Renta hipoteczna ostatecznością?

Renta hipoteczna ostatecznością?
Możliwość komentowania Renta hipoteczna ostatecznością? została wyłączona, 22/01/2013, przez␣, w␣finanse, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Gwarancją dla emerytów może być oddanie nieruchomości  pod dożywotnią rentę, która pozwoli podnieść nieco domowy budżet. Jednak w wielu przypadkach  bardziej rozsądnym  rozwiązaniem jest jednak zamiana droższego mieszkania na dwa mniejsze, z których jedno można wynająć.

Z wyliczeń Fundusz Hipoteczny DOM wynika, że kobieta w wieku 65 lat sprzedając funduszowi mieszkanie warte 400 tys. zł może, zachowując dożywotnie prawo do mieszkania w tym lokalu, otrzymywać co miesiąc kwotę niespełna 529 zł miesięcznie. Mężczyzna w tej samej sytuacji mógłby dostać więcej, bo 677 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę dane GUS o dalszym trwaniu życia kobiet i mężczyzn, okaże się, że suma otrzymanych przez emeryta kwot będzie odpowiadała zaledwie 30 – 35% wartości nieruchomości.

Produktem konkurencyjnym  dla powyżej przedstawionych rent dożywotnich ma być hipoteka odwrócona, która mogłaby być oferowana przez instytucje zaufania publicznego czyli banki. Do dziś prace nad projektem regulacji prawnych trwają. Należy przypomnieć, że pierwszy projekt założeń do projektu ustawy znany był już w kwietniu 2010 roku. Trudno więc spodziewać się, aby stosowne prawo szybko weszło w życie. Odwrócona hipoteka, także ma polegać na tym, że emeryt zachowuje dożywotnie prawo do mieszkania w nieruchomości, którą posiada, a od banku będzie otrzymywał pieniądze. Sporo ma być jednak też różnic pomiędzy hipoteką odwróconą oferowaną przez banki i obecnie dostępną na rynku rentą dożywotnią.

Źródło:

https://www.gazetaprawna.pl/

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Norbert Bąbalicki

Z rynkiem nieruchomości związany od początku 2010 roku. Pracował jako pośrednik w obrocie nieruchomościami, więc zna zarówno specyfikę pracy agenta nieruchomości jak i potrzeby i oczekiwania klientów. Od 2011 związany z Szybko.pl. Kompetentny, skrupulatny i bardzo dociekliwy. Prywatnie zapalony cyklista.