Polacy kupują coraz większe mieszkania

Polacy kupują coraz większe mieszkania
Możliwość komentowania Polacy kupują coraz większe mieszkania została wyłączona, 15/05/2014, przez␣, w␣ceny, Gdańsk, Gdynia, Headline, Kraków, Łódź, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Poznań, raporty, Warszawa, Wrocław

Ani Święta Wielkanocne, ani majówka nie wpłynęły negatywnie na obroty na wtórnym rynku mieszkań. Liczba przeprowadzonych transakcji utrzymała się na podobnym do marcowego poziomie. Pewną nowością jest wzrost sprzedaży największych mieszkań. Szczególnie widać to w Poznaniu, gdzie takie zakupy zdominowały ostatnie miesiące sprawiając, że średni metraż wzrósł do nienotowanego wcześniej poziomu – 71 mkw. Dla porównania we Wrocławiu i Warszawie średnie nabywane metraże dochodzą do 60 mkw. 

transakcyjny

Tegoroczna wiosna w kilku miastach obfituje w wyprzedaże większych powierzchniowo lokali. Tylko
w Łodzi średni metraż sprzedawanego mieszkania jest mniejszy niż 50 mkw. W pozostałych analizowanych lokalizacjach kupujemy nieco większe lokale. Przykładowo we Wrocławiu i w Warszawie niewiele brakuje, by średnia przekroczyła 60 mkw. (odpowiednio 58,5 i 58 mkw.). Tym razem kumulacja zakupów dużych mieszkań w Poznaniu spowodowała nieodnotowywaną do tej pory wysoką średnią, która wyniosła aż 71 mkw. Spośród transakcji klientów Metrohouse i Expandera 38% kupujących kupiło mieszkania większe niż 70 mkw. W najbliższym czasie trudno będzie powtórzyć ten wynik.

Obserwując kształtowanie się cen w poszczególnych miastach warto zwrócić szczególną uwagę na Kraków, który odrabia straty po obniżkach zapoczątkowanych jesienią zeszłego roku. W porównaniu do notowania sprzed miesiąca mieszkańcy stolicy Małopolski kupowali mieszkania droższe o 4,4%. Obecnie niewiele brakuje, aby średnie ceny przekroczyły notowany w sierpniu 2013 r. poziom 6 000 zł. W Poznaniu przed miesiącem pisaliśmy o przełamaniu spadkowego trendu. Tym razem drugi raz z rzędu średnie ceny nabywanych mieszkań są wyższe, przekroczyły poziom 5 000 zł i wynoszą 5 016 zł. Jednocześnie bardzo podobny poziom cen był obserwowany w analogicznym okresie zeszłego roku. Kolejnym miastem, w którym ceny transakcyjne są wyższe niż przed miesiącem jest Wrocław. Różnica wynosi 1,9%. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w analizowanych transakcjach średnia cena sprzedaży wyniosła 5 525 zł za mkw. W porównaniu do wiosny zeszłego roku wrocławianie kupują mieszkania o ponad 14% droższe. W pozostałych analizowanych miastach zmiany cen transakcyjnych nie przekraczają 4% w skali roku. W Warszawie i w Gdańsku obserwowane średnie wzrosty cen nie przekraczają 1%. W stolicy średni zakup wiąże się z wydatkiem 7 289 zł za mkw., natomiast w Gdańsku płacimy średnio 4 978 zł.

Tym razem „na minusie” są tylko dwa miasta. W Łodzi zmiana jest symboliczna i wynosi 17 zł na mkw. Wśród analizowanych miast jest to najbardziej ustabilizowany rynek pod względem cenowym. Większe zmiany przynosi rynek w Gdyni, nabywane mieszkania miały ceny o 3,5% niższe od notowania sprzed miesiąca – średnia wynosi 5 012 zł.

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.