Oferta deweloperska w Poznaniu kurczy się

Oferta deweloperska w Poznaniu kurczy się
Możliwość komentowania Oferta deweloperska w Poznaniu kurczy się została wyłączona, 14/02/2012, przez␣, w␣lokalne, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Poznań, Uncategorized

Na rynek poznański wprowadzonych zostało w ostatnich miesiącach znacznie mniej inwestycji niż w innych miastach, w efekcie czego oferta deweloperów zmniejszyła się

Podobnie jak we wszystkich głównych miastach w kraju, tak i w Poznaniu w ostatnim czasie spadły ceny nowych mieszkań. Na koniec grudnia minionego roku za metr kwadratowy poznańskiego mieszkania z pierwszej ręki trzeba było zapłacić średnio 6,5 tys. zł/mkw., podają analitycy Emmerson. To przeciętnie o około 150 zł mniej niż jeszcze we wrześniu i o 400 zł mniej niż w styczniu 2011 roku. Od początku 2010 roku, w ciągu dwóch lat na poznańskim rynku deweloperskim mieszkania staniały o prawie 10 proc. Korekta cenowa to rezultat wprowadzania do sprzedaży coraz tańszych projektów oferujących głównie mieszkania z segmentu popularnego.

Oferta ujednolicona cenowo

Oferta rynku deweloperskiego w Poznaniu jest najbardziej jednorodna cenowo spośród wszystkich miast w kraju. Więcej niż trzy na cztery mieszkania dostępne są w cenie od 5 do 7 tys. zł/mkw. (78,9 proc. oferty). Lokale, których cena przekracza 9 tys. zł/mkw. mają tylko 3,8 proc. udziału w ofercie deweloperskiej. Najtańsze, w cenie do 5 tys. zł/mkw. to tylko 4,7 proc. całej dostępnej na rynku pierwotnym puli.

Podobnie jak na wszystkich głównych rynkach, tak i w Poznaniu zmniejsza się metraż powstających lokali. Ze względu na obniżającą się zdolność kredytową kupujących, deweloperzy wprowadzają na rynek więcej mieszkań kompaktowych. – Na osiedlu RED Park, które budujemy w poznańskim Dębcu najbardziej obecnie poszukiwane, mieszkania dwupokojowe oferujemy o powierzchni od 35 do 56 mkw. Część z lokali, które można kupić w cenie od 5322 zł/mkw. kwalifikuje się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

Co trzecie mieszkanie gotowe

W mieście wzrasta liczba dostępnych mieszkań oddanych do użytkowania. Według danych Emmerson, w ofercie deweloperów na koniec 2011 roku można było znaleźć 1,4 tys. ukończonych lokali. Niemal co trzecie nowe mieszkanie w Poznaniu było gotowe do wprowadzenia się. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba takich lokali podwoiła się. W stolicy Wielkopolski jest ich procentowo najwięcej spośród pięciu największych miast w Polsce. Na przeciwnym biegunie pod tym względem znajduje się Wrocław, w którym co piąte mieszkanie sprzedawane przez deweloperów znajduje się w zakończonym projekcie.

Spada liczba nowych mieszkań

W ciągu trzech ostatnich miesięcy minionego roku drastycznie spadła w Poznaniu liczba rozpoczynanych nowych inwestycji mieszkaniowych. To ewenement w skali kraju. Do sprzedaży trafiły mieszkania zaledwie w 3 projektach. W poprzednim, trzecim kwartale 2011 roku weszło na rynek poznański 12 inwestycji, a w pierwszej połowie ubiegłego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 29 projektów. Przeciętny projekt mieszkaniowy liczy tu 92 lokale.

Ze względu na niewielką liczbę mieszkań wprowadzonych przez deweloperów na poznański rynek, w ostatnim kwartale minionego roku nastąpił spadek podaży. W tym czasie w innych miastach oferta wzrosła nawet o 15 procent (Kraków, Wrocław). W Poznaniu jest teraz do kupienia 4,5 tys. nowych mieszkań. Od połowy 2011 roku oferta deweloperów skurczyła się o nie całe 3 proc. Biorąc pod uwagę jednak większą perspektywę, teraz dopiero jest w czym wybierać, bo na początku 2010 roku w ofercie rynku pierwotnego w mieście było dostępnych tylko 2,6 tys. lokali.

Najwięcej nowych mieszkań jest do wzięcia na terenie Starego Miasta (1,4 tys.). W jego obrębie zlokalizowany jest co trzeci lokal deweloperski czekający na nabywcę. Ceny w tej dzielnicy zbliżone są do średniej dla całego miasta.

 

Photo by Monika Mężyńska (CC-BY)

Omnie Red Real Estate Development Sp. z o.o.