Widok w cenie

Widok w cenie
Możliwość komentowania Widok w cenie została wyłączona, 20/04/2018, przez␣, w␣apartamenty, budownictwo, nieruchomości, zachodniopomorskie

Kupując nadmorską nieruchomość w celach inwestycyjnych powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy by zmaksymalizować zysk. Jedną z nich jest widok. To co widać z okna naszego apartamentu ma ogromne znaczenie. Lokale z pięknym widokiem zawsze znajdą najemcę. Cieszą się też dużo większym obłożeniem. Czy warto zatem w zainwestować w widok z okna?

Kupując nieruchomość zawsze zwracamy uwagę na funkcjonalny układ pomieszczeń, lokalizację, czy sąsiedztwo. Jaką rangę w decyzji zakupowej ma zaś widok z okna? Z pozoru błaha kwestia w przypadku nieruchomości kupowanych na cele rekreacyjno-inwestycyjne ma fundamentalne znaczenie. Widok ma bowiem swoją wartość. Przejawia się ona zarówno w cenie zakupu nieruchomości jak i późniejszej atrakcyjności danego mieszkania czy apartamentu dla potencjalnego najemcy. – Apartamenty z widokiem na morze potrafią być nawet dwukrotnie droższe od tych, które takiego widoku nie posiadają. Dotyczy to zarówno wyższej ceny zakupu jak i wyższej kwoty uzyskiwanej z  najmu – mówi Monika Golec, Dyrektor Marketingu firmy Budnex. – Paradoksalnie jednak pomimo dużo wyższej ceny jaką musimy dać za apartamenty z widokiem na morze, właśnie te nieruchomości  cieszą się większym zainteresowaniem. Klienci doceniają znaczenie widoku i wiedzą, że liczba takich lokali jest ograniczona. Co za tym idzie ich wartość najszybciej rośnie – dodaje. Dobrym przykładem może być tutaj zrealizowany przez firmę Budnex obiekt Porta Mare Apartamenty Przy Plaży. Dziś na rynku wtórnym oddane do użytku w 2013 roku apartament podwoiły swoją wartość w stosunku do tego za ile można było je kupić od dewelopera w tamtym czasie.

Obecnie zakup nieruchomości pod wynajem jest jedną z najbardziej opłacalnych form inwestowania kapitału. Zainteresowanie nieruchomościami nad Bałtykiem systematycznie rośnie. Tak jak z roku na rok wzrasta liczba osób, która spędza urlop nad polskim morzem. Generalnie nieruchomości w nadmorskich kurortach uważane są za najdroższe. Jednakże tylko te położone najbliżej plaży lub posiadające widok na morze mogą poszczycić się najwyższą wartością rynkową i jednocześnie przynoszą największą stopę zwrotu właścicielowi. Co ważniejsze ich wartość będzie stale rosła bo nie ma wielu inwestycji nad samym morzem. Dodatkowo są one idealnym rozwiązaniem pod wynajem krótkoterminowy. – Najem krótkoterminowy przynosi znacznie wyższe zyski. W przypadku najbardziej atrakcyjnych apartamentów zwrot z takiej inwestycji może wynieść nawet 7-8 proc. rocznie. Nic więc dziwnego, że takie nieruchomości jak kompleks Porta Mare Wellness&Spa w Dziwnówku cieszą się tak dużym zainteresowaniem inwestorów.– mówi Andrzej Łukomski, prezes Porta Mare – Dodatkowo do naszej inwestycji klientów przekonuje zaplecze usługowe z krytymi basenami, centrum SPA i gabinetami rehabilitacyjnym, które aktualnie jest w trakcie realizacji. To znacznie podniesie obłożenie i rentowność apartamentów – dodaje. Warto przypomnieć, że Porta Mare Wellness&Spa z jednej strony oferuje niczym nieograniczony widok na piaszczystą bałtycką plażę, z drugiej zaś widoczny jest przepiękny Zalew Wrzosowski. Pomimo tego, że apartamenty z pierwszej wieży zostaną oddane do użytku w połowie 2019 roku, wiele z nich jest już sprzedanych.

Choć w większości przypadków widok z okna ma drugorzędne znaczenie w stosunku do innych parametrów nieruchomości, istnieje spora grupa osób, która skłonna jest zapłacić więcej za lokal, z którego rozpościera się ładny widok. Nie musimy brać tu za przykład nieruchomości nadmorskich. Nawet w miastach im wyższa kondygnacja, na której położone jest mieszkanie, tym cena metra kwadratowego lokalu jest większa od takiego samego mieszkania na niższych piętrach. Jakby nie patrzeć widok ma swoją mierzalną wartość.

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych