Najem mieszkań: warto się targować!

Najem mieszkań: warto się targować!
Możliwość komentowania Najem mieszkań: warto się targować! została wyłączona, 06/05/2011, przez␣, w␣bez kategorii, Kraków, miasta, porady, Warszawa, Wrocław, wynajem

W marcu wzrosły zarówno ofertowe, jak i transakcyjne ceny najmu mieszkań w Warszawie. Inaczej było w Krakowie i Wrocławiu, gdzie najem lokalu mieszkalnego okazał się tańszy niż przed miesiącem.

Odnosząc się do rynku najmu nieruchomości mieszkaniowych trzeba podkreślić jego sezonowy charakter. Najwyższe ceny osiągają zazwyczaj umowy zawierane w okresie sierpień – wrzesień, kiedy to studenci zaczynają szukać mieszkań na zbliżający się rok akademicki. Zwiększona liczba chętnych do najmu automatycznie przekłada się na wzrost cen. Z drugiej strony ostatni kwartał roku stanowi zazwyczaj swoisty okres „posuchy”, kiedy to realizowanych jest niewiele transakcji, a stawki osiągają najniższe poziomy. Z kolei w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ceny zazwyczaj są zbliżone do rocznych średnich. Podobnego scenariusza można się spodziewać również i w tym roku.

Poniżej zamieszczone zostało zestawienie przedstawiające charakterystykę transakcji najmu, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. w marcu 2011r. w Warszawie, Krakowie oraz we Wrocławiu.

 

Charakterystyka transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Marzec 2011r.

Miasto Średnia Powierzchnia (mkw.) Średnia liczba pokoi Najpopularniejsza dzielnica Średnia stawka ofertowa (zł/mkw.) Średnia stawka transakcyjna (zł/mkw.) Różnica (%)
Warszawa 60,2 2,3 Wola 40,1 38,3 4,5%
Kraków 54,8 2,2 Podgórze 29,7 28,4 4,4%
Wrocław 60,0 2,4 Krzyki 30,0 28,5 5,0%

Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A

 

Powyższa tabela potwierdza tezę, że szukając lokalu mieszkalnego do najmu warto się targować. Świadczą o tym różnice między cenami ofertowymi i transakcyjnymi w każdym z trzech miast. Warto dodać, że w marcu zdarzały się sytuacje, kiedy najemcy udało się obniżyć stawki czynszu nawet o jedną czwartą. W tym miejscu należy zaznaczyć, że właściciele mieszkań często z premedytacją podają za wysoką pierwszą cenę, aby w ten sposób zostawić sobie miejsce na spodziewana obniżkę w trakcie negocjacji.

Wielkość mieszkania ma największe znaczenie dla warszawiaków. To właśnie w stolicy wynajęte zostały w marcu lokale o najwyższej przeciętnej powierzchni, z kolei najmniejszych jednostek mieszkalnych poszukiwano w Krakowie. Co ciekawe pomimo faktu, że średni metraż najmowanych mieszkań we Wrocławiu jest niższy niż w stolicy, to właśnie w tym pierwszym mieście klienci skłaniali się ku największej liczbie pokoi.

Jeżeli chodzi o Warszawę to zaskakujący jest fakt, że w marcu na stołecznym rynku Wola wyprzedziła Mokotów, który przez długi czas był dzielnicą najbardziej obleganą przez najemców. Bez zmian za to obyło się w Krakowie oraz Wrocławiu. W tych miastach nadal największym „wzięciem” cieszą się lokale mieszkalne odpowiednio na Podgórzu i Krzykach. W każdym z trzech wypadków decydujące znaczenie ma dobra lokalizacja oraz odpowiednia infrastruktura komunikacyjna zapewniająca dogodne połączenia z pozostałymi rejonami miasta.

 

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.