Średnio 369 000 PLN za budowę domu z drewna. Raport Oferteo.pl

Średnio 369 000 PLN za budowę domu z drewna. Raport Oferteo.pl
Możliwość komentowania Średnio 369 000 PLN za budowę domu z drewna. Raport Oferteo.pl została wyłączona, 31/05/2019, przez␣, w␣architektura i design, budownictwo, ceny, domy, Headline

Polacy, którzy budują swój dom z drewna, rzadko decydują się na duży metraż, a szacunkowe koszty inwestycji w ich przypadku wynoszą średnio 369 tys. zł. W przeciwieństwie do wybierających tradycyjne technologie, chętniej decydują się na realizację według indywidualnego projektu architektonicznego (62%) niż na kupno gotowego – wynika z raportu opracowanego przez Oferteo.pl. 

Polacy nie budują dużych domów z drewna

Polacy, którzy wybrali drewno do budowy domu, stawiali w większości nieduże budynki. Połowa z nich miała metraż nieprzekraczający 100 m2. Nieco rzadziej, bo w 40% przypadków, nieruchomości miały od 101 do 150 m2. Duże domy z drewna nie cieszyły się popularnością wśród budujących. 8% respondentów wybrało taki o wielkości między 151 a 200 m2, a większy niż 201 m2 –tylko 2%.


369 000 zł za drewniany dom

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami, koszt budowy domu z drewna wyniósł inwestorów w 2018 roku średnio 369 tys. zł. Kwota ta jest stosunkowo niewielka, biorąc pod uwagę średnie koszty budowy domu w Polsce. Wpływ na nią ma jednak nie tylko technologia, ale też wielkość domu, a ta w przypadku budujących z drewna była zwykle nieduża. 

Rozpoczęcie prac w ciągu kilku miesięcy

Według badania Oferteo.pl osoby planujące budowę drewnianego domu najczęściej potrzebują kilku miesięcy na rozpoczęcie prac budowlanych. Prawie dwie trzecie z nich chce rozpocząć je w ciągu pół roku, a 34% – trzech miesięcy. Tylko 1% ankietowanych jest gotowych, aby przystąpić do prac już w przeciągu najbliższego miesiąca od złożenia zlecenia.

Poszukiwania odpowiedniej ekipy budowlanej do budowy domu z drewna to duże wyzwanie, bo zespołów specjalizujących się w tego typu budownictwie jest stosunkowo niewiele. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na doświadczenie fachowców i opinie na temat interesującej nas ekipy. Warto także zainteresować się dofinansowaniami, które przyznawane są przez państwo na budowę domu energooszczędnego

– radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Domy szkieletowe zdecydowanie najpopularniejsze

Wśród Polaków decydujących się na budowę domu z drewna w 2018 roku większą popularnością cieszyły się tańsze w budowie domy szkieletowe (kanadyjskie) – taką technologię wybrało aż 78% ankietowanych. Polega ona na wybudowaniu konstrukcji z belek połączonych gwoźdźmi i wypełnieniu jej materiałem termoizolacyjnym. Taki dom jest energooszczędny, a jego budowa może potrwać krócej niż domu stawianego w tradycyjnej technologii. Pozostałe 22% ankietowanych postawiło na domy z bali, których budowa jest droższa głównie ze względu na koszty litego drewna.  

Oryginalne projekty częściej wybierane wśród budujących z drewna

Wyniki raportu Oferteo.pl, , wskazują, że Polacy budując dom z drewna, znacznie chętniej decydują się na zrealizowanie indywidualnego projektu. W 2018 roku aż 62% zleciło architektowi zaprojektowanie wyjątkowego domu tylko dla nich. 38% wybrało prostszą i zwykle tańszą opcję, jaką jest zakup w biurze architektonicznym gotowego projektu. To odwrotnie niż w przypadku osób, które budowały w tradycyjnych technologiach. Spośród nich 63% zdecydowało się na kupno gotowego planu, a jedynie 37% – na współpracę z architektem. 

Najwięcej domów z drewna woj. śląskim i mazowieckim

W 2018 roku na budowę domu z drewna decydowali się najczęściej mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego. Pochodziło z nich prawie co czwarte zapytanie złożone w serwisie Oferteo.pl. Na kolejnym miejscu znalazło się województwo dolnośląskie z 10% udziałem i małopolskie (8%). Najrzadziej drewniany dom budowali mieszkańcy województw świętokrzyskiego i opolskiego – po 2%.

Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Omnie Joanna Miśkiewicz