Ekologia w budownictwie

Możliwość komentowania Ekologia w budownictwie została wyłączona, 24/01/2013, przez␣, w␣Uncategorized

Budownictwo jest dziedziną szczególnie wrażliwą na debaty na temat ochrony zasobów naturalnych i ekologii. I bardzo dobrze. Dzięki dążeniu, aby poprawić naturę nie wyrządzając jej szkody, możemy dziś cieszyć się bogatym wyborem ekologicznych i praktycznych materiałów.

W potocznej opinii ekologiczne jest to, co naturalne. A więc drewno, kamień, piasek, kruszywa, glina, słoma. Surowce te, w roli materiału budulcowego przeżywają ostatnimi czasy swoisty renesans. Wynika to z jednej strony z mody na ekologię, która obowiązuje w krajach rozwiniętych. Drugim czynnikiem jest rosnąca świadomość, że zasoby naszej planety nieodwracalnie się kurczą i jedynie, co możemy zrobić, to starać się spowolnić ten proces. Budując dom zwracamy więc uwagę na biodegradowalność używanych przez nas materiałów, na zawartość szkodliwych metali ciężkich, na substancje emitowane podczas spalania. I prostą drogą, stając przed wyborem materiału na panele tarasowe czy ogrodzenie, eliminujemy produkty zawierające tworzywa sztuczne. Opinia na ich temat jest miażdżąca i jak wynika z bliższej analizy – niesprawiedliwa.


Różne oblicza ekologii

Tworzywa sztuczne, mimo że w II połowie XIX wieku, kiedy zostały wynalezione, zrewolucjonizowały wiele dziedzin życia, po latach pokazały także swoje ciemne strony. Opinie wskazujące na długi czas rozkładu i szkody dla środowiska naturalnego, jakie czynią, stały się przyczyną poszukiwań bardziej satysfakcjonujących rozwiązań. Ich celem było stworzenie materiału, który zachowuje pożądane cechy tworzywa, takie jak odporność na korozję i na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, przy jednoczesnym ograniczeniu niekorzystnych dla środowiska naturalnego czynników. I tak rozpoczyna się historia kompozytu. – Kompozyt jest materiałem wytworzonym z przynajmniej dwóch komponentów. Z założenia posiada właściwości lepsze od swoich składowych. Na kompozyt drewna składają się równe proporcje mączki drzewnej i PVC. W procesie produkcji profili WPC (wood plastic composite) tworzywo łączy się z włóknami drewna i wiąże z nimi w trwały sposób. – tłumaczy Błażej Korzeniewski, doradca do spraw technicznych firmy Plastivan, specjalizującej się w produktach z kompozytu. Co najważniejsze, kompozyt jest ekologiczny. – W skład kompozytu wchodzi tworzywo polimerowe oraz mączka drzewna. Ta ostatnia jest mieszkanką pyłu drzewnego pochodzącego z lasów liściastych oraz iglastych. Powstały z połączenia tych składników kompozyt w 100 procentach nadaje się do powtórnego przetworzenia. – dodaje B. Korzeniewski. Można zaryzykować twierdzenie, że w ostatecznym rozrachunku kompozyt może być bardziej ekologiczny niż np. drewno. Drewno bowiem wymaga impregnacji, która czyni z niego materiał trwały, odporny na ścieranie czy uszkodzenia, a więc naprawdę budowlany. Chemiczne impregnaty mają niekorzystny wpływ na środowisko, gdyż mogą przedostać się do gleby i ją skazić. Paradoksalnie więc, materiał całkiem niewinny może wyrządzić więcej szkód, niż „podejrzanie” brzmiąca mieszanka. Kompozyt drewna i tworzywa sztucznego nie zawiera środków chemicznych ani ołowiu. W porównaniu z drewnem jest trudno zapalny. Jest to dobra wiadomość dla osób dbających o środowisko naturalne i starających się prowadzić ekologiczny tryb życia. Kompozyt produkowany jest w zgodzie z wyśrubowanymi normami dotyczącymi ochrony środowiska, co poświadcza w każdym przypadku odpowiedni system certyfikacji.
Kompozyt wydaje się więc materiałem przyszłości, a z pewnością najlepszą alternatywą dla szeroko stosowanego w budownictwie drewna naturalnego. To połączenie nowoczesnej technologii wytwórczej z ochroną zasobów naturalnych.

Omnie Plastivan

Plastivan Polska jest oddziałem belgijskiej firmy, która od ponad 40 lat zajmuje się produkcją i dystrybucją profili budowlanych i wykończeniowych z PVC do rozmaitych zastosowań. Na polskim rynku firma działa od 1993 roku. Produkty Plastivanu powstają na nowoczesnych liniach produkcyjnych, przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Plastivan zaopatruje przede wszystkim firmy zajmujące się dystrybucją materiałów wykończeniowych oraz hurtownie budowlane. Współpracuje również z firmami wykonawczymi.