Coraz więcej elementów przypomina jesień 2008 roku

Możliwość komentowania Coraz więcej elementów przypomina jesień 2008 roku została wyłączona, 12/08/2011, przez␣, w␣finanse

Coraz więcej elementów obecnej sytuacji na rynkach finansowych przypomina wydarzenia z jesieni 2008 roku. Pamięć o nich jest jeszcze świeża, więc działa też na wyobraźnię inwestorów, przyczyniając się do gwałtowności zmian notowań. Jednocześnie wśród inwestorów pojawiła się niepewność w rzadko spotykanej skali. Nie tylko dotyczy perspektyw gospodarczych, ale również obaw przed odpływami z funduszy inwestycyjnych. Jednocześnie działania władz również przypominają tamte czasy. Interwencje banków centralnych, próby uspokojenia sytuacji przez polityków, wreszcie dzisiejszy zakaz krótkiej sprzedaży w części europejskich krajów. Znów te wszystkie działania są spóźnione, zupełnie niedostosowane do nastrojów rynkowych. W oczach inwestorów takie radykalne kroki tylko potwierdzają nadzwyczajność sytuacji i nie przyczyniają się do jej uspokojenia.

Jednocześnie trwa proces uświadamiania sobie tego, w jak dużym błędzie byli w poprzednich miesiącach, sądząc, że w II kwartale wydarzenia w globalnej gospodarce toczyły się w korzystnym kierunku. W takich kategoriach trzeba odbierać wiadomość o stagnacji francuskiej gospodarki w II kwartale. Tego rodzaju doniesienia będą jednak utrudniać odzyskanie przez rynki ryzykownych aktywów formy. Tak będą spoglądać inwestorzy na dziś publikowane w USA dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu. Będą przy tym chcieli ocenić jak zamieszanie na rynkach wpływa na nastroje konsumentów i przedsiębiorców.

Źródło: Home Broker Daily

Tagi:␣
adautor

Omnie Justyna Kostrzewska

Specjalista ds. PR i marketingu w firmie Szybko.pl Sp. z o.o. od czerwca 2009 r. do lipca 2012 r. Jeden z redaktorów serwisu abcNieruchomości.pl. Absolwentka filologii rosyjskiej i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Public Relations.