Jak znaleźć kredyt na budowę domu?

Jak znaleźć kredyt na budowę domu?
1 comment, 23/02/2012, przez␣, w␣domy, finanse, porady

Znalezienie atrakcyjnego kredytu na budowę domu nie jest łatwe. Expander zwraca uwagę, że szukając takiego kredytu warto porównywać nie tylko podstawowe parametry. Duże znaczenie mają bowiem takie elementy jak sposób dokumentowania postępów prac czy koszt ubezpieczenia pomostowego.

Poszukując kredytu na budowę domu zwykle zaczynamy od znalezienia najtańszych ofert. W tym zakresie kredyt na dom nie różni się istotnie od takiego na zakup mieszkania. Najważniejszym elementem wpływającym na koszt jest oprocentowanie. Zwykle jest ono tym niższe im wyższy posiadamy wkład własny oraz im wyższa jest kwota kredytu. Dodatkowy wpływ może mieć również ocena ryzyka jaką bank nam przypisze. Na korzystniejsze warunki mogą więc liczyć np. osoby posiadające pozytywną historię kredytową czy pracujące w branżach preferowanych przez dany bank.

Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego gdyż rozbieżności w kosztach kredytów hipotecznych są bardzo duże. Oprocentowanie najlepszych ofert kredytów w złotych to ok. 6%, a najdroższych sięga poziomu 7,74%. W rezultacie z przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł na zaciągniętego na 30 lat zaciągając najdroższy kredyt zapłacimy aż o ok. 125 000 zł więcej odsetek.

W przypadku kredytu na budowę domu warto jednak zwrócić uwagę na pewne elementy, które mają drugorzędne znaczenie przy kredycie na zakup mieszkania. Jednym z nich jest koszt ubezpieczenia pomostowego. Jest to ubezpieczenie płacone od momentu wypłaty kredytu do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku. O ile w przypadku kupna gotowego mieszkania to ubezpieczenie płacimy zaledwie przez kilka miesięcy, to w przypadku budowy domu może to trwać nawet trzy lata.

Składki ubezpieczenia pomostowego często są naliczane poprzez podwyższenie oprocentowania kredytu. Stawka jaka jest dodawana do oprocentowania wynosi ok. 1 pkt. proc. W tym przypadku również występują jednak znaczne różnice w ofertach. Można więc znaleźć zarówno takie, gdzie koszt będzie o połowę tańszy jak i dwukrotnie droższy od podanej wartości.

Specyficznym elementem kredytu na budowę domu jest to, że zwykle nie jest on wypłacany jednorazowo lecz w kilku częściach zwanych transzami. Druga i kolejne transze są wypłacane dopiero, gdy udokumentujemy, że pieniądze z poprzedniej zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Warto więc zwrócić uwagę na to w jaki sposób bank będzie kontrolował postępy prac.

Część banków wysyła na budowę swoich pracowników w celu przeprowadzenia inspekcji. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że za każdym razem, gdy inspekcja będzie konieczna zapłacimy prowizję. Zwykle wynosi ona ok. 200 zł. Postęp prac może też być dokumentowany na podstawie zdjęć i dziennika budowy. Część banków wymaga przedstawienia faktur potwierdzających na co zostały wydane pieniądze. Jednak zwykle nie muszą one obejmować całej kwoty. Najczęściej wystarczy w ten sposób udokumentować ok. 50% poniesionych wydatków.

Aby znaleźć najlepsza ofertę kredytu na budowę domu trzeba więc poświęcić sporo czasu na porównanie ofert pod różnym kątem. Można też skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który bezpłatnie zrobi to za nas.

Tagi:␣
front

Omnie Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander – Ekspert Finansowy. Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Analizuje rynek usług sektora bankowego. Ocenia oferty banków w zakresie kredytów, rachunków i kart. Swobodnie porusza się też w tematyce emerytalnej. Jest współtwórcą comiesięcznego rankingu funduszy inwestycyjnych oraz Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Jeden komentarz

  1. Gaga
    24 lutego, 2012 17:31

    Wielu moich znajomych w tej kwestii kierowało pytania do doradcy finansowego. Ponoć to najlepsze rozwiązanie, bo kredyt na dom jest bardziej skomplikowany niż ten mieszkaniowy.