Na mieszkania wydajemy coraz mniej

Na mieszkania wydajemy coraz mniej
Możliwość komentowania Na mieszkania wydajemy coraz mniej została wyłączona, 20/04/2012, przez␣, w␣Gdańsk, Łódź, mieszkania, raporty, Warszawa

Wraz ze spadającymi cenami zmniejsza się średnia cena nabywanego mieszkania. Nawet w stolicy średnia nie przekracza już 400 tys. zł. Połowa sprzedawanych w Warszawie mieszkań ma cenę niższą niż 330 tys. zł, a to przy obecnych cenach pozwala na zakup najwyżej dwupokojowego mieszkania. Dlatego już co czwarte nabywane w stolicy mieszkanie jest wybudowane w budynkach z wielkiej płyty. Dla osób, które posiadają problemy z uzyskaniem finansowania na zakup nabycie takiego mieszkania to jedyna możliwość posiadania własnego M. Z drugiej strony cenowego bieguna znajduje się Łódź, gdzie przeciętnie sprzedawane mieszkanie kosztuje 163,2 tys. zł. W takiej cenie możemy kupić np. dwupokojowe mieszkanie o metrażu prawie 45 m kw. W Łodzi można też kupić mieszkanie w cenie poniżej 100 tys. zł. Takich ofert jest niewiele, bo zaledwie 6 proc. w ogólnej podaży na rynku wtórnym, ale w porównaniu do innych analizowanych miast to i tak dobry wynik. Statystycznie największe mieszkania nie są już nabywane w Warszawie, ale w Gdańsku (53,3 m kw.). Obserwując transakcje zawierane w ostatnim kwartale, gdzie mieszkania o metrażu większym niż 70 m kw. stanowią zazwyczaj niewielki odsetek transakcji można przypuszczać, że w najbliższym czasie przeciętny metraż nabywanego mieszkania nie będzie znacząco się zwiększał.

 

 

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.