Całe miasto w jednym miejscu
Poznań w ostatnich latach uległ architektonicznej przemianie, a wszystko dzięki nowatorskim pomysłom architektów, którzy poprzez swe często odważne realizacje odmienili oblicze stolicy Wielkopolski. Od 15 maja w pasażu Starego Browaru będzie można zobaczyć wystawę „Współczesna poznańska architektura – realizacje i ich twórcy”. W jednym miejscu zaprezentowane zostaną obiekty wyróżnione nagrodami im. Jana Baptysty Quadro i Złotego Ołówka.
Odbywającej się w pasażu ekspozycji towarzyszyć będzie inna, prezentowana w Galerii Słodownia wystawa „Portrety architektów poznańskich – twórcy współczesnej architektury”. Znajdą się na niej prace autorstwa artysty Tytusa Byczkowskiego. Będą to sylwetki architektów, którzy na przestrzeni lat mieli ogromny wpływ na kształtowanie się miejskiej przestrzeni publicznej. – Wystawa to zbiór portretów i karykatur architektów. Kluczem do wyboru postaci, były osoby uhonorowane nagrodami im. Jana Baptysty Quadro i Złotego Ołówka. Większość z nich miałem okazję poznać osobiście, a przenosząc wizerunek na płótno czy papier, skupiałem się na osobowości, a nie realizacjach architektonicznych – mówi Tytus Byczkowski, artysta malarz. – Karykatura to prócz portretu moja życiowa pasja. Ukazuje ona postać w trochę inny sposób. Jest to nieco zabawne ujęcie, które czasem pokazuje więcej z charakteru osoby niż sam portret – zauważa Tytus Byczkowski.
Wszystkie te wydarzenia organizowane są w ramach obchodów 20-lecia istnienia UWI Inwestycje, poznańskiego dewelopera, który przyczynił się do renowacji wielu cennych zabytków architektury, w tym rekonstrukcji fontann na Starym Rynku czy wyposażenia poznańskiej Katedry w nowe organy. – Jako inicjator jednej z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych nagród dla architektów w Poznaniu, czyli przyznawanej przez Prezydenta Miasta statuetki im. Jana Baptysty Quadro, chcieliśmy uczcić nasz jubileusz wyróżniając tych, którzy dla poznańskiej architektury i przestrzeni miejskiej uczynili tak wiele. Tak właśnie zrodził się pomysł na obydwie wystawy – mówi Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje S.A. – Chcemy by Poznaniacy mieli możliwość w jednym miejscu ujrzeć te wszystkie budynki, które dodają miastu splendoru i niejednokrotnie w niebanalny sposób doskonale wpisują się w istniejącą tkankę miejską. Takie prezentacje są potrzebne, gdyż dokumentują przemiany jakim podlega miasto – dodaje Jacek Cenkiel.
Podczas inauguracji wystawy w Galerii Słodownia, ogłoszeni zostali również laureaci konkursu dla studentów na koncepcję zagospodarowania północnej części Ostrowa Tumskiego. Pierwszą nagrodę, za pomysł rewitalizacji północnej część ostatniej wyspy w granicach miasta Poznania otrzymały Anna Stojčer i Anna Siwik. Druga nagroda trafiła do Aleksandry Hyż, a trzecia do Jagody Spychały. Jury konkursu wyróżniło ponadto prace Dominiki Grabarczyk i Andrzeja Piechoty; Marii Jankowskiej i Anny Kladzińskiej oraz Marty Urbańskiej. Ostrów Tumski pomimo swej atrakcyjnej lokalizacji jest ewidentnie niedocenioną i niewykorzystaną częścią miasta, która obecnie ulega jedynie degradacji. Nadesłane prace pokazują ileż niebanalnych pomysłów zagospodarowania przestrzeni może powstać, gdy pozostawi się inicjatywę ludziom z wyobraźnią, a tej na pewno nie brakuje studentom Uniwersytetu Artystycznego.
Obydwie wystawy będą dostępne dla zwiedzających od 15 maja do 3 czerwca. Przy ich okazji wydany został również album „Portrety architektów poznańskich – twórcy współczesnej architektury”.