Archiwum Edelmana w Parku Krasińskich?

Archiwum Edelmana w Parku Krasińskich?
Możliwość komentowania Archiwum Edelmana w Parku Krasińskich? została wyłączona, 06/09/2013, przez␣, w␣Headline, inwestycje, mazowieckie, miasta, regiony, Warszawa

Warszawscy historycy i geodeci prowadzą rozmowy w sprawie odnalezienia archiwum Bundu. To dokumenty, o których istnieniu wspominał Marek Edelman, mające dotyczyć lewicowej partii żydowskiej Bund.

Z relacji Marka Edelmana wynika, że archiwum ukrył w kamienicy przy Świętojerskiej 40. Ulica przed wojną miała inny przebieg niż aktualnie, obecnie niedaleko tego miejsca znajduje się ambasada Chin.

Jak poinformowała dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego: – Dla nas działania Bundu są niesłychanie ważne, to dzięki tej partii udało się przesłać raporty o sytuacji polskich Żydów do rządu polskiego w Londynie. Cokolwiek nowego, co udałoby się nam znaleźć, byłoby istotne dla historii okupacji.

Źródło: www.tvnwarszawa.pl

Photo by MM (CC-BY)

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.