Sprzedający mieszkania obniżają ceny

Sprzedający mieszkania obniżają ceny
Możliwość komentowania Sprzedający mieszkania obniżają ceny została wyłączona, 14/07/2011, przez␣, w␣Białystok, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Olsztyn, Poznań, Sopot, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław

Majowe zahamowanie spadków cen mieszkań okazało się bardzo krótkotrwałe. W czerwcu  ceny ofertowe w 11 analizowanych polskich miastach były niższe niż w maju.  Największe obniżki nastąpiły w Opolu -2,2% oraz Wrocławiu -1,4%. Średni spadek wyniósł 0,3%. W porównaniu z czerwcem 2010 roku najbardziej spadła cena metra kwadratowego mieszkania w Katowicach o 7,4% oraz we Wrocławiu i Olsztynie o 5,7%. Średni roczny spadek kształtuje się na poziomie 3,1% dla wszystkich 15 miast, przy czym w Lublinie cena jest wyższa o 0,7% w porównaniu z zeszłym rokiem, a w Sopocie mamy do czynienia z tradycyjną letnią podwyżką i w rezultacie ceną wyższą o 270 złotych (4%) niż w czerwcu 2010.

Perspektywa ograniczenia możliwości zakupu mieszkań przy udziale preferencyjnych kredytów nie powstrzymała spadków cen na długo. Podaż mieszkań na rynku wtórnym utrzymuje się na poziomie znacznie przewyższającym popyt. Niewykluczone, że perspektywa zmian w programie RnS podziałała nie tylko na kupujących, ale również na sprzedających. Wiedząc jak długi jest obecnie okres potrzebny na sprzedaż mieszkania, warto obniżyć cenę niż czekać kolejnych kilka miesięcy i stawić czoła kolejnemu spadkowi popytu, z którym będziemy mieli do czynienia pod koniec 2011 roku.

Średnie ceny ofertowe mieszkań VI 2010- VI 2011

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

 

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.