Victoria Dom planuje wejście z ofertą do Trójmiasta 

Victoria Dom planuje wejście z ofertą do Trójmiasta 
Możliwość komentowania Victoria Dom planuje wejście z ofertą do Trójmiasta  została wyłączona, 09/01/2023, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Victoria Dom w minionym 2022 r. zakontraktowała 1208 lokali. To o około jedną czwartą mniej niż w poprzednim roku. Zarząd dewelopera ocenia, że okres spadków już się skończył. Spodziewa się stabilizacji popytu a następnie wzrostu sprzedaży w drugiej połowie roku wraz ze znikaniem presji inflacyjnej oraz planowanym wprowadzeniem rządowego programu wsparcia zakupu pierwszego mieszkania. Spółka planuje wprowadzenie w br. do sprzedaży kolejnych projektów w Warszawie i Krakowie oraz ekspansję na rynku trójmiejskim.

Obraz zawierający tekst, budynek, niebo, zewnętrzne

Opis wygenerowany automatycznie

Fot.: Inwestycja Nova Viva Garden 2 na warszawskiej Białołęce

Deweloper Victoria Dom w ramach działalności prowadzonej na polskim rynku sprzedał w minionym 2022 roku łącznie 1208 mieszkań. To o około 25% mniej niż w poprzednim roku, kiedy zakontraktowano 1607 lokali. W samym czwartym kwartale minionego roku zawarto 238 umów w porównaniu do 320 w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednocześnie w całym minionym roku spółka przekazała właścicielom 1211 gotowych lokali względem 1274 wydanych w 2021 r. Mniejsza liczba oddanych mieszkań wynikała z opóźnień w realizacji inwestycji spowodowanych problemami w zaopatrzeniu oraz powrotem podwykonawców z Ukrainy do swojego kraju. W efekcie nastąpiło przesunięcie terminu oddania ponad kilkuset mieszkań na 2023 r. 

– Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników w bardzo trudnym 2022 r. Ustabilizowanie popytu w ostatnim kwartale minionego roku sugeruje, że okres spadków sprzedaży mamy już za sobą. Ruch klientów w naszych biurach powoli się zwiększa. W drugiej połowie tego roku oczekujemy ożywienia sprzedaży wraz ze znikaniem presji inflacyjnej. Dodatkowy impuls popytowy powinno stanowić planowane wprowadzenie rządowego programu wsparcia przy zakupach pierwszego mieszkania. Oczekujemy, że w bieżącym roku koszty produkcji ustabilizują się na wyższym poziomie, co wpłynie również na wzrost cen mieszkań – powiedział Waldemar Wasiluk, Wiceprezes Zarządu Victoria Dom. 

Victoria Dom zakłada dalszą ekspansję. Poza rozwojem kolejnych projektów na obsługiwanym rynku warszawskim i krakowskim w 2023 r. zamierza wejść z ofertą mieszkaniową również do Trójmiasta. 

– Trudno dzisiaj szacować wielkość możliwej do zrealizowania sprzedaży w 2023 r. Zakładamy jednak osiągnięcie kontraktacji na poziomie co najmniej 1500 mieszkań lub więcej – dodał Waldemar Wasiluk.

W ramach działalności na rynku niemieckim w 2022 r. Victoria Dom sprzedała poprzez swoje spółki łącznie 93 mieszkania w Berlinie i Lipsku o wartości ponad 42 mln euro (w 2021 r. sprzedano 33 mieszkania o wartości 18,6 mln euro). W bieżącym roku oczekiwana jest sprzedaż na zbliżonym poziomie. 

Omnie Katarzyna Maciak