Klienci wybierają jakość – dynamiczna kariera części wspólnych w sektorze mieszkaniowym

Klienci wybierają jakość – dynamiczna kariera części wspólnych w sektorze mieszkaniowym
Możliwość komentowania Klienci wybierają jakość – dynamiczna kariera części wspólnych w sektorze mieszkaniowym została wyłączona, 26/06/2020, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Rozwój dla większości branż  to nieustanne innowacje, ściśle związane z coraz to nowszymi trendami.  Celem tych zmian jest poprawa jakości i uatrakcyjnienie oferty skierowanej do coraz bardziej wymagających klientów. W ostatnich latach sytuacja ta nie omija również rynku deweloperskiego, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym.

Do niedawna potencjalni nabywcy mieszkań, dokonując wyboru, kierowali się trzema zasadniczymi czynnikami – lokalizacją, ceną i metrażem. W efekcie, największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania o stosunkowo niskiej cenie metra kwadratowego i zlokalizowane możliwie blisko miejsca pracy, szkoły czy terenów rekreacyjnych. Atrakcyjne rozwiązania przygotowane w budynku, które przekładały się na jakość życia, w procesie zakupu nie grały pierwszoplanowej roli. Sytuacja ta w ostatnich latach uległa jednak zmianie spowodowanej popularyzacją rozwiązań, które dotychczas zarezerwowane były niemal wyłącznie dla inwestycji klasy premium. Oferta związana z częściami wspólnymi osiedli stała się czwartym, równie istotnym czynnikiem przy wyborze własnego M.

Klienci coraz częściej zwracają uwagę na rodzaj oferowanych części wspólnych  – mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development. Atrakcyjne i estetyczne rozwiązania wpływają na ich codzienne poczucie komfortu. Obecnie wszyscy uczymy się doceniać te walory, szczególnie w czasach, kiedy z najróżniejszych powodów zmuszeni jesteśmy spędzać więcej czasu w domu niż wcześniej. Tereny zielone, tarasy widokowe, czy strefy lounge mogą również przyczyniać się do budowania kontaktów sąsiedzkich. Rozwiązania te docenią również klienci, którzy dokonują zakupów inwestycyjnych. Wysokiej jakości części wspólne będą charakterystyczną cechą przygotowywanej przez nas inwestycji Chlebova Apartamenty w Gdańsku. W budynku położonym tuż nad Motławą znajdzie się m.in. recepcja, strefa zabaw dla najmłodszych oraz taras dachowy z widokiem na  panoramę Starego Miasta.

Recepcje, tarasy dachowe, strefy fitness, przestrzenie zielone czy strefy zabaw dla dzieci – wszystkie te części wspólne podnoszą jakość inwestycji, nadając jej dodatkowego prestiżu. Rynkowy zwrot klientów w stronę jakości danej inwestycji sprawił, że tego typu rozwiązania cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów, którzy zaczęli doceniać niewątpliwe walory nowocześnie zaprojektowanych części wspólnych, nawet jeżeli kupno mieszkania wiązałoby się z nieco większym kosztem.

Przestrzenie wspólne w budynkach mieszkalnych to nie tylko tzw. wizytówki inwestycji, które mają zachęcić potencjalnego klienta do kupna mieszkania, ale także miejsca, w których mieszkańcy mogą się spotkać, spędzić czas na odpoczynku, czynnym czy biernym, lub oddać się swojemu hobby. W czasie wspólnych dyskusji z inwestorami pojawiają się najróżniejsze pomysły na ich wykorzystanie. Oprócz obligatoryjnych placów zabaw projektowaliśmy wspólne tarasy dachowe, siłownie, małe SPA, kluby sąsiedzkie, czy mini warsztaty – mówi Michał Baryżewski, współzałożyciel biura Arch-Deco.

Każda z części wspólnych pełni więc ściśle określoną funkcję, której celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców. Sprawdźmy zatem, jak obecność poszczególnych części wspólnych wpływa na różne aspekty życia codziennego.

Recepcja

Obecnie trudno jest wyobrazić sobie nowoczesną inwestycję mieszkaniową bez recepcji. Stała obecność portiera bezpośrednio przekłada się nie zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. Dodatkowo, portier jako przedstawiciel mieszkańców może również pomóc w organizacji drobnych spraw codziennych, jak przekazanie kluczy czy odbiór przesyłek od kuriera. Recepcja to również główny punkt nadzoru nad osiedlem. Zawsze kiedy pojawią się problemy, które wymagają pilnej interwencji, jak choćby naprawy techniczne, mieszkańcy mogą liczyć, że w recepcji znajduje się ktoś, komu można sprawę zgłosić i kto szybko się nią zajmie. Posiadający numery kontaktowe do mieszkańców portier może wyjątkowo szybko zareagować w sprawie awarii, czy najdrobniejszych nieprawidłowości w domu. Świadomość tego, że każdy problem mieszkaniowy może być rozwiązany bez naszego udziału z pewnością pozwala zaoszczędzić wiele nerwów, zapewniając nam większy komfort psychiczny.

Relaks

Części wspólne to również przemyślane strefy relaksu – tarasy dachowe czy przestrzenie zielone, które umożliwiają zaspokojenie codziennej potrzeby odpoczynku po pracy. Niegdyś stanowiły one synonim architektonicznego luksusu, dziś są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Dzięki nim rodzinne przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu natury nie wiąże się już z wielokilometrową wycieczką poza miasto. Obecność tego typu przestrzeni w obrębie inwestycji powala zatem zaoszczędzić sporo czasu na przemieszczaniu się, co niejako umniejsza rolę lokalizacji, jako czynnika decydującego o atrakcyjności danej inwestycji. Ponadto, warto zaznaczyć, że współczesne tarasy na dachach budynków są czymś więcej niż tylko punktem widokowym czy miejscem relaksu. To również miejsca spotkań i integracji mieszkańców. Dobrostan w miejscu do życia to bowiem również dobre relacje międzyludzkie, które niejednokrotnie stanowią istotną cechę komfortu życia. Obecnie, dzięki wypełnieniu części wspólnych zielenią, coraz więcej deweloperów i architektów przypisuje im jeszcze jedną funkcję, którą jest troska o środowisko, z uwagi na obecność przestrzeni biologicznie czynnej. Zielone tarasy wypoczynkowe, to najlepszy dowód na to, że dobry styl i prestiżowe rozwiązania idą w parze z podnoszeniem jakości życia.

Profesjonalny trening

Strefy fitness były jednymi z pierwszych części wspólnych, które szybko zyskały ogromną popularność. Również one przekładają się na oszczędność czasu spędzonego na dojazdach do swoich miejskich i przede wszystkim – płatnych odpowiedników. Profesjonalnie wyposażone siłownie czy sale do aerobiku znajdujące się w obrębie miejsca zamieszkania są już na tyle powszechne, że wielu trenerów czy instruktorów oferuje organizację wspólnych zajęć dla mieszkańców właśnie w nich. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest unikanie nadmiernego kontaktu z innymi osobami w publicznych siłowniach, zwłaszcza w dobie pandemii. Co również istotne, po wyczerpującym treningu powrót do domu i swojego własnego prysznica nie powinien zająć nam więcej niż kilka minut.

Atrakcje dla najmłodszych

Strefy zabaw dla dzieci są nieocenionym atutem przy wyborze konkretnej inwestycji mieszkaniowej dla młodych rodziców. Zjeżdżalnie, baseny z kulkami czy urządzenia do wspinaczki są znakomitym uzupełnieniem placów zabaw znajdujących się na świeżym powietrzu, ponieważ można z nich korzystać również przy niesprzyjających warunkach pogodowych, przez co znalezienie najmłodszym zajęcia podczas deszczu nie będzie stanowić problemu. Podobnie jak w przypadku innych części wspólnych, strefy zabaw dla dzieci także eliminują potrzebę dojazdów do parków rozrywki, nierzadko oddalonych nawet o kilka kilometrów, co również pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który w przypadku młodych, pracujących rodziców jest szczególnie cenny.  

Przyszłość trendu

Wiele wskazuje więc na to, że dobrze zaprojektowane części wspólne w najbliższych latach mogą stać się jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze danej inwestycji. Dynamiczna popularyzacja tych rozwiązań, idąca w parze z zaledwie nieznacznie wyższym kosztem, sprawia że deweloperzy i architekci w niedalekiej przyszłości będę coraz bardziej skupiać się na oferowaniu kolejnych typów nowatorskich części wspólnych, ułatwiając w ten sposób wiele aspektów codziennego życia przyszłych mieszkańców.

Obecnie coraz częściej stawia się na kreowanie miejsc spotkań – np. świetlicy osiedlowej, w której można obejrzeć mecz w towarzystwie sąsiada, pograć w bilard czy poczytać książkę w wygodnym fotelu. Bardzo pożyteczną przestrzenią wspólną cieszącą się ogromną popularnością są w pełni wyposażone małe warsztaty w  garażach podziemnych. Moim zdaniem w obliczu odwrócenia się ku bardziej ekologicznemu stylowi życia, z korzyścią dla nas wszystkich, nadchodzącym trendem w projektowaniu takich przestrzeni mogą być wspólne ogródki warzywne czy nawet małe szklarnie – podsumowuje Michał Baryżewski, współzałożyciel biura Arch-Deco.    

Omnie redakcja