Cavatina odmienia Młode Miasto

Cavatina odmienia Młode Miasto
Możliwość komentowania Cavatina odmienia Młode Miasto została wyłączona, 21/10/2021, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Nawiązująca do portowych tradycji, nowoczesna architektura Palio Office Park uzupełniona będzie bogatą infrastrukturą usługową i rekreacyjną, dzięki której mieszkańcy Gdańska odzyskają postoczniowe tereny do swojego użytku. Restauracje, bary i kawiarnie w kontenerowych lokalach, strefy idealne do relaksu i uprawiania sportu na świeżym powietrzu, a także deficytowa do tej pory na tym terenie zieleń – to propozycja Cavatina Holding dla zmieniającego się Młodego Miasta. Najnowszy projekt zagospodarowania przestrzeni wokół budynków kompleksu został pozytywnie zaopiniowany przez konserwatora.Pierwszy trójmiejski projekt Cavatina Holding dobrze wpisuje się w pozytywny trend rewitalizacji poprzemysłowych dzielnic na całym świecie. Miasto to żywy organizm, który zmienia się, ewoluuje i dostosowuje do potrzeb mieszkańców oraz aktualnych uwarunkować gospodarczych. Znanymi przykładami transformacji dzielnic portowych są np. Bilbao, Barcelona czy Wasserstadt w Berlinie. Rozwój nadbrzeży często wykorzystuje dziedzictwo portowe i stoczniowe z korzyścią dla rozwoju miasta. Tak też dzieje się na terenie Stoczni Gdańskiej – ważnego historycznie i kulturalnie miejsca dla lokalnej społeczności, ale także i w wymiarze ogólnokrajowym. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci wielokrotnie podchodzono do przygotowania koncepcji zagospodarowania tego terenu. Teraz, między innymi za sprawą inwestycji Cavatina Holding, zmiany nabierają realnych kształtów z korzyścią dla miasta i jego mieszkańców.

Tworząc Palio Office Park za priorytet stawiamy sobie przygotowanie nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie przestrzeni do pracy, ale też i chcemy przyczynić się do ewolucji Młodego Miasta i terenu Stoczni Gdańskiej. Z szacunkiem dla historii zaplanowaliśmy funkcjonalny, wypełniony życiem fragment miasta. Ten teren ma szanse idealnie wpisać się w ideę 15-minutowego miasta. Dom, praca, relaks, zakupy – wszystko powinno być zlokalizowane w odległości kwadransa spaceru czy jazdy rowerem. Nasz plan zagospodarowania terenów wokół inwestycji spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony konserwatora oraz nadzoru”,

mówi Tomasz Zydorek, Leasing Director z Cavatina Holding.

Ulica Malarzy na nowo

Celem Cavatiny jest stworzenie na poindustrialnych trenach nowoczesnych przestrzeni do pracy i relaksu, które będą impulsem do dalszej zmiany funkcji tego terenu. Koncepcja tego kompleksu to z jednej strony umiejętne wpisanie się nowoczesnej architektury w zabytkową zabudowę, ale też i duży krok naprzód. Bo dziś nie może być miasta przyszłości bez mądrego wkomponowania zieleni – pielęgnowanie tradycji nie oznacza odrzucenia wiedzy na temat aktualnych potrzeb mieszkańców oraz konieczności zadbania o zrównoważony rozwój miast. Dlatego też istotnym, nowym dla tej lokalizacji elementem projektu Palio jest właśnie spora dawka roślinności – trawy, krzewy i drzewa, a także zielone zagospodarowanie dachów, co pozwoli zwiększyć powierzchnie biologicznie czynne na do tej pory mocno zindustrializowanym terenie.

Przy projektowaniu Palio Office Park nasz zespół architektów wziął pod uwagę ścisłe wytyczne co do możliwości rewitalizacji tej dzielnicy. Chociaż wiele naszych inwestycji w innych miastach to zdecydowanie wyższa zabudowa, odnajdujemy się również w bardziej kameralnej, mamy na nią pomysł i działamy we współpracy z samorządem, aby wykreować Młode Miasto na nowo pamiętając o przeszłości. Do każdego projektu podchodzimy bardzo indywidualnie, w pełni respektując lokalne uwarunkowania i dbając o unikalny charakter architektury dobrze korespondującej z otoczeniem”,

mówi Tomasz Zydorek, Leasing Director z Cavatina Holding. Oprócz powierzchni biurowych znajdą się tu między innymi gastronomia, sklepy oraz tereny rekreacyjne. Metamorfozie miejsca sprzyja doskonała lokalizacja. Kompleks mieści się przy ul. Jana z Kolna – jednej z głównych arterii Gdańska. Ma bezpośredni dostęp do linii tramwajowej i SKM, a to zapewnia użytkownikom sprawną komunikację z każdą dzielnicą miasta i całym Trójmiastem. W ramach projektu odtworzony zostanie niemal kilometrowy odcinek ul. Malarzy. To tu powstaną wydzielone strefy różnego rodzaju usług i aktywności otwartych dla mieszkańców. Miniony rok i doświadczenia pandemiczne dodatkowo pokazały jak istotne jest zadbanie o przestrzenie wspólne umożliwiające interakcje z ludźmi także w sytuacji utrzymania dystansu społecznego. Palio Office Park to pierwsza inwestycja Cavatina Holding w Trójmieście. Na terenie Stoczni Gdańskiej powstanie aż 8 budynków, w których łącznie znajdzie się niemal 90 000 mkw. powierzchni biurowej i rekreacyjnej. Pierwszy etap – budynek A o powierzchni 16,6 tys. GLA uzyskał pozwolenie na użytkowanie w lutym br. W budowie jest kolejny biurowiec, który dostarczy 7,7 tys. mkw. GLA. Dzięki zastosowanym energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniom, oba budynki kompleksu spełniają wymogi certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Ponadto w obliczu pandemii, Cavatina postanowiła zapewnić najemcom i użytkownikom swoich obiektów poczucie pełnego bezpieczeństwa wdrażając w swoich projektach biurowych rozwiązania spełniające wymogi najnowszego standardu International Building Institute – WELL Health-Safety Rating. Certyfikat ten przyznawany jest powierzchniom biurowym, które zapewniają minimalizację ryzyka przenoszenia chorób, a także tworzenie bezpiecznych, sprzyjających dobremu zdrowiu miejsc pracy.

Omnie Katarzyna Maciak