Apetyt na biura

Możliwość komentowania Apetyt na biura została wyłączona, 15/06/2011, przez␣, w␣biurowe, ceny, komercyjne, mazowieckie, miasta, regiony, Warszawa

Duża aktywność najemców w pierwszych miesiącach roku na stołecznym rynku przełożyła się na spadek liczby wolnych powierzchni biurowych. Utrzymanie się tej tendencji przy zmniejszającej się podaży może oznaczać wkrótce problemy w znalezieniu biura, a w rezultacie wzrost stawek czynszowych.

Niewielka podaż

Raport firmy Colliers International wskazuje, że w I kwartale bieżącego roku na stołecznym rynku podaż nowej powierzchni nie była znacząca. W Warszawie pojawiła się tylko jedna nowa inwestycja – Pałac Młodziejowskiego, który wzbogacił ofertę o prawie 5 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. Obecnie w stolicy w budowie jest ok. 140 tys. mkw. nowej powierzchni, z czego 25 tys. mkw., będzie oddane do użytku w II kwartale tego roku.

W pierwszych trzech miesiącach br. aktywność najemców w Warszawie sięgnęła poziomu 198 tys. mkw. Największym powodzeniem cieszyły się biura w budynkach położonych poza centrum (60 proc. transakcji). Przy czym analitycy Colliers International zwracają uwagę na to, że spośród najbardziej istotnych umów na rynku większość stanowiła renegocjacje i przedłużenia obecnych umów. W ten sposób najemcy asekurują się przed możliwymi zmianami stawek na rynku wynajmu biur. Znaczny wzrost liczby transakcji w połączeniu z niewielką podażą nowej powierzchni rodzi bowiem obawy przed wzrostem wysokości czynszów.

Prognozowane wzrosty cen

Na razie warszawskie czynsze utrzymują się do dość stabilnym poziomie, chociaż obecne, duże zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe może prowadzić do wzrostowego trendu cenowego. Według raportu Jones Lang La Salle, w I kw. br. w centrum miasta ceny wynajmu utrzymywały się na poziomie 21-23,5 EUR/m kw., a czasem dochodziły do 25 EUR/m kw. Znacznie taniej jest w rejonach poza Śródmieściem, stawki wynoszą 14-15 EUR/m kw.

Duże zainteresowanie wynajmem powierzchni poza centralnymi obszarami miasta może skutkować w drugiej połowie roku wzrostem cen. O negocjacjach stawek może nie być mowy, bo wszystko wskazuje na to, że tańsza powierzchnia będzie znacznie częściej poszukiwana niż oferowana do wynajmu. Firmy szukają biur, a powierzchni do wynajęcia zaczyna brakować. Szczególnie tam, gdzie przedsiębiorstwa najchętniej teraz lokalizują swoje siedziby, tj. poza centrum.

Odpowiedź inwestorów

Inwestorzy z optymizmem spoglądają w przyszłość i realizują takie projekty, które najbardziej odpowiadają potrzebom rynku. – Najemcy poszukują takich miejsc, które zagwarantują im wysoką jakość najmu w ciekawym, klimatycznym budynku, przy konkurencyjnej cenie. Nie ograniczają swoich poszukiwań do centrum, wręcz przeciwnie – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development. Projekt, który realizuje firma wpisuje się w aktualne oczekiwania najemców oferując powierzchnie biurowe już od 65 zł/mkw. Inwestycja Kijowska, która zostanie oddana do użytku we wrześniu tego roku to kompleks biurowo-usługowy, złożony ze zrewitalizowanej XIX wiecznej zabytkowej kamienicy mieszczącej się przy ul. Kijowskiej 5 oraz nowego budynku biurowego, w którym wprowadzone zostały ciekawe rozwiązania architektoniczne. Składa się na m.in. zróżnicowany materiałowo pylon oraz czterokondygnacyjne nadwieszenie nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym przebiegał będzie ruch drogowy oraz zróżnicowany materiałowo pylon.

Lepsza koniunktura

W wyniku polepszenia się sytuacji na rynku biur w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie poziom pustostanów obniżył się do 8,1 proc. i do 5,8 proc. wolnej powierzchni poza tym obszarem. Najniższy od 2009 r. wskaźnik dla rejonów położonych poza centrum wyraźnie wyznacza kierunek ekspansji nowych najemców. Nie ma w tym nic dziwnego, bo poza centrum czynsze w biurowcach najwyższej klasy są nawet 30 proc. niższe niż w Śródmieściu. Poszukujący powierzchni biurowych wiedzą, że wysokie stawki w centrum wynikają z prestiżu lokalizacji przy głównych szlakach komunikacyjnych stolicy, co często bywa jedynym elementem różnicującym ofertę.

Źródło: PBM Południe Development

Tagi:␣
front

Omnie Justyna Kostrzewska

Specjalista ds. PR i marketingu w firmie Szybko.pl Sp. z o.o. od czerwca 2009 r. do lipca 2012 r. Jeden z redaktorów serwisu abcNieruchomości.pl. Absolwentka filologii rosyjskiej i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Public Relations.