Trendy w projektowaniu małych mieszkań – jak urządzić mniejszą przestrzeń?

Trendy w projektowaniu małych mieszkań – jak urządzić mniejszą przestrzeń?
Możliwość komentowania Trendy w projektowaniu małych mieszkań – jak urządzić mniejszą przestrzeń? została wyłączona, 19/02/2021, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

W ostatnich latach popularność małych mieszkań nieustannie wzrasta. Z pozoru małe mieszkanie kojarzyć się może z koniecznością pójścia na kompromisy. Jednak duży popyt na nie sprawia, że inspiracji w internecie nie brakuje: zarówno od architektów wnętrz, jak i na Instagramie. Jakimi zasadami kierować się przy urządzaniu mniejszej przestrzeni? Co dziś jest w modzie? 

Wszystko jasne

Nie wszyscy mogą o tym wiedzieć, ale kolory nie tylko wpływają na nasz nastrój, ale również na nasze postrzeganie przestrzeni. Niektóre barwy pozwalają optycznie powiększyć dane pomieszczenie. W przypadku małego mieszkania, zastosowanie jednej z nich może okazać się strzałem w dziesiątkę. Do kolorów o takich właściwościach należą przede wszystkim te jasne: biel, beż, czy subtelne odcienie szarości. W tym roku królują odcienie ziemi, a także zielenie i różne tony niebieskiego. Choć biel i szarość jest ponadczasowa, w tym sezonie będziemy od niej odchodzić. Urządzając małe mieszkanie, postaw zatem na jasną oliwkę czy kawę z mlekiem. Jeśli zaś chodzi o meble, ostatnimi czasy prym wiodą naturalne kolory drewna, które sprawiają, że wnętrze nie wydaje się chłodne.

Spójny styl

Mając na uwadze, że powierzchnia w kawalerce jest ograniczona, lepiej zrezygnować ze zbyt dużej liczby mebli czy dodatków. Jednym z trendów, który wciąż utrzymuje się u szczytu, jest minimalizm. Pozwala to nie tylko na zaoszczędzenie przestrzeni, ale wpływa również na jej ujednolicenie i harmonijność. Ta ostatnia cecha jest niezwykle ważna, ponieważ jeśli w mieszkaniu panuje chaos, to wizualnie zmniejsza on przestrzeń.

Funkcjonalność przede wszystkim

Kolejnym zauważalnym trendem jest stawianie na funkcjonalność i praktyczność. Prym wiodą wielofunkcyjne meble. Wielu producentów wyposażenia wnętrz wykazuje się niezwykłą kreatywnością, projektując swoje produkty. Przykładem mogą być pufy będące zarazem regałami na książki, antresole, wielofunkcyjne blaty kuchenne, a nawet krzesła z wieszakami. Z takimi rozwiązaniami lubią eksperymentować w szczególności młodzi ludzie, którzy coraz częściej kupują małe mieszkania, stanowiące ich pierwszy poważny krok w dorosłe życie. Nierzadko też decydują się oni na samodzielne stworzenie mebli, które będą dopasowane do ich potrzeb – np. poprzez renowację.

Jako społeczeństwo coraz częściej kojarzymy mniejsze wnętrza z funkcjonalnością i nowoczesnością. Dzieje się tak między innymi za sprawą dostępności mebli modułowych, które w zależności od potrzeby mogą zmieniać swoje przeznaczenie. Małe mieszkanie nie przywodzi już na myśl nieustawnego lokum. Istnieje sporo ofert mających oddzielną kuchnię, co ułatwia aranżację. Taki układ zastosowaliśmy w jednopokojowych mieszkaniach w Pixel House, czyli inwestycji, która często jest wybierana przez inwestorów – komentuje Emil Basta z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Rozświetl swoje mieszkanie

Odpowiednie oświetlenie także może optycznie powiększyć nasze cztery kąty. Jasne kolory z łatwością odbijają światło, wizualnie dodając przestrzenności mieszkaniu. W tym przypadku perfekcyjnie sprawdzą się lustra czy lampki. Warto zdecydować się na ciepłą barwę światła, która stworzy przytulny klimat. Dobrym rozwiązaniem będzie także zróżnicowanie źródeł światła: lampy sufitowe, stojące, kinkiety, taśmy ledowe lub lampki typu cotton balls.

Małe mieszkanie – mały problem? Tak, pod warunkiem, że zaprojektujemy jego wnętrze w zgodzie z powyższymi trendami. Dodatkowym atutem będzie także cena mniejsza w stosunku do większych mieszkań.

Omnie redakcja