Dekpol Budownictwo wykonawcą najnowocześniejszej fabryki szkła w Europie

Dekpol Budownictwo wykonawcą najnowocześniejszej fabryki szkła w Europie
Możliwość komentowania Dekpol Budownictwo wykonawcą najnowocześniejszej fabryki szkła w Europie została wyłączona, 01/09/2022, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Zakończyły się odbiory nowego obiektu produkcyjno-magazynowego zlokalizowanego w Kownie. Generalnym wykonawcą inwestycji o kubaturze ponad 260 000 m3 jest Dekpol Budownictwo. Fabryka powstała na zlecenie PRESS GLASS – europejskiego lidera w sektorze produkcji szyb zespolonych. To już druga realizacja Grupy Dekpol na terenie Litwy. 

Fabryka powstała w Wolnej Strefie Ekonomicznej w Kownie. Lokalizacja jest bardzo atrakcyjna logistycznie, o czym świadczy bezpośrednia bliskość lotniska oraz sąsiedztwo innych znaczących zakładów produkcyjnych. Budowa obiektu ruszyła w sierpniu ubiegłego roku – generalny wykonawca przewidywał, że realizacja całego projektu zajmie 12 miesięcy. Odbiory gotowej już hali zakończyły się terminowo. Warto wspomnieć, że to kolejna inwestycja w tej części Europy wykonana przez Dekpol Budownictwo. 

Ekspansja na nowe rynki jest dla nas bardzo istotna. Zagraniczne zlecenia, szczególnie otrzymywane od tak rozpoznawalnych, globalnie znaczących spółek jak PRESS GLASS, odbieramy jako dowód wysokiego zaufania. To dla nas powód do dumy – podkreśla Adam Olżyński, dyrektor ds. handlowych Dekpol Budownictwo. – Budowa nowoczesnego zakładu w Kownie trwała rok. Inwestycje tę zrealizowaliśmy kompleksowo:  powstał obiekt o kubaturze ponad 260 000 metrów sześciennych, wykorzystujący energię pochodzącą z naturalnych źródeł, zrealizowany w standardzie A++. Mamy nadzieję, że to początek dalszych wspólnych realizacji. 

Największą część obiektu zajmuje strefa produkcyjna, natomiast w drugiej kolejności przestrzeń magazynowa oraz produkcyjna wraz z licznymi suwnicami. Co ważne, na terenie inwestycji umieszczono także nowocześnie zaaranżowaną część biurową z dużą ilością przeszkleń. Generalny wykonawca zadbał nie tylko o projekt i budowę na najwyższym poziomie: zapewnił także wszystkie instalacje wewnętrzne i przeprowadził gruntowe prace ziemne uwzględniające m.in. realizacje terenów zewnętrznych. Celem zakładu będzie przetwarzanie szkła na potrzeby rynku residental. Obecnie jest to najnowocześniejsza i najbardziej zautomatyzowana fabryka tego typu w Europie.

Dekpol Budownictwo jest jedną ze spółek Grupy Dekpol. Prawie 30 lat działalności na rynku pozwoliło firmie osiągnąć wiodącą pozycję generalnego wykonawcy. Spółka jest klasyfikowana w rankingu TOP 15 firm budowlanych PwC w Polsce. Eksperckie kompetencje inżynieryjne oraz bogate doświadczenie będące wynikiem setek zrealizowanych projektów pozwoliły spółce osiągnąć pozycje lidera w budownictwie kubaturowym w Polsce.

Dekpol Budownictwo specjalizuje się w budowie obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, sportowych, rekreacyjnych, związanych z ochroną środowiska, a także centrów logistycznych
i handlowych. Realizuje projekty od podstaw, a także przebudowuje i rozbudowuje istniejące obiekty. Sukcesywnie rozwija także usługi „Projektuj” oraz „Zaprojektuj i Wybuduj”. Dekpol Budownictwo to pierwsza polska prywatna firma, która podjęła się budowania w Antarktyce nowej Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.

Na sukces Dekpol Budownictwo pracuje kilkuset wysokiej klasy specjalistów, wśród których znajdują się doświadczeni inżynierowie, operatorzy, montażyści i pracownicy budowlani. Firma dysponuje własnym parkiem maszynowym działu robót ziemnych i drogowych składającym się z ponad 100 jednostek nowoczesnego sprzętu. W realizowanych projektach wykorzystywane są prefabrykaty betonowe oraz konstrukcje stalowe produkowane w zakładach Grupy Kapitałowej DEKPOL w Pinczynie i Toruniu.

Omnie Katarzyna Maciak