Mieszkanie dla Młodych: Kto pierwszy ten lepszy

Mieszkanie dla Młodych: Kto pierwszy ten lepszy
Możliwość komentowania Mieszkanie dla Młodych: Kto pierwszy ten lepszy została wyłączona, 05/10/2013, przez␣, w␣Headline, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady

W 2014 r. wejdzie w życie nowy program dopłat dla kupujących pierwsze mieszkanie. Może wywołać zamieszanie na rynku.

Mimo że nowy program Mieszkanie dla młodych (MdM) z pozoru jest bardzo podobny do Rodziny na swoim (RnS), jest kilka różnic, o których warto wiedzieć. Grupa beneficjentów zostaje taka sama, z tą tylko różnicą, że limit wieku (do 35 roku życia) dotyczy nie tylko rodzin i singli (tak jak było w przypadku RnS), ale również osób samotnie wychowujących dziecko. Często podnoszonym argumentem przeciwko programowi MdM są mniejsze dopłaty.

 — Należy oceniać całościowy koszt kredytu. Niższy o 10 lub 15 proc., a nawet o kolejne 5 proc., jeśli urodzi się trzecie dziecko, oznacza także niższe raty. Mimo że rata nie będzie się już zmieniała w całym okresie kredytowania, dla bezpieczeństwa spłaty kredytu to korzystniejsze rozwiązanie niż skokowa zmiana raty w Rodzinie na Swoim — ocenia Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus.

Czynnikiem, który w największym stopniu będzie ograniczał możliwość skorzystania z programu jest podaż mieszkań. Na kredyt będzie można kupić tylko nieruchomości z rynku pierwotnego. Najistotniejszą zmianą jest to, że co roku będzie ustalana pula pieniędzy, jakie mogą zostać przeznaczone na dopłaty. W pierwszym roku będzie to 600 mln zł.

Źródło:

https://www.pb.pl/

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.