Po rozwodzie może być trudniej o kredyt hipoteczny

Po rozwodzie może być trudniej o kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania Po rozwodzie może być trudniej o kredyt hipoteczny została wyłączona, 30/03/2011, przez␣, w␣finanse, inwestycje

Nawet w 8 bankach niedługo po podpisaniu intercyzy lub orzeczeniu o rozwodzie trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny. Banki bronią się w ten sposób przed fikcyjnie powstałą rozdzielnością majątkową. Nie zawsze chroni ona przed długami byłych współmałżonków.

Podział majątku niezależnie od tego czy następuje w wyniku umowy przed notariuszem – intercyzy, czy też rozwodu łączyć się może z dużymi emocjami. Ponadto w wyniku rozwodu często obie strony muszą także zabezpieczyć swoje potrzeby mieszkaniowe. To znowu łączy się zwykle z potrzebą zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W kilku bankach może okazać się to utrudnione albo niemożliwe. Niektóre instytucje bronią się bowiem przed fikcyjnie powstającymi rozdzielnościami majątkowymi. Może być ona wykorzystana, aby ukryć fakt, że jeden ze współmałżonków miał w przeszłości problemy z fiskusem, nie spłacał swoich zobowiązań lub też jego biznes przynosi obecnie straty. Fakt taki negatywnie wpłynąłby na zdolność kredytową małżeństwa, gdyby wspólnie udało się po finansowanie.

Po intercyzie poczekasz na mieszkanie pół roku

Właśnie dlatego banki niechętnie podchodzą do klientów świeżo po intercyzie. Trzy z nich – Eurobank, ING Bank Śląski i Getin Noble Bank zbadają sytuację obojga współmałżonków lub odmówią kredytu jeśli od wizyty u notariusza nie minęło jeszcze 6 miesięcy. Nordea Bank Polska jest bardziej liberalny, bo wymaga trzymiesięcznego interwału. Banki mogą w tym czasie chcieć na przykład sprawdzić zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym, historię w biurze informacji kredytowej lub bankowym rejestrze niesolidnych klientów, a także wyniki działalności prowadzonej przez osobę, z którą ustrój majątkowy został niedawno rozwiązany przez wnioskodawcę. Problem w tym, że aby sprawdzić BIK osoby, która nie przystępuje do kredytu niezbędna jest jej zgoda.

Intercyza to dodatkowa analiza

Ponadto cztery banki – Allianz, Bank BPH, BZ WBK i HSBC nie wskazują konkretnego okresu jaki ma minąć od podpisania intercyzy do ubiegania się o kredyt hipoteczny. W ich przypadku jednak wnioskodawca musi liczyć się z podejściem indywidualnym. W praktyce oznacza to, że wymienione instytucje także mogą chcieć upewnić się czy intercyza nie została zawarta jedynie „pod kredyt”.

Rozwód bardziej wiarygodny

Część banków zupełnie inaczej patrzy na sytuację osób po rozwodzie. W Eurobanku, Nordea Banku i Getin Noble Banku od razu od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie byli współmałżonkowie traktowani są jako odrębni kredytobiorcy. W dalszym ciągu jednak jest aż 5 banków, które przyznają że droga rozwodnika do kredytu hipotecznego, może być bardziej wyboista.

Jak intercyza i rozwód zmieniają procedurę ubiegania się o kredyt?
Nazwa Banku Czas jaki musi upłynąć, aby bank udzielił kredytu na standardowych zasadach, licząc od daty:
podpisania intercyzy uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie
Alior Bank Brak Brak
Allianz Decyzja indywidualna Decyzja indywidualna
Bank BPH Decyzja indywidualna Decyzja indywidualna
Bank DnB NORD Polska S.A. Brak Brak
Bank Millennium Brak Brak
Bank Pocztowy Brak Brak
BGŻ Brak Brak
BNP Paribas Brak Brak
BZ WBK Decyzja indywidualna Decyzja indywidualna
Citibank Brak Brak
Deutsche Bank PBC Brak Brak
Eurobank 6 miesięcy Brak
Getin Noble Bank 6 miesięcy Brak
HSBC Decyzja indywidualna Decyzja indywidualna
ING Bank Śląski 6 miesięcy 6 miesięcy
Kredyt Bank Brak Brak
LUKAS Bank Brak Brak
mBank Brak Brak
MultiBank Brak Brak
Nordea Bank Polska 3 miesiące Brak
PKO Bank Polski Brak Brak
Polbank EFG Brak Brak
Źródło: Banki

 

Aleksandra Łukasiewicz,
Home Broker

 

Omnie Daniel Kosiński

Jestem zaangażowany w firmę Szybko.pl Sp. z o.o. od 4 lat. Z pasją tworzymy portale z branży nieruchomości. Skutecznie łączymy kupujących i wynajmujących. Abcnieruchomosci.pl to nowe dzieło, które uzupełni użytkowników w wiedzę na temat rynku nieruchomości w Polsce.