Deweloperzy sprzedają wcześniej!

Deweloperzy sprzedają wcześniej!
Możliwość komentowania Deweloperzy sprzedają wcześniej! została wyłączona, 20/07/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, raporty

Od początku 2010 r. znacznie zwiększyła się liczba dostępnych mieszkań deweloperskich na głównych rynkach mieszkaniowych w naszym kraju. Większość z nich jest jeszcze w budowie, ale część została już wybudowana i oddana do użytku. W obliczu dynamicznych wzrostów całej oferty rynkowej warto sprawdzić, jak zmieniła się oferta już ukończonych lokali z pierwszej ręki. Do analizy wybrano pięć miast, gdzie powstaje najwięcej mieszkań deweloperskich.

Liczba mieszkań gotowych (tys.) I kw. 2010 – II kw. 2011 r. oraz ich odsetek w całkowitej ofercie w pierwszym i ostatnim okresie (Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

Wśród porównywanych miast najwięcej wybudowanych mieszkań deweloperskich się można znaleźć na rynku warszawskim. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż stolica od lat wiedzie prym również pod względem całkowitej deweloperskich oferty tego rynku. Na drugim miejscu znajduje się Kraków, a za nim Poznań. Najmniej ukończonych mieszkań w analizowanym gronie występuje  na rynku gdańskim. W Gdańsku i w Warszawie najwięcej gotowych lokali znajdowało się na rynku pod koniec ubiegłego roku. Z kolei w pozostałych miastach to właśnie w minionych trzech miesiącach oferta takich mieszkań była najwyższa. Wzrost liczby gotowych lokali nie jest na rękę deweloperom, którzy zazwyczaj robią wszystko, żeby sprzedać mieszkania na wczesnych etapach inwestycji. Wynika to po pierwsze z faktu, że pozyskane w ten sposób pieniądze są wykorzystywane na kolejne etapy realizacji projektu. Poza tym większa liczba mieszkań z nowymi właścicielami na samym początku budowy przyciąga kolejnych chętnych. Z tej przyczyny zazwyczaj sprzedaż w poszczególnych inwestycjach rozpoczyna się nawet przed wbiciem przysłowiowej pierwszej łopaty.

Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnim czasie znacznie zwiększyła się całkowita liczba mieszkań deweloperskich dostępnych w poszczególnych miastach. Można więc było spodziewać się również wzrostu liczby gotowych lokali. Co ciekawe, odsetek już ukończonych jednostek mieszkalnych w całej dostępnej ofercie jest obecnie niższy, niż miało to miejsce jeszcze na początku 2010 r. W gronie omawianych pięciu miast wyjątkiem potwierdzającym regułę jest Poznań, gdzie aktualnie relacja ta jest nieznacznie wyższa.

Na tej podstawie można wnioskować, że obecnie więcej lokali mieszkalnych znajduje kupca jeszcze przed ukończeniem projektu. Wynika to zarówno z oferty, która jest bardziej przystosowana do bieżących wymagań klientów oraz niższych cen mieszkań deweloperskich.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.