Wynajem mieszkania z agencją nieruchomości – czy warto?

Wynajem mieszkania z agencją nieruchomości – czy warto?
Możliwość komentowania Wynajem mieszkania z agencją nieruchomości – czy warto? została wyłączona, 09/08/2022, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Znalezienie lokatorów do wynajmowanego mieszkania może być czasochłonne i stresujące. Niektórzy właściciele mają jednak świadomość, że korzystanie z usług agencji nieruchomości może ułatwić ten proces. 

Korzyści dla wynajmującego

Stworzenie dobrego ogłoszenia o wynajmie wymaga czasu i doświadczenia. Nie każdy chce lub potrafi takie napisać, dlatego z pomocą przychodzą pośrednicy. Mają oni dostęp do pewnych źródeł, których nie posiadają właściciele mieszkań. Pośrednicy wymieniają oferty pomiędzy sobą lub czasem ktoś w ich biurze może mieć klienta, który okaże się idealny dla danej oferty. Pośrednicy mają również dostęp do serwisu wymiany ogłoszeń, który jest dostępny dla agentów nieruchomości w całym kraju. 

Inną korzyścią, płynącą ze współpracy z agentem nieruchomości jest to, że będzie on jedną osobą, która pokazuje nieruchomość fizycznie poza Tobą (lub jedyną osobą w ogóle). Jest to dla właściciela ogromna oszczędność czasu, jeśli potencjalny lokator nie pojawi się lub okaże się nie do przyjęcia.

Niezaprzeczalną zaletą współpracy z agentem nieruchomości jest bezpieczeństwo. Decydując się na podpisanie umowy z pośrednikiem przekazujemy mu nie tylko obowiązki, ale także odpowiedzialność. Agent odpowiada za poprawność transakcji, stworzenie oferty oraz umowy z najemcą, a także sprawdzenie stanu technicznego danej nieruchomości.

Obowiązki agenta

Duża część pracy agenta obejmuje tworzenie sieci kontaktów. Agenci nieruchomości muszą stale znajdować nowych klientów do reprezentacji, jak również potencjalnych nabywców lub najemców do realizacji ofert, które już mają. Ich codzienne działania pochłaniane są przez nieruchomości, więc możliwe jest, że agent natknie się na potencjalnego najemcę po prostu przez codzienne interakcje. Jest to zdecydowanie zawód dla osób lubiących kontakt z ludźmi i otwartych na współpracę.

Często gwarancją sukcesu wynajmu mieszkania odpowiedniej osobie jest prezentacja danej nieruchomości. Agenci mają w tym doświadczenie. Wiedzą jak przygotować przestrzeń, co podkreślić, a o czym jedynie wspomnieć. Ponadto, potencjalni lokatorzy mogą czuć się swobodniej rozmawiając z agentem, niż podczas rozmów z właścicielem.

Obustronne korzyści

Obecność agenta nieruchomości w całym procesie transakcji jest korzystna zarówno dla najemcy, jak i dla wynajmującego, choć czasami nie zdają sobie z tego sprawy. Najemca osiąga tę korzyść, że czuje się bezpiecznie w wynajętym mieszkaniu, a z kolei właściciel nieruchomości może mieć pewność, że jego lokal zajmuje odpowiednia osoba.

Wady współpracy z agencją

Współpraca z agencją ma również wady, choć nie są one znaczące. Przede wszystkim wiąże się ona z dodatkowym kosztem. Praca agenta jest usługą, za którą należy mu się wynagrodzenie, co dla wielu osób jest zbędnym wydatkiem. Zapominają jednak o wcześniej opisanych korzyściach. Inną wadą lub niedogodnością może okazać się fakt, że to agent czuwa nad doborem odpowiedniego lokatora i właściciel nie jest w stanie w pełni samodzielnie wybrać najemcy. Czy jednak nie o to chodzi w tej współpracy?

—————————————————————————————

Bracia Strzelczyk Nieruchomości

Najbardziej rozpoznawalna agencja nieruchomości w Warszawie działająca na warszawskim rynku od 1986 r. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Swój sukces zawdzięcza silnemu zespołowi agentów, dla których nieruchomości to prawdziwa pasja. Niezmiennie stawia na jakość i skuteczność świadczonych usług oraz na pełną przejrzystość współpracy z klientami. 

www.strzelczyk.pl

Omnie Katarzyna Maciak