Francuskie nieruchomości tanieją pomimo taniego kredytu

Francuskie nieruchomości tanieją pomimo taniego kredytu
Możliwość komentowania Francuskie nieruchomości tanieją pomimo taniego kredytu została wyłączona, 02/12/2014, przez␣, w␣Facebook, Headline

Francuskie nieruchomości tanieją pomimo taniego kredytu

Już od ponad dwóch lat ceny nieruchomości we Francji maleją – wynika z danych prezentowanych przez tamtejszy urząd statystyczny. Trzeba jednak przyznać, że w trakcie trwającej przeceny łączny spadek był niewielki (około 5%). W samym Paryżu nieruchomości tanieją od ponad roku. Od początku stycznia br. paryskie mieszkania straciły na wartości 1,2% pozostając wciąż na relatywnie wysokim poziomie (8,1 tys. euro za metr wg danych francuskiego stowarzyszenia notariuszy).

Dla porównania wg NBP w Warszawie przeciętna cena transakcyjna mieszkania używanego wyniosła w trzecim kwartale br. 7053 zł, czyli o ponad 4 razy mniej niż w Paryżu.

Francuska przecena może zaskakiwać biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z rekordowo niskim kosztem kredytów hipotecznych nad Sekwaną. Jak szacuje firma French Private Finance średnie oprocentowanie hipoteki wyniosło w sierpniu br. 2,7%. Dla porównania w Polsce Lion’s House szacował w listopadzie przeciętne oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego na około 3,8%.

Konsekwencją niskiego kosztu kredytów nad Loarą jest bijąca rekordy liczba zawieranych transakcji. W sierpniu annualizowana liczba sprzedanych mieszkań szacowana była na 732 tys. To o 8% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jeszcze większe ożywienie widoczne jest w Paryżu, gdzie liczba zawartych transakcji wzrosła o 12% (r/r).

Francuscy analitycy za powód spadków cen uznają słabą kondycję gospodarki (wzrost PKB za II kw. wyniósł tylko 0,1% r/r)

W opinii portalu Global Property Guide nie bez znaczenia może mieć też ustawa regulująca poziom czynszów najmu. Prawo jest jednym z powodów, dla których inwestorzy, którzy kupili nieruchomości na wynajem, osiągają dziś niewysokie zyski (około 3% wartości nieruchomości rocznie w Paryżu), a sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Po ostatniej nowelizacji ustawy regulującej poziom czynszów spodziewane są bowiem nawet dwucyfrowe spadki stawek za wynajem. W efekcie dla inwestorów rynek ten jest mało atrakcyjny, a z drugiej strony najemcom nie zawsze opłaca się zakup mieszkania zamiast najmu. Czynniki te ograniczają popyt na nieruchomości we Francji pomimo rekordowo taniego kredytu.

LICZBA TYGODNIA:

568 mld euro

taka kwota trafiła na konta właścicieli mieszkań na wynajem w Europie w 2013 r. – wynika z szacunków Lion’s Bank.

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.