trakcie realizacji zawieramy umowę rezerwacyjną, na podstawie której większość banków jest w stanie przeprowadzić badanie zdolności kredytowej klientów, co prowadzi do zawarcia umowy deweloperskiej.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg

Oferujemy atrakcyjny system rezerwacji mieszkań, jak również szerokie, dedykowane wsparcie ekspertów w zakresie dostępu do finansowania. Eksperci wspierają naszych klientów na każdym etapie procesu kredytowego. Ponadto, współpracujemy z bankami partnerskimi, dzięki czemu nasi klienci mają ułatwione i przyspieszone procedury formalne. Usługi ekspertów finansowych są całkowicie bezpłatne dla naszych klientów.

Ekspert finansowy rzetelnie sprawdzi zdolność kredytową w 16 bankach, a następnie dobierze rozwiązania najlepiej dostosowane do możliwości kupującego. Wynegocjuje najlepsze warunki umowy kredytowej oraz pomoże w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji.

DOMPRESS

Omnie PRESTIGE PR