Bernadovo – ekologiczna enklawa o dźwięku i zapachu lasu z certyfikacją BREEAM

Bernadovo – ekologiczna enklawa o dźwięku i zapachu lasu z certyfikacją BREEAM
Możliwość komentowania Bernadovo – ekologiczna enklawa o dźwięku i zapachu lasu z certyfikacją BREEAM została wyłączona, 14/09/2022, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Budowa najnowszej inwestycji BPI Real Estate Poland w Gdyni nabiera tempa. Projekt autorstwa cenionej pracowni Roark Studio, według którego powstaje osiedle Bernadovo, jest przede wszystkim hołdem złożonym wyjątkowemu sąsiedztwu – Trójmiejskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Za koncepcją przenikania się lasu i osiedla stoi jednak coś więcej niż tylko idea. Bernadovo będzie jedną z nielicznych inwestycji mieszkaniowych w Polsce realizowaną według wymogów ekologicznej certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good.

Najnowsza inwestycja BPI Real Estate Poland zlokalizowana jest przy ul. Wzgórze Bernadowo w dzielnicy Mały Kack w Gdyni. Bernadovo jest drugim w Trójmieście i ośmym w Polsce projektem mieszkaniowym w portfolio belgijskiego dewelopera. Po raz pierwszy jednak BPI Real Estate Poland postawiło na realizację inwestycji mieszkaniowej według ekologicznej certyfikacji BREEAM, a projekt pod jej wymagania przygotowała ceniona pracownia ROARK Studio. 

Idea przenikania się lasu i budynków stanowi oś całej koncepcji ekskluzywnego osiedla, w ramach którego powstanie 18 kameralnych budynków z 108 apartamentami o podwyższonym standardzie o powierzchni od 43 do 146 mkw z przynależnymi ogródkami, balkonami lub, w przypadku apartamentów położonych na najwyższych piętrach, tarasami o powierzchni nawet do 80 mkw. Maksymalizacja okien, z których rozpościera się bajeczny widok na sąsiedni las, zapach świeżego powietrza oraz dźwięki dzikiej przyrody, które przenikają do wnętrz, to kolejne ważne wyróżniki Bernadova. 

Drugą oś projektu stanowi z kolei założenie „woonerf” (z języka holenderskiego „ulica do mieszkania”), czyli ciąg pieszo-jezdny, który łącząc wszystkie budynki, ma być przestrzenią integracji sąsiedzkiej. Miejsc ku temu mieszkańcy Bernadova będą mieli więcej, gdyż ponad połowę powierzchni działki stanowi las zagospodarowany alejkami spacerowymi, strefami wypoczynku, placem zabaw, tablicami dydaktycznymi, czy domkami i hotelami dla ptaków i owadów. Zgodnie z certyfikacją BREEAM na poziomie Very Good na osiedlu zostaną wdrożone liczne ekologiczne rozwiązania. Będą to m.in. zielone dachy, panele fotowoltaiczne, czy specjalnie zaprojektowany system, który pozwoli w całości wykorzystać wodę opadową. Projekt osiedla uwzględnia również restrykcje akustyczne jak dla zabudowy jednorodzinnej, stąd np. centrale emitujące największy hałas zlokalizowane zostaną w halach garażowych. Z ciekawych innowacji szanujących sąsiedztwo dzikiej przyrody warto wymienić także ażurowe ogrodzenia w wybranych miejscach podniesione o 40 cm względem poziomu terenu, w celu ułatwienia migracji małych zwierząt, ochronę nieba i brak oświetlenia świecącego do góry lub oświetlenia balkonów, które będzie można włączyć dopiero po zmroku, czy szyby w oknach o współczynniku odbicia dobrane tak, aby zapobiec rozbiciu się o nie ptaków. Wszystkie te rozwiązania stanowią naturalne uzupełnienie unikatowego sąsiedztwa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, do którego wyjście znajduje się bezpośrednio z osiedla.

Projekt przewiduje również podziemne hale garażowe z miejscami postojowymi i komórkami lokatorskimi. Z licznych udogodnień dla mieszkańców warto wymienić salę klubową, siłownię, rowerownie, stojaki na rowery przy każdym budynku, a także specjalne punkty do mycia jednośladów lub czworonożnych pupili.  

Aktualnie na placu budowy Bernadova trwają prace związane z makroniwelacją i wykopami pod budynki oraz wykonywane są fundamenty i konstrukcja podziemia.

Zakończenie realizacji inwestycji przewidziano na drugi kwartał 2024 roku, a jej generalnym wykonawcą jest CFE Polska – spółka z tej samej grupy kapitałowej, do której należy BPI Real Estate Poland.

Ceny apartamentów w ofercie BPI Real Estate Poland dla inwestycji Bernadovo wynoszą średnio 20 000 PLN/ mkw. Warto podkreślić jednak, że cena zawiera miejsce postojowe i komórkę lokatorską przewidziane dla każdego lokalu.

O BPI Real Estate

BPI Real Estate jest spółką deweloperską prowadzącą działalność w Belgii, Polsce i Luksemburgu. Firma powstała ponad 30 lat temu, od tego czasu zdobywając ogromne doświadczenie na rynku nieruchomości mieszkaniowych, biurowych oraz handlowo-usługowych. Inwestycje dewelopera wyróżnia przede wszystkim innowacyjność oraz dbałość o szczegóły – urbanistyczne, architektoniczne, konstrukcyjne, ekologiczne, społeczne, w efekcie tworząc przyjazne i harmonijne miejsca do życia i pracy. 

BPI Real Estate należy do belgijskiej grupy kapitałowej CFE powstałej w 1880 roku, która notowana jest na giełdzie Euronext w Brukseli. Grupa CFE prowadzi działalność w Belgii, Luksemburgu i w Polsce w kilku kluczowych obszarach. Jednym z nich jest działalność deweloperska obejmująca inwestycje na rynku nieruchomości, za które odpowiada BPI. Innym, nowym obszarem działalności grupy jest proekologiczne budownictwo z drewna realizowane poprzez spółkę Wood Shapers z siedzibą w Luksemburgu. 

Działalność BPI Real Estate w Polsce

Pierwsza inwestycja BPI Real Estate w Polsce została ukończona w 2017 roku na gdańskim rynku nieruchomości, gdzie na Przymorzu powstał czteroetapowy kompleks mieszkaniowy Cztery Oceany. BPI Real Estate Poland z sukcesem działa również w Warszawie, gdzie wybudowało osiedla Wola Tarasy i położone w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycję Wola Libre, którą wyróżnia transparentnie przeprowadzony proces remediacji, czyli oczyszczenie gruntu poprzedzające budowę budynków mieszkalnych. Ostatnio zakończone realizacje BPI Real Estate w Polsce to kompleks Bulwary Książęce we Wrocławiu, osiedla Vilda Park w Poznaniu oraz projekty Rezydencja Barska i osiedle wolaRE w Warszawie. Nowymi projektami w portfolio BPI Real Estate Poland są inwestycje Bernadovo w Gdyni, Panoramiqa w Poznaniu, a także inwestycja planowana przy ul. Czystej we Wrocławiu. W 2022 roku spółka planuje uruchomienie łącznie 6 nowych inwestycji w Polsce.

Omnie Katarzyna Maciak