Bezcenna świąteczna tradycja

Bezcenna świąteczna tradycja
Możliwość komentowania Bezcenna świąteczna tradycja została wyłączona, 23/04/2011, przez␣, w␣porady, regiony

Polacy wierzą w gospodarkę i nie zamierzają oszczędzać na Świętach Wielkanocnych, w tym roku wydadzą tyle samo, co dwanaście miesięcy wcześniej. Z sondażu przeprowadzonego przez Pentor we współpracy z TVN CNBC Biznes wynika, że dla przeciętnej polskiej rodzina wydatki na zorganizowanie Świąt zamkną się kwotą 380 zł.

Co ciekawe mieszkańcy największych miast, a więc tych o liczbie mieszkańców przekraczającej 200 tys. wydadzą mniej, bo przeciętnie 323 zł. Droższe Święta zapowiadają się za to w Warszawie, gdzie szacunkowe koszty wielkanocnego ucztowania przypadające na jedną rodzinę wyniosą ok. 464 zł. Chociaż oficjalnie Święta zaczynają się dopiero w niedzielę, to jednak w większości domów już w sobotę zasiada się przy stole. Warto się zastanowić, jak można by wykorzystać pieniądze zaoszczędzone na wydatkach w ciągu tych trzech dni. Wspomniane kwoty pozwoliłoby choćby na miesięczny wynajem w Warszawie około 12 mkw. powierzchni mieszkania z rynku wtórnego. W Krakowie byłoby to 11,4 mkw., a w stolicy Dolnego Śląska 11,1 mkw. Trzeba zaznaczyć, że choć taki metraż odpowiada raczej pojedynczym pokojom, niż całym mieszkaniom, to jednak na rynku można znaleźć pojedyncze oferty kawalerek o podobnej, bądź niewiele większej powierzchni. Na znacznie więcej pozwoliłyby długoterminowe świąteczne oszczędności. Poniżej przedstawiono porównanie przeciętnych wydatków na Święta Wielkiej Nocy w ciągu 30 lat oraz średnich stawek za mkw. mieszkania deweloperskiego w głównych miastach Polski.

Porównanie świątecznych wydatków Polaków i średniej ceny mieszkań z rynku pierwotnego (I kw. 2011r.)

Miasto Średnia cena mieszkania (tys. zł/mkw.) Długoterminowe wydatki na Święta (30 lat, zł) Długoterminowe wydatki na Święta / Średnia cena mieszkania
Warszawa 8,9 13 920 1,57
Kraków 7,3 9 690 1,32
Wrocław 6,9 9 690 1,40
Poznań 6,9 9 690 1,41
Gdańsk 6,5 9 690 1,49

Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego pochodzą z Raportów „ Pierwotny rynek mieszkaniowy. I kw. 2011 r.” dla poszczególnych miast, Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Jak widać z zamieszczonego zestawienia zrezygnowanie ze Świąt w ciągu 30 lat pozwoliłoby uzbierać kwotę, która wystarczyłaby na zakup ponad 1,5 mkw. mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie, około 1,4 mkw. w Poznaniu i Wrocławiu oraz 1,3 mkw. w Krakowie.

Pytanie, czy w tak specyficzny czas, jakim są Święta Wielkanocne należy spędzić na spotkaniach z rodziną przy suto zastawionym stole, czy może wybrać oszczędności jest pytaniem retorycznym. Powierzchnia mieszkania dostępna za takie wyrzeczenie jednoznacznie wskazuje, że bardziej opłacalnym jest oczywiście wykorzystanie tego czasu zgodnie z polską tradycją.

 

Źródło: Emmerson. Photo by Toelstede (CC-BY)

 

 

 

 

 

 

 


Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.