Idealne lokum dla rodziny z dzieckiem

Idealne lokum dla rodziny z dzieckiem
Możliwość komentowania Idealne lokum dla rodziny z dzieckiem została wyłączona, 01/06/2011, przez␣, w␣bez kategorii, mieszkania, raporty

Z obserwacji pośredników Metrohouse & Partnerzy wynika, że znaczące grono ich klientów stanowią pary z dzieckiem. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie mieszkania preferują tacy klienci i na jakie elementy zwracają szczególną uwagę.

Wyniki ankiety pokazują, że rodzina w modelu 2 + 1 najczęściej poszukuje mieszkań dwupokojowych o powierzchni ponad 40 m kw. i niedużych mieszkań trzypokojowych do 60 m kw. Obie odpowiedzi zyskały po 40 proc. głosów. Jedynie 7 proc. ankietowanych deklarowało poszukiwania lokali o powierzchni ponad 60 m kw. Podobne spostrzeżenia ma Sylwia Chutnik, prezeska Fundacji MaMa – Idealne mieszkanie dla takiej rodziny to lokal o metrażu minimum 50 m kw. z oddzielnym pokojem dla dziecka i sypialnią dla rodziców.


Autobusy, tramwaje, funkcjonalność i… balkon

W opinii pośredników Metrohouse & Partnerzy rodziny kierują się zróżnicowanymi czynnikami przy zakupie mieszkania, aby mieć pewność, że nabywane mieszkanie będzie spełniać potrzeby wynikające z posiadania dziecka. Pośrednicy oceniali poszczególne elementy w skali od 1 do 5, gdzie 5 oznacza czynnik bardzo istotny, a 1 zupełnie nieważny.

Trzy najważniejsze, w ocenie pośredników elementy, na które zwracają uwagę klienci posiadający dziecko to dostępność komunikacyjna, balkon/taras oraz układ i funkcjonalność mieszkania. Na dalszych dwóch miejscach znalazły się elementy okolicznej infrastruktury tj. publiczne szkoły i przedszkola oraz tereny zielone i parki.

Natomiast wśród zaproponowanych elementów najrzadziej wybierano strukturę wiekową sąsiadów. Przeczy to tezie, że młodzi ludzie z dziećmi chcieliby mieszkać w otoczeniu podobnych rodzin. Rzadko wybierane odpowiedzi dotyczą bezpieczeństwa – monitoringu i ogrodzenia osiedla. Mniej ważne jest również umiejscowienie prywatnych szkół i przedszkoli, co stoi w przeciwwadze do państwowego szkolnictwa, którego obiekty są bardzo pożądane w okolicy miejsca zamieszkania.

Według Sylwii Chutnik z Fundacji MaMa rodzice zwracają dużą uwagę na otoczenie. – Bezpieczne place zabaw na podwórku lub okolicznym skwerze/parku, szkoły, przedszkola i przychodnie to ważny punkt na mapie poszukiwań nieruchomości stołecznych rodziców. Dodatkowo ważna jest infrastruktura, czyli dostępność miejsca (domu, mieszkania) dla wózków. Rodzina oczekująca dziecka lub z małym dzieckiem (do 2,5 roku) niechętnie zdecyduje się na mieszkanie bez windy lub w bloku/kamienicy bez podjazdów na klatkę.


Jak zaaranżować takie mieszkanie?

Generalnie mieszkanie, gdzie mają przebywać dzieci powinno być komfortowe pod względem komunikacyjnym. – Drzwi do wszystkich pomieszczeń muszą otwierać się swobodnie. Należy raczej unikać małych mieszkań w układzie dwupoziomowym, bo zbyt częste bieganie po schodach nie sprzyja bezpieczeństwu dzieci. Jeśli już rozważamy takie mieszkanie, to łazienka powinna znaleźć się na tej samej kondygnacji co sypialnia dziecka, żeby uniknąć chodzenia po nich w nocy, mówi Anna Sadowska, projektant wnętrz i prezes zarządu firmy Dekor Projekt.

Wybierając pokój dla dziecka musimy jasno określić, jakie ma spełniać funkcje. – Jeśli ma być sypialnią i chcemy jednocześnie zachować niewielkie miejsce do nauki oraz miejsce do przechowywania rzeczy dziecka, to możemy sprawnie zaaranżować nawet bardzo niewielkie pomieszczenie, mówi Anna Sadowska. – Mamy obecnie do dyspozycji wiele mebli, które bardzo sprytnie zachowują wiele funkcji i mimo małych rozmiarów są bardzo pojemne. Zakładamy tutaj, że inny, większy pokój będzie również miejscem do zabaw. W przypadku mieszkań dwupokojowych takie rozwiązanie jest koniecznością.

Metrohouse & Partnerzy S.A.

 

Tagi:␣
front

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.