Drożejąca energia podnosi ceny mieszkań

Drożejąca energia podnosi ceny mieszkań
2 komentarze, 17/11/2011, przez␣, w␣porady, raporty

Inflacja niespodziewanie podniosła się w październiku do 4,3%. Ceny związane z utrzymaniem mieszkania rosły natomiast w takim samym tempie, jak we wrześniu, czyli aż o 6,7% rok do roku. Miesięczne koszty utrzymania mieszkania zajmowanego przez czteroosobową rodzinę przekroczyły już 849 zł. 

W październiku, ceny związane z utrzymaniem mieszkania, czyli koszty zakupu przez gospodarstwa domowe energii, wody oraz płatności czynszów, były o 6,7% wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu tych cen było takie samo jak we wrześniu i jednocześnie największe od września 2009 roku, gdy wyniosło 7,6%. W stosunku do poprzedniego miesiąca koszty związane z utrzymaniem mieszkania podniosły się o 0,6% wobec wzrostu o 0,4% we wrześniu.

Ceny związane tylko z zakupem energii, rosły w nieco wolniejszym, tempie niż przed miesiącem – podniosły się o 7,7% rok do roku wobec 7,9% we wrześniu. Tak czy inaczej jest to jednak tempo znacznie przewyższające poziom inflacji. Drożejąca energia (elektryczna, cieplna, gaz, opał) to główna przyczyna wzrostu kosztów utrzymania mieszkania. Druga składowa kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania – opłaty na rzecz właścicieli czyli po prostu czynsze, nie rośnie już takim tempie. Szczegółowe dane GUS poznamy dopiero pod koniec miesiąca, ale we wrześniu był to wzrost o 2,9% rok do roku.

Także koszty związane z wyposażeniem mieszkania rosną wolniej niż inflacja. Ceny związane z zakupem mebli, sprzętu gospodarstwa domowego i środków czystości podniosły się w październiku o 2,7% rok do roku.

Koszty utrzymania mieszkań rosną w tempie szybszym od średniej z ostatnich 10 lat, która wynosi 5,3% i znacznie szybciej niż przeciętne ceny konsumpcyjne (średnia z ostatnich 10 lat wynosi 2,7%).

Szczyt tempa wzrostu cen zakupu przez gospodarstwa domowe energii, wody czy płaconych czynszów, przypada na przełom 2008 i 2009 roku. W styczniu 2009 r. wzrost wyniósł aż 11,4% rok do roku. Było to spowodowane gwałtowną podwyżką cen energii. W 2009 roku wzrost kosztów związanych z użytkowaniem mieszkań wyraźnie zwolnił, spadając w pierwszym kwartale 2010 roku w okolice 3,5%. Od tamtego czasu wskaźnik systematycznie rośnie.

Ostatnie statystyki GUS pokazujące kwotowo, ile przeciętny Polak wydaje co miesiąc na utrzymanie mieszkania pochodzą z końca 2010 roku (badanie „Warunki życia”). Wynika z nich, że średnio w 2010 roku wydatki wynosiły 199,9 zł. Na tę pozycję składają się, podobnie, jak w przypadku koszyka inflacji, koszty czynszu, energii i wody. Na podstawie tempa wzrost cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje co miesiąc 849,1 zł wobec 844 zł przed miesiącem. Od początku roku koszty te podniosły się o prawie 50 zł. Polacy przeznaczają na utrzymanie mieszkania ok. 17% swoich dochodów rozporządzalnych.

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Katarzyna Siwek

Dyrektor Działu Analiz Home Broker. Specjalizuje się w rynku nieruchomości oraz wybranych obszarach rynku finansowego i makroekonomii. Cechuje ją unikalne spojrzenie na gospodarkę i rynek kapitałowy – przez pryzmat rynku nieruchomości.

2 komentarze

  1. kasia
    21 listopada, 2011 12:29

    Własny dom to przede wszystkim ogromny komfort. Ja coraz bardziej nakręcam się na osiedle Villania, bo wykończenie domu pod klucz bardzo do mnie przemawia. Nie bez znaczenia jest również sąsiedztwo lasu, i przestrzeń.

  2. Wera
    21 listopada, 2011 8:55

    coraz bardziej opłaca się mieć swój dom. zaczęłam się rozglądać pod warszawą za czymś. najlepiej pd.-zach. część z placami zabaw itp. mam dość szumu miasta.