Ziemia w Polsce – zyski z gruntów rolnych

Możliwość komentowania Ziemia w Polsce – zyski z gruntów rolnych została wyłączona, 06/10/2011, przez␣, w␣budowlane, ceny, działki, finanse, Gdańsk, grunty, inwestycje, Kraków, miasta, nieruchomości, porady, Poznań, raporty, rolne, Warszawa, Wrocław

Jak wynika z najnowszego raportu Wealth Solutions, przygotowanego wspólnie z Centrum Amron, na rynku nieruchomości można nadal nieźle zarobić. Wprawdzie okres wielkich wzrostów cen mamy tu już za sobą, ale ogromne zyski ciągle czekają na tych, którzy inwestują w ziemię rolną w pobliżu dużych miast.

Ceny gruntów rolnych po wejściu Polski do UE gwałtownie rosły. Przez szereg lat odbywało się to w tempie dwucyfrowym (np. 2007 – 33%, 2008 – 28%, 2009 – 19%*. dane: ANR). Drugiej fali gwałtownych wzrostów można się spodziewać po zakończeniu okresu przejściowego w obrocie gruntami rolnymi i leśnymi w 2016 r., kiedy to zniesione zostaną wymogi uzyskania pozwolenia na zakup ziemi przez obcokrajowców.

Grunty budowlane w pobliżu dużych miast gwałtowne zyskiwały na wartości w okresie dobrej koniunktury. Obecnie w większości badanych obszarów utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie, bądź nieznacznie rosną. Na wzrosty te wpływ ma ciągły ruch migracyjny na obszary podmiejskie, który nie został przerwany. Wraz poprawą koniunktury gospodarczej można tym samym spodziewać się silniejszych wzrostów cen gruntów budowlanych.

Szczególnie atrakcyjna inwestycyjnie jest ziemia położona w pobliżu większych ośrodków miejskich. Ma to związek z rozlewaniem się miast (ang. urban sprawl). Według danych GUS do 2035 r. większość dużych miast w Polsce zanotuje spadek liczby mieszkańców, natomiast wzrosty nastąpią w gminach je okalających. Dla przykładu na terenie podregionów warszawskich (zachodniego i wschodniego) do 2035 r. przybędzie ponad 220 tys. mieszkańców. Naturalnie zjawisko rozlewania się miast na większe obszary, charakteryzujące się mniej intensywną zabudową, skutkować będzie wzmożonym popytem na grunty budowlane na terenach objętych tym procesem. Wzmożony popyt oraz ograniczona podaż przekładać się będą na wzrost cen na terenach szczególnie atrakcyjnych, czyli posiadających dostęp do terenów zielonych, zaplecza handlowo-usługowego, dobrze skomunikowanych z centrami metropolii.

Ograniczona podaż gruntów budowlanych na tych terenach to ogromna szansa dla posiadaczy gruntów rolnych, którzy postanowią je przekształcić. Zachętą do tego może być ogromna dysproporcja w cenach gruntów rolnych i budowanych, jaką można zaobserwować na terenach okalających duże ośrodki miejskie. Cena jednego metra kwadratowego gruntu budowalnego na badanych obszarach stanowi nawet 48-krotność ceny jednego metra gruntu rolnego. Pamiętać jednak należy, że nie każdy grunt rolny można przeklasyfikować na budowlany i nie każdy po dokonaniu tego będzie atrakcyjny jako działka budowalna. Do przeprowadzenia inwestycji polegającej na zakupie dużego areału ziemi rolnej, „odrolnieniu”, podziale i przygotowaniu pod zabudowa jednorodzinną wymagana jest wiedza i doświadczenie.

Z badanych obszarów, największy jest rynek warszawski. Znaczna liczba zawieranych na nim transakcji gwarantuje stosunkowo dużą płynność. Jest on w związku z tym szczególnie atrakcyjny inwestycyjnie. Wielkość rynku warszawskiego wynika z rozmiarów samej metropolii (1,7 mln mieszkańców wg. GUS, co uwzględnia tylko zameldowanych mieszkańców), a także dużego obszaru na który oddziałuje stolica. Dzięki sprawianej komunikacji, szczególnie z terenami położnymi na zachód, południowy zachód oraz południe od Warszawy, możliwa jest praca w stolicy i mieszkanie na terenach położnych nawet do 65 km od jej centrum.
Więcej: Raport „Rynek ziemi w Polsce”

Kuba Karliński

Wealth Solutions – Inwestycje Ziemskie

Tagi:␣
front

Omnie Hubert Telecki

Hubert Telecki, współzałożyciel i członek zarządu Wealth Solutions Inwestycje Ziemskie, spółki zajmującej się grupowymi inwestycjami w ziemię rolną, w celu jej późniejszego przekształcenia w małe działki budowlane. Posiada bogate doświadczenie z bankowości, zarówno w obszarze finansowania, wymiany walut, instrumentów pochodnych oraz zarządzania gotówką dla firm i korporacji, a także w sprzedaży produktów finansowych klientom korporacyjnym i indywidualnym. Jest absolwentem dwóch kierunków Szkoły Głównej Handlowej (Finanse i Bankowość oraz Zarządzanie i Marketing), a także programu CEMS (Community of European Management Schools), gdzie uzyskał tytuł CEMS Master in International Management.