Działka rekreacyjna jako inwestycja?
O ile w przypadku mieszkania możliwość wyliczenia najbardziej prawdopodobnej stopy zwrotu uwiarygodnia inwestycję i pozwala na skalkulowanie jej rentowności, o tyle nabywając działkę rekreacyjną nie jest łatwo określić potencjalną wartość inwestycyjną. Informacje na temat transakcji sprzedaży działek rekreacyjnych (najczęściej dokonywane bezpośrednio między stronami) są bardzo ograniczone, a bez tych danych trudno profesjonalnie podejść do traktowania działek rekreacyjnych jako produktu inwestycyjnego.
Zaletą zakupu kawałku gruntu rolnego z przeznaczeniem na działkę rekreacyjną może być, obok stabilnego wzrostu cen ziemi, także wzrost wartości działki jako następstwo czynionych na niej inwestycji. Ogrodzenie, nasadzenia, aranżacja przestrzeni działki, media, nieruchomości – to wszystko wpływa na wzrost wartości gruntu. Poczynione inwestycje po kilku latach spowodują, że niedoceniany wcześniej kawałek gruntu kupiony po atrakcyjnej cenie staje się ciekawym produktem do sprzedaży.
O ile jednym z podstawowych czynników zachęcającym do inwestowania na rynku mieszkaniowym jest atrakcyjna cena m kw. lokalu, to w przypadku działek przeznaczonych pod rekreację niska cena może być złudna. Dlatego inwestując w zakup działki rekreacyjnej z pomysłem na jej sprzedaż w następnych kilku-kilkunastu latach należy brać pod uwagę przede wszystkim atrakcyjność turystyczną okolic, możliwość zróżnicowanych form rekreacji, planowany rozwój infrastruktury i stopień rozpoznawalności okolicy. To konieczne warunki, aby myśleć o stabilnym wzroście jej wartości.