Od czego zależą ceny małych i dużych mieszkań deweloperskich – opinie największych polskich deweloperów

Od czego zależą ceny małych i dużych mieszkań deweloperskich – opinie największych polskich deweloperów
Możliwość komentowania Od czego zależą ceny małych i dużych mieszkań deweloperskich – opinie największych polskich deweloperów została wyłączona, 30/06/2016, przez␣, w␣Headline, mieszkaniowe, nieruchomości

Od czego zależy cena metra kwadratowego nowego mieszkania? O ile w danej inwestycji mogą różnić się stawki w zależności od powierzchni lokalu? Jak wycenione są mieszkania kompaktowe o metrażu trzydziestu kilku metrów w porównaniu z lokalami wielkości ponad 55 mkw.? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.
W naszych inwestycjach każde z mieszkań wyceniane jest indywidualnie w oparciu o jego atrakcyjność, metraż, piętro, na którym się znajduje, czy wystawę okienną. Z reguły, im mniejsze mieszkanie, tym droższe w cenie za metr kwadratowy. W zależności od inwestycji różnica może wynieść od 300 do 800 zł/mkw. Duże znaczenie ma układ. Lokal 35-metrowy może być tzw. średnią, czyli dużą jedynką lub małą, pożądaną na rynku dwójką. Podobnie mieszkanie 55-metrowe może mieć wydzielone dwa lub trzy pokoje.
Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.
Stawka za metr kwadratowy maleje zazwyczaj wraz ze wzrostem powierzchni mieszkania. Stanowi to niewątpliwą korzyść dla klienta, który z racji większego metrażu poniesie wyższe koszty eksploatacyjne niż posiadacz kawalerki. W inwestycjach realizowanych przez Polnord w zależności od lokalizacji metr kwadratowy mieszkania jednopokojowego kosztuje średnio 3‑4 proc. więcej niż w mieszkaniu trzypokojowym. Przykładowo w osiedlu Ku Słońcu w Szczecinie ceny kawalerek zaczynają się od 5100 zł za mkw., podczas gdy komfortowe trzypokojowe mieszkanie można nabyć w cenie od 4875 zł za mkw.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.
Na cenę mieszkania w danej inwestycji wpływa nie tylko metraż, ale również rozkład lokalu, piętro na którym się znajduje, a także widok z okna, czy nasłonecznienie mieszkania. Lokale położone na ostatnich piętrach najczęściej są najdroższe, ponieważ to zwykle bardziej reprezentacyjne mieszkania o unikatowym rozkładzie i widoku, często również o największym metrażu. Nie zawsze więc stosowana jest zasada im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena za mkw. Przykładowo jednopokojowe mieszkanie w warszawskiej inwestycji Zielona Dolina II można nabyć w cenie od 137 tys. zł, dwupokojowe od 194 tys. zł, natomiast ceny trzypokojowych mieszkań w tej inwestycji zaczynają się od 284 tys. zł.
Sylwester Wybranowski, dyrektor sprzedaży deweloperskiej w Mennica Polska S.A.
Mieszkania o powierzchni ok. 35 mkw. i 55 mkw. zaliczamy do tej samej grupy – tzw. liderów rynku – o ile oferują odpowiednie funkcje dwu i trzypokojowego lokalu. Cena mkw. mieszkania jest uzależniona od bardzo wielu czynników determinujących jego atrakcyjność. W warszawskim projekcie Mennica Residence jest ich ponad dwadzieścia, a wśród nich między innymi: położenie lokalu na piętrze, strona świata, widok z okna, funkcja, przynależny balkon lub taras, wysokość pomieszczeń, czy klimatyzacja w standardzie. Wielkość mieszkania jest tylko jednym z czynników wpływających na cenę, dopiero suma wszystkich czynników determinuje ostateczny koszt mkw., który dla większości mieszkań w Mennica Residence waha się między 12 tys. zł a 16 tys. zł/mkw.
Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon
