Najszybciej kredyt dostaniesz w Pekao SA, zwłaszcza do 300 tys. zł

Najszybciej kredyt dostaniesz w Pekao SA, zwłaszcza do 300 tys. zł
Możliwość komentowania Najszybciej kredyt dostaniesz w Pekao SA, zwłaszcza do 300 tys. zł została wyłączona, 16/09/2011, przez␣, w␣finanse, kredyty, nieruchomości, porady

Szybkie procedury kredytowe to atut Pekao SA. Podium najszybszych uzupełniają Getin i ING Bank Śląski. Ten drugi jest także atrakcyjny cenowo, a największego kredytu udzieli Alior Bank.

To już trzeci ranking szybkości działania banków oferujących kredyty mieszkaniowe przygotowany przez Home Broker. Badanie ankietowe przeprowadzone wśród doradców, wskazuje że pierwsza trójka najszybszych nie zmieniła się.

Przyjęta przez Home Broker metodologia zakłada, że ankietowani doradcy przyznają poszczególnym bankom ocenę szybkości w zależności od tempa procesowania wniosków. W „szybkim” banku, od momentu złożenia kompletu dokumentów kredytowych, do momentu wypłaty środków mija najwyżej 14 dni. Bank „średni” robi to samo w 15-30 dni, natomiast w „wolnym” banku procedury kredytowe trwają przynajmniej 31 dni. W rankingu zestawiono tylko te banki, w przypadku których liczba wskazań wyniosła minimum 20.

Za każdą ocenę „szybki” przyznawaliśmy 3 punkty. „Średni” był premiowany 1 punktem, natomiast ocena „wolny” odbierała bankowi 3 punkty. W następnym kroku zsumowaliśmy liczbę punktów zdobytych przez każdy bank, a następnie zważyliśmy ją liczbą osób biorących udział w badaniu. Dzięki temu otrzymany wynik odzwierciedla nie tylko sprawność procesową banku, ale też jego popularność wśród doradców. Na podstawie tak uzyskanej punktacji uszeregowaliśmy banki od najszybszego (największa liczba punktów) do najwolniejszego (najmniejsza liczba punktów). Maksymalnie bank mógł zdobyć 300 punktów. Z kolei najmniejsza liczba punktów to minus 300.

W porównaniu z grudniem 2010, z trzeciego miejsca na pierwsze przesunął się Pekao SA, na drugą pozycję przesunął się Getin Noble Bank, natomiast na trzecie miejsce (z drugiego) spadł ING Bank Śląski. Warto zwrócić uwagę na znaczne przyspieszenie procedur w BZ WBK (skok o pięć pozycji w górę na miejsce czwarte) i Multibank (skok o 16 oczek na miejsce siódme). Warto jednak wspomnieć, że Pekao SA wygrywa z pozostałymi głównie dzięki uproszczeniu procedur kredytowych dla wniosków do 300 tys. zł. Doradcy zwrócili uwagę, że procesowanie większych wniosków w tym banku trwa znacznie dłużej.

Czarnym koniem porównania okazał się Idea Bank – nowy gracz na rynku, który oferuje kredyty mieszkaniowe wyłącznie osobom prowadzącym działalność gospodarczą. 88% doradców uznało bank za szybki, natomiast przy zastosowaniu tej samej metodologii zdobyłby ponad 227 punktów przebojem wdzierając się na pierwsze miejsce rankingu. Jednak z racji na niszowy charakter tego banku i nieporównywalność jego oferty nie został uwzględniony w porównaniu.


Szybkie banki dość liberalnie liczą zdolność

Ciekawostką jest fakt, iż banki przyznające kredyty najszybciej spośród badanych przez Home Broker, dość liberalnie podchodzą do kwestii zdolności kredytowej. Na wyniki ankiety przeprowadzonej wśród doradców, nałożyliśmy maksymalną wysokość kredytu, który może zaciągnąć trzyosobowa rodzina zarabiająca łącznie 5 tys. zł netto (małżonkowie pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony).Wartości te zostały podane przez poszczególne banki. Trójka najszybszych banków oferuje klientom nawet o 80 tysięcy więcej niż wynosi przeciętna na rynku. Rekordzistą jest tu dziewiąty pod względem szybkości, Alior Bank, który przebija wszystkich i deklaruje, że klientom o dochodach 5 tysięcy netto zaoferuje kredyt o blisko 100 tysięcy wyższy niż pozostałe banki.


Szybko niekoniecznie drogo

Poprzedni ranking wykazał, że banki udzielające kredytów szybko, niekoniecznie udzielają kredytów tanich. Tym razem mamy nieco inną sytuację – banki z czołówki zestawienia są jednocześnie dość atrakcyjne pod względem wysokości marż. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ING Bank Śląski, który po raz kolejny znalazł się w czołówce,a dla przyjętych przez nas kryteriów deklaruje marżę na poziomie na 0,85% (kredyt 300 tys. zł, 30 lat, 75% LtV). Dla porównania mediana marży dla kredytu złotówkowego we wrześniu wyniosła według danych Home Broker 1,30%. Natomiast najszybszy w zestawieniu Pekao SA proponował natomiast kredyt oprocentowany minimalnie powyżej rynku (marża 1,39%).

Tagi:␣
frontHome Broker

Omnie Katarzyna Siwek

Dyrektor Działu Analiz Home Broker. Specjalizuje się w rynku nieruchomości oraz wybranych obszarach rynku finansowego i makroekonomii. Cechuje ją unikalne spojrzenie na gospodarkę i rynek kapitałowy – przez pryzmat rynku nieruchomości.