Poznaniacy często wybierają ukończone mieszkania

Poznaniacy często wybierają ukończone mieszkania
Możliwość komentowania Poznaniacy często wybierają ukończone mieszkania została wyłączona, 19/10/2011, przez␣, w␣miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Poznań, regiony, wielkopolskie

Z raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy Poznania. III kwartał 2011 r.” opracowanego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. wynika, że w chwili obecnej w stolicy Wielkopolski znajduje się w sprzedaży ponad 100 inwestycji deweloperskich.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy na poznański rynek trafiło 12 inwestycji, które przekładają się na ofertę blisko 900 mieszkań. Jedynym rejonem, gdzie w III kwartale 2011 r. nie został ulokowany żaden nowy projekt są Jeżyce. Można powiedzieć, że ten obszar nie cieszy się popularnością wśród deweloperów, gdyż to właśnie tam zlokalizowana jest również najmniejsza łączna oferta nowych mieszkań. Na drugim biegunie znajduje się Stare Miasto, gdzie liczba deweloperskich lokali mieszkalnych wynosi blisko 1,6 tys. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują kolejno Grunwald, Nowe Miasto i Wilda. Na koniec września całkowita oferta mieszkań deweloperskich wynosiła w Poznaniu 4,6 tys.

W chwili obecnej ukończone mieszkania stanowią jedną czwartą całkowitej podaży w mieście. Warto jednak zaznaczyć, że w okresie od lipca do września zmniejszyła się ich liczba. Wynika to z faktu, że poznaniacy chętnie skłaniają się ku takim lokalom – na przestrzeni III kwartału bieżącego roku ukończone jednostki mieszkalne stanowiły blisko połowę wszystkich sprzedanych mieszkań. Należy dodać, że sporą ich część stanowią jeszcze tzw. mieszkania przedkryzysowe, zaprojektowane i realizowane w innych realiach rynkowych. Z czego więc wynika ich popularność? Przede wszystkim osoby poszukujące nowego lokum zazwyczaj wolą wybierać te już ukończone, które mogą już dzisiaj obejrzeć i na które nie trzeba czekać. Kupno lokalu zlokalizowanego w obecnie realizowanej inwestycji wiąże się z ryzykiem ewentualnych opóźnień, nie mówiąc już o skrajnych sytuacjach np. bankructwie dewelopera. Poza tym warto dodać, że również firmy deweloperskie chcąc odzyskać zainwestowany kapitał, starają się zbywać takie mieszkania w pierwszej kolejności. W związku z tym w takim wypadku może być łatwiej wytargować obniżkę ceny.

Lokalizacja inwestycji deweloperskich wprowadzonych do oferty w III kwartale 2011 r. w Poznaniu (Źródło: Raport „Pierwotny rynek mieszkaniowy Poznania. III kwartał 2011 r.”, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

Materiał został opracowany na podstawie wybranych fragmentów raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy Poznania. III kwartał 2011 r.” opracowanego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. Szczegółowa analiza, w tym analiza poziomu sprzedaży, dostępna w pełnej wersji wymienionego raportu.

Kontakt: [email protected]

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.