Metraż ma wpływ na cenę, ale nie jest to regułą. Na przykład w warszawskiej Aura Park Wilanów można kupić małe mieszkanie w cenie 6800 zł/mkw., a duże za 7870 zł/mkw. Koszt uzależniamy od jakości. Wyżej wyceniamy mieszkania: dwustronne z widokiem z obu stron na zieleń, z ekspozycją od strony południowo-zachodniej, oferujące lepsze nasłonecznienie oraz z dużym i samodzielnym balkonem. Okresowo zdarzają się też promocje na dany typ mieszkań. Latem w Aura Park Wilanów mamy przecenę małych mieszkań z ogródkami. Z kolei w Aura Sky, gdzie zabudowa jest zróżnicowana i jednym z elementów inwestycji jest 25-pietrowa wieża, na cenę ma wpływ widok z okna. Powyżej 11 piętra widać już piękną panoramę Warszawy, a z lokali usytuowanych na ostatnich piętrach widok jest naprawdę niezwykły, szczególnie że są w nich duże okna i przeszklone loggie. W naszej inwestycji na Białołęce wszystkie mieszkania, zarówno duże, jak małe są w tej samej cenie – 5600 zł/mkw. Jeżeli jednak porównujemy podobne jakościowo mieszkania, różniące się jedynie metrażem, cena może być różna o kilkaset złotych za mkw.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.
Wielkość mieszkania nie jest głównym wyznacznikiem ceny lokali sprzedawanych przez Archicom. Najważniejszą zmienną, która powoduje różnice cen mieszkań jest lokalizacja inwestycji oraz standard osiedla. W ramach jednej inwestycji ceny mogą być zróżnicowane ze względu na umiejscowienie mieszkania na osiedlu i w samym budynku. Tutaj dodatkowymi walorami mogą być przestronne ogródki na parterze, tarasy lub widoki z okien.
Agnieszka Pyzel, reprezentująca BBI Development S.A.
Różnica w cenie w przypadku mieszkań o powierzchni 35 mkw. i ponad 55 mkw. może wynieść +/- 500 zł/mkw.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Przeważnie w każdej inwestycji cena metra kwadratowego różni się w zależności od metrażu mieszkań. W przypadku mieszkań realizowanych w ramach inwestycji Na Sokratesa w warszawskiej dzielnicy Bielany, cena metra kwadratowego mniejszych mieszkań jest wyższa o około 5 – 10 procent w porównaniu z ceną lokali o większych metrażach. Konkretna różnica zależy od samych mieszkań, ich rozkładów, piętra, stron świata, itp.
Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service
Różnice w cenach za metr kwadratowy powierzchni wynikają nie tylko z metrażu, ale i z funkcjonalności rozkładu, czy położenia danego mieszkania np. względem kierunków świata. W naszych inwestycjach mniejsze mieszkania są rzeczywiście droższe od dużych średnio o ok. 10 proc. i to właśnie one są często najbardziej poszukiwane przez nabywców.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper
Cena metra kwadratowego nie zawsze uzależniona jest od powierzchni mieszkania. Istotnymi aspektami, które wpływają na wycenę nieruchomości jest kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie, wielkość balkonu, czy ergonomia przestrzeni. Koszt nieruchomości uzależniony jest także od usytuowania mieszkania względem stron świata. Na ceny ma wpływ także jakość i standard wykonania oraz zagospodarowanie części wspólnych. We wrocławskich osiedlach Lokum di Trevi, lokum Victoria i Lokum da Vinci znajdują się bezpieczne place zabaw, fontanny oraz bogato urządzona zieleń.
Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.
Najmniejsze mieszkania w inwestycjach mają cenę jednostkową wyższą od dużych lokali o ok. 5 proc., co spowodowane jest wyższymi kosztami ich produkcji. Na jednostkę powierzchni przypada więcej ścian, instalacji i powierzchni wspólnej.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska
Analizując ceny metra kwadratowego poszczególnych mieszkań w inwestycji warto pamiętać, że wielkość lokalu jest tylko jednym z czynników wpływających na tę wartość. Bardzo duże znaczenie ma położenie mieszkania w budynku, w tym takie zmienne jak widok, hałas, czy piętro, na którym znajduje się lokal.
Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic
W naszych inwestycjach każde mieszkanie wyceniane jest indywidualnie. Metraż to tylko jedna z cech lokalu. Oprócz niej niezwykle istotne jest piętro, kierunek świata, czy układ. Zdarza się, że większe mieszkanie, posiadające wiele atutów oferowane jest w podobnej cenie jak mniejsze.

Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates
Z zasady, im większe mieszkanie, tym średnia cena za metr kwadratowy jest niższa. W mieszkaniach o powierzchni ok. 35 mkw. w porównaniu z lokalami o metrażu ponad 55 m kw., cena jednego metra kwadratowego przeważnie jest wyższa o 200-400 zł. Na przykład w osiedlu Apartamenty Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu mamy 33 metrowe studio z wydzielonym aneksem sypialnianym na piątym piętrze w cenie 9800 zł/mkw., a 57 metrowe mieszkanie trzypokojowe położone na tej samej kondygnacji kosztuje 9600 zł/mkw.

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa
Mimo utrzymującego się na wysokim poziomie zainteresowania zakupem mniejszych lokali, wśród naszych klientów zaobserwowaliśmy również, iż coraz większą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe, których metraże rozpoczynają się od ok. 55 m kw. Prócz większych możliwości aranżacyjnych i oferowanej przestrzeni ich atutem jest niewątpliwie również cena za mkw., która niejednokrotnie jest mniejsza nawet o kilka procent w stosunku do lokali jedno i dwupokojowych. W naszych inwestycjach nie ma jednak odgórnie ustalonych różnic procentowych w cenie lokalu w zależności od jego powierzchni. Każde mieszkanie traktujemy indywidualnie i ostateczną cenę ustalamy w drodze negocjacji z klientem.

Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu w RED Real Estate Development
O cenie za metr kwadratowy decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest powierzchnia nieruchomości. Z reguły większe mieszkania są tańsze za metr. Różnice jednak są nieznaczne, wynoszą kilka procent. Na przykład w poznańskim Red Parku, gdzie proponujemy klientom zamieszkanie w 13-piętrowym budynku, cena jest uzależniona od piętra, ponieważ z najwyższych kondygnacji rozciąga się piękna panorama miasta. Podobnie jest w osiedlu Nowa Papiernia Ultra Nova, gdzie na niższych piętrach znajdują się soft lofty, a na najwyższym poziomie apartamenty. Tutaj na cenę wpływają również przestronne tarasy, które przynależą do lokali. W ekologicznym osiedlu Alpha Park w Warszawie cena mieszkania zależy od metrażu, ale również układu mieszkania, czy ukierunkowania okien.

Monika Zabłocka, reprezentująca Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego
W naszych inwestycjach metr kwadratowy w mieszkaniach o powierzchni ok. 35 mkw. jest wyżej wyceniony niż w lokalach o metrażu powyżej 55 mkw. o ok. 2,6 proc.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.
Mniejsze mieszkania oferowane w naszych inwestycjach są zwykle droższe od tych większych. Nie są to jednak znaczące różnice w cenach, ale tylko delikatnie zauważalne. Przykładowo mieszkanie o powierzchni 33 mkw. w projekcie zlokalizowanym na warszawskiej Woli kosztuje 7200 zł/mkw., a lokal wielkości ponad 55 mkw. można kupić w cenie 6950 zł/mkw.

Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.
Każde mieszkanie w naszych projektach jest indywidualnie wyceniane. Nie ma stałej różnicy w cenie mieszkań małych i większych. Faktem jest jednak to, że mniejsze mieszkania mają często wyższą cenę za metr kwadratowy.

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

Tagi:␣
dompress

Omnie PRESTIGE PR