Zrób to sam, czyli nowa moda na projektowanie ogrodów

Zrób to sam, czyli nowa moda na projektowanie ogrodów
Możliwość komentowania Zrób to sam, czyli nowa moda na projektowanie ogrodów została wyłączona, 11/05/2012, przez␣, w␣ogród i balkon

Polacy coraz chętniej projektują przydomowe ogrody – zarówno małe skrawki zieleni, jak i większe przestrzenie. Moda na wypoczynek w pomysłowo zaaranżowanym ogrodzie trwa na dobre. Jak wynika z danych ESKK, tylko w ciągu ostatnich 10 lat zainteresowanie szkoleniami z projektowania zieleni wzrosło aż trzykrotnie.

Jeszcze do niedawna ogród był dla Polaków miejscem do uprawy warzyw, ziół i dostępnych na rodzimym rynku kwiatów. Obecnie ta tendencja się zmienia – modne stały się kąciki wypoczynkowe, w których zachowane są równe proporcje między roślinnością a elementami architektonicznymi. Współczesny ogród bez względu na rozmiar i położenie ma pełnić funkcję „zielonego pokoju”: użytecznego i dopasowanego do stylu życia właścicieli. Ogromny wybór materiałów, narzędzi oraz najróżniejszych odmian roślin zachęca coraz więcej ludzi do podjęcia próby stworzenia planu ogrodu na własną rękę.

Jak wynika z danych ESKK, jeszcze przed dekadą zainteresowanie samodzielnym aranżowaniem zieleni było w Polsce raczej znikome. W zamian za to, rodacy chętnie korzystali ze szkoleń ogrodniczych, których program koncentrował się na uprawie warzyw i sadownictwie. Teraz widać zupełnie odwrotną sytuację:

– Obecnie kursy projektowania i zakładania ogrodów znajdują się w czołówce najpopularniejszych materiałów edukacyjnych, pozostawiając daleko w tyle tradycyjne podejście do ogrodnictwa – wyjaśnia Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły nauczania na odległość, proponującej m.in. kursy projektowania i zakładania ogrodów.

Ogród w miejskiej przestrzeni

Prezentowane na międzynarodowych targach i wystawach rozwiązania ogrodnicze pokazują, że modny ogród nie wymaga dużego zaangażowania i codziennej pielęgnacji. Współczesne trendy są często dostosowane do trybu życia zapracowanych mieszkańców dużych miast. Oznacza to, że popularność ponownie zyskują rodzime gatunki roślin, które nie wymagają intensywnej opieki, a także elementy drobnej architektury: kompozycje kwiatowe umieszczone w ozdobnych donicach, stylowe meble, nawierzchnia oraz oświetlenie.

Zmienia się również obraz tradycyjnego ogrodnika: ze starszej osoby pracującej przy hodowli roślin, na człowieka młodego, który relaksuje się przy planowaniu zieleni. W dodatku, jak wynika z danych ESKK, to kobiety są liderkami w projektowaniu krajobrazu:

–    Aranżacja ogrodów w Polsce to wciąż domena pań – aż 76 proc. szkoleń trafia właśnie do nich. Nieco większym zainteresowaniem od projektowania zieleni cieszy się wśród mężczyzn nauka metod odpowiedniego sadzenia i pielęgnacji roślin  – 37 proc. panów doszkala się z tej dziedziny­ – mówi Magdalena Szajbe z ESKK.

Wraz z zainteresowaniem ogrodnictwem rośnie także świadomość ochrony środowiska wśród właścicieli działek. Zieleń zaprojektowana zgodnie z tzw. stylem ekologicznym jest zbliżona do naturalnego ekosystemu i nie jest czasochłonna ani droga w utrzymaniu. Zwolennicy tego rozwiązania rezygnują ze stosowania środków chemicznych w ogrodzie, na rzecz własnych kompostowników i ochronnych preparatów roślinnych, a także wykorzystują materiały z odzysku do wykonania m.in. ścieżek czy obrzeży rabat.

Tagi:␣
front

Omnie Justyna Kostrzewska

Specjalista ds. PR i marketingu w firmie Szybko.pl Sp. z o.o. od czerwca 2009 r. do lipca 2012 r. Jeden z redaktorów serwisu abcNieruchomości.pl. Absolