Zaskakująco wysokie spadki cen transakcyjnych

Zaskakująco wysokie spadki cen transakcyjnych
Możliwość komentowania Zaskakująco wysokie spadki cen transakcyjnych została wyłączona, 13/06/2012, przez␣, w␣Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, raporty, Warszawa, Wrocław

Transakcje zawarte w ostatnich tygodniach miały duże znaczenie dla analizy cen transakcyjnych w okresie III-V br. Oczekiwania względem korekt obecnych cen nadal są bardzo żywe. Nabywane mieszkania są coraz tańsze, co wynika zarówno z większej elastyczności sprzedających, a także coraz niższego standardu nabywanych mieszkań. Łódź jest jedynym z siedmiu analizowanych miast, które oparło się spadkom. W pozostałych miastach wyniosły one od 0,2 proc. w przypadku Gdańska aż do nawet 5,4 proc. w Poznaniu.

Spadki wydają się zaskakująco wysokie, tym bardziej, że jeszcze przed miesiącem nie było wyraźnych sygnałów, które dawałyby podstawy do oczekiwania tak istotnych obniżek. W przypadku cen mieszkań w Poznaniu korekta wystąpiła po kilkumiesięcznym okresie wzrostów. Obecnie średnia cena m kw. mieszkania sprzedawanego na rynku wtórnym wynosi 5130 zł, czyli mniej więcej tyle, co na przełomie 2011 i 2012 r. Majowe transakcje obfitowały jednak w liczne sprzedaże w cenach 4200-4600 zł za m kw. (głównie budynki z wielkiej płyty). Pojawiły się także transakcje po cenach niższych niż 4000 zł za m kw. Warto dodać, że to właśnie w Poznaniu różnica pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi jest najniższa i wynosi 5,6 proc.

Drugim miastem, w którym ceny spadły w widoczny sposób jest Kraków. Tu cena m kw. sprzedawanego mieszkania wyniosła 6060 zł, czyli o 3,6 proc. mniej niż w zeszłomiesięcznym notowaniu. Ostatnie transakcje pokazują, że nawet tu można nabyć mieszkania w cenie znacznie poniżej 5000 zł za m kw. Zazwyczaj są to lokale do remontu w kamienicach lub blokach z wielkiej płyty.

Niższe o ponad 2 proc. ceny transakcyjne odnotowaliśmy w Warszawie (2,5 proc.) i we Wrocławiu (2,2 proc.). W Warszawie średnia cena m kw. wynosi 7320 zł, natomiast we Wrocławiu 5426 zł. Z kolei w Gdyni cena m kw. spadła do poziomu poniżej 5000 zł (4939 zł). Mimo to w dalszym ciągu istnieje tam przepaść pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. Według szacunków Metrohouse jedynie 15 proc. ofert w Gdyni jest sprzedawana po cenie wyższej niż 6000 zł za m kw.

W zależności od analizowanego miasta średni metraż nabywanego mieszkania mieści się w widełkach 46,1 (Łódź) do 54,2 m kw. (Gdynia). W czterech z siedmiu miast przeciętnie sprzedawane mieszkanie ma cenę od 250 do 277 tys. zł. (Poznań, Gdańsk, Gdynia, Wrocław). Najwyższa średnia cena sprzedaży widnieje w stolicy (381 tys. zł) i jest wyższa o 65,6 tys. zł od porównywalnego mieszkania w Krakowie. Najtaniej z analizowanych miast kupimy mieszkanie w Łodzi. Tam średnia cena sprzedawanego mieszkania to 166,6 tys. zł.

Photo by Monika Mężyńska (CC-BY)

Tagi:␣
front

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.