Odchudzone kredyty hipoteczne

Odchudzone kredyty hipoteczne
Możliwość komentowania Odchudzone kredyty hipoteczne została wyłączona, 30/01/2012, przez␣, w␣finanse, kredyty, nieruchomości

Drastyczny spadek wysokości przyznawanych kredytów hipotecznych wymusza konieczność poszukiwania sposobów na podniesienie zdolności kredytowej przez osoby planujące zakup mieszkania

Wiele osób, które zamierzają kupić mieszkanie w tym roku będzie musiało odejść z banku z przysłowiowym kwitkiem. Nowe zasady dotyczące wyliczania zdolności kredytowej, które obowiązują od początku 2012 roku ograniczają w znacznym stopniu dostęp do pożyczek hipotecznych. Według wyliczeń Expander, czteroosobowa rodzina o dochodach 8 tys. zł netto dostanie teraz o 43 tys. zł mniejszą kwotę kredytu, niż w grudniu minionego roku. Jeśli ta sama rodzina chciałaby zaciągnąć pożyczkę w euro, a nie w rodzimej walucie, możliwy do uzyskania kredyt z miesiąca na miesiąc, na przełomie tego roku skurczył się aż o 165 tys.

Dlaczego zdolność kredytowa w ciągu kilku tygodni tak zmalała? To skutek wprowadzenia od stycznia br. rekomendacji SII. Teraz w przypadku kredytów w złotych bank może udzielić pożyczki, jeśli suma wszystkich rat, które spłacamy nie przekracza 50 proc. uzyskiwanych dochodów. W przypadku kredytów walutowych raty nie mogą być wyższe niż 42 proc. zarobków.

Kredyt w euro o 267 tys. niższy niż w złotych

Osoby, które zamierzają zaciągnąć kredyt na mieszkanie, a nie zdążyły tego zrobić w ubiegłym roku, mają teraz do dyspozycji znacznie niższe kwoty. Jeśli nie możemy pożyczyć odpowiedniej sumy w walucie obcej, będziemy teraz zmuszeni zaciągnąć zobowiązanie w złotych. Miesięczna rata spłaty pożyczki w rodzimej walucie będzie nieco wyższa, ale w ten sposób możemy dostać znacznie więcej pieniędzy. Jak dowodzi Expander, rodzina z dochodami 8 tys. zł netto może uzyskać przeciętnie aż o 267 tys. zł większą kwotę kredytu w PLN, niż w przypadku pożyczki w euro.

Wysokość możliwego do uzyskania kredytu mogą obniżać nam posiadane karty kredytowe, czy przyznane limity na rachunkach. Jeżeli chcemy pożyczyć wyższą kwotę należy z nich zrezygnować. Innym popularnym sposobem poprawy zdolności kredytowej jest dołączenie do wniosku dodatkowego pożyczkobiorcy, np. rodziców, albo rodzeństwa.

Poza tym, na rynku pierwotnym zdarzają się oferty, w przypadku których obowiązują odroczone płatności za mieszkanie. Niektóry deweloperzy, którzy bacznie śledzą sytuację na rynku kredytowym, dają kupującym możliwość późniejszego rozliczenia płatności za lokal. Na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach obowiązuje na przykład system finansowania 20/80. Kupując mieszkanie w budynkach realizowanych w najnowszym etapie tego projektu, po wpłacie 20 proc. kwoty po podpisaniu umowy na ponad rok możemy zapomnieć o wpłatach. Dopiero przy odbiorze kluczy dopłacamy resztę. Co więcej, RED Real Estate Development część mieszkań, zarówno gotowych, jak i tych które są teraz budowane, objął specjalnym systemem promocji, aby kwalifikowały się do zaciągnięcia kredytu w ramach programu Rodzina na Swoim. Najtańsze mieszkanie, na jakie można uzyskać rządową dopłatę kosztuje niespełna 250 tys. zł. Gotowy lokal na tym osiedlu można kupić już w cenie od 5,5 tys. zł/mkw. z bonusowym aktem notarialnym.

Droższe kredyty w euro

Dodatkowo, jakby restrykcyjnych zasad wyliczania zdolności kredytowych było mało, za pożyczone pieniądze na mieszkanie zapłacimy w tym roku więcej. Analizy Expander podają, że przeciętna marża kredytów w euro wzrosła na przełomie roku z poziomu 2,08 proc. aż do 3,25 proc. To efekt masowego podnoszenia kosztów tych pożyczek przez banki, po to aby ostatecznie się z nich zrezygnować.
Z udzielania pożyczek w europejskiej walucie wycofały się już największe banki, m.in.: DnB Nord, PKO BP, Kredyt Bank i Credit Agricole. A taki kredyt stał się produktem tylko dla wybranych. Żeby zaciągnąć zobowiązanie hipoteczne w euro trzeba legitymować się miesięcznymi dochodami w wysokości co najmniej 10 – 12 tys. zł.

W przypadku kredytów w złotych przeciętne oprocentowanie jest teraz tylko nieznacznie wyższe od grudniowego. Jak obliczają analitycy serwisu Comperia.pl aktualne utrzymuje się na najwyższym poziomie od prawie dwóch lat.

Omnie Red Real Estate Development Sp. z o.o.