Rodzina na swoim na finiszu
Tylko do końca tego roku można zaciągnąć pożyczki hipoteczne z dopłatą do odsetek. Przy ograniczonym wyborze mieszkań, które kwalifikują się do zaciągnięcia takiego kredytu, w ostatnich miesiącach ich liczba spadła
Od 2007 roku do końca stycznia 2012 roku z programu Rodzina na swoim skorzystało ok. 138,8 tys. osób. Zmiany zasad przyznawania preferencyjnych kredytów wprowadzone pod koniec sierpnia minionego roku spowodowały ograniczenie dostępu do dopłat. Od kiedy zmniejszone zostały limity cenowe, program obejmuje znacznie mniejszą liczbę mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
W 2011 roku jedna trzecia wartości kredytów przyznanych w ramach programu przeznaczona była na zakup mieszkań na rynku deweloperskim. Udział nowych mieszkań w programie wzrastała sukcesywnie od 2009 roku.
Ograniczony wybór lokali
Cena metra kwadratowego nowo wybudowanego mieszkania kwalifikującego się w Warszawie do zaciągnięcia kredytu z dopłatą nie może przekraczać dziś 6 435 zł. Tymczasem lokale oferowane przez stołecznych deweloperów według danych Reas kosztują średnio ok. 8 tys. zł/mkw. Tak duża dysproporcja powoduje, że znalezienie w stolicy mieszkania z pierwszej ręki, które obejmowałyby dopłaty nie jest łatwe.
Tylko w nielicznych projektach wprowadzanych teraz na rynek zdarzają się mieszkania, na które można dostać kredyt z dopłatą. Takich ofert nie ma jednak wiele. – Zarówno w powstających teraz budynkach w inwestycji, którą realizujemy w Warszawie przy ul. Skoroszewskiej, jak i w tych oddanych już do użytkowania, pojedyncze mieszkania kwalifikują się do zaciągnięcia pożyczki z dopłatą. Preferencyjnym kredytem można sfinansować zakup mieszkań o powierzchni od 38 mkw. w realizowanej fazie osiedla Alpha oraz lokale o metrażu do 74 mkw. w etapie zakończonym – wylicza Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.
W przypadku poznańskiego projektu tej firmy sytuacja wygląda podobnie. Limit ceny 1 metra kwadratowego nowego mieszkania wyznaczony dla stolicy Wielkopolski (5322 zł/mkw.) jest zbliżony do najniższych stawek cenowych obowiązujących w inwestycji realizowanej przez dewelopera w Poznaniu. W projekcie Red Park powstającym przy ul. 28 Czerwca 1956 r. jest jeszcze kilka mieszkań o powierzchni powyżej 50 mkw., które obejmują dopłaty.
Program wygasa
Styczeń był trzecim z kolei miesiącem, w którym liczba kredytów z dopłatami do odsetek nie przekraczała 3 tys., podczas gdy przed wprowadzeniem zmian w sierpniu w 2011 roku, takich pożyczek udzielano miesięcznie o ok. 1,5 tys. więcej. W pierwszym miesiącu tego roku w porównaniu z grudniem spadła liczba udzielonych kredytów do 2.865, wobec 2.999 w ostatnim miesiącu minionego roku.
Program RnS w całej historii swojego istnienia od 2007 roku był przede wszystkim wsparciem sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Jak informują przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w obrocie deweloperskim odsetek mieszkań finansowanych kredytami z dopłatą nie przekraczał dotąd 10 proc.
Co ciekawe, z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w styczniu tego roku aż 49 proc. przyznanych kredytów wykorzystano na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Spadek udziału rynku używanych mieszkań wynika z tego, że znalezienie lokalu z drugiej ręki, którego cena nie przekraczałaby wyznaczonego limitu cenowego jest jeszcze trudniejsze niż mieszkania deweloperskiego.
Mniejsza ilość udzielonych w styczniu kredytów z dopłatą to prawdopodobnie także efekt generalnego pogorszenia się z początkiem roku dostępu do kredytów hipotecznych. Zaostrzenie zasad wyliczania zdolności kredytowej przez banki uniemożliwiło również części wnioskujących o kredyt z dopłatą zaciągnięcie takiego zobowiązania. Poza tym, beneficjentami programu RnS są zwykle osoby młode, które z reguły mają niższą zdolność kredytową. Sposobem na jej podwyższenie jest zaciągniecie kredytu wspólnie z rodzicami, czy rodzeństwem.