Stołeczna ziemia w cenie

Stołeczna ziemia w cenie
Możliwość komentowania Stołeczna ziemia w cenie została wyłączona, 30/01/2014, przez␣, w␣ceny, finanse, Headline, nieruchomości

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w Warszawie wyraźnie wzrosły ceny działek budowlanych. W porównaniu z analogicznym okresem w 2013 roku, ziemia zyskała na wartości ponad 20 proc. Ceny porównywalne są więc obecnie do tych, jakie obowiązywały w czasie boomu budowlanego z 2007 roku.

Rynek w rozkwicie

Deweloperzy i inwestorzy mają powody do zadowolenia. W stolicy po raz pierwszy od trzech lat rok zakończył się wyraźnym wzrostem cen nieruchomości. Dotyczy to zarówno wartości nominalnych, jak

i realnych. – Ubiegły rok można ocenić bardzo pozytywnie. Był to okres stabilizacji cen oraz rosnącego zainteresowania kupujących – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Wiele symptomów zapowiada również, że dobra koniunktura będzie trwać dalej. Świadczy o tym np. podwyżka cen działek budowlanych. Aktualna cena w Warszawie wynosi 1 100 PLN za mkw., co oznacza podwyżkę

o 8 proc. w stosunku do III kwartału 2013 r. i aż 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku.Jest to wartość, jaką miała warszawska ziemia w okresie boomu budowlanego sprzed siedmiu lat.

 

 

 

Warszawiacy konsekwentni w wyborze

 

Wnioski płynące z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera świadczą o niezmiennych preferencjach mieszkańców stolicy. Warszawiacy ciągle najchętniej kupują mieszkania o powierzchni do 50 mkw., w których jeden pokój służy jako przestrzeń dzienna, drugi natomiast to sypialnia. Kawalerki, które zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem, obecnie straciły na popularności. Wyjątkiem są nieruchomości w najniższej cenie, do których można wprowadzić się bez konieczności poniesienia większych nakładów na remont. Często są one kupowane w celach inwestycyjnych.

– Najpopularniejszą lokalizacją w stolicy są aktualnie Bielany i Wola– stwierdza Silwana Piotrowicz, ekspert Metrohouse. – Równie chętnie kupowane są też lokale na Targówku i Ursusie. Co ciekawe, powoli do łask wraca również Białołęka, a to za sprawą stosunkowo taniego nowego budownictwa.

 

W styczniu raty kredytów spadają

 

Jak pokazują wyniki raportu, w minionym roku ceny mieszkań w Warszawie wzrosły. Mimo to nabywcy nieruchomości mają powód do zadowolenia, bowiem obecnie kupując mieszkanie na kredyt będą płacili niższe raty niż wynosiłyby one na początku 2013 r. – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw.

w Warszawie spadła od stycznia 2013 r. o 377 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To największa różnica wysokości rat, jaką odnotowano w monitorowanych miastach. Dla porównania, w Łodzi była ona najmniejsza i wyniosła 172 PLN.

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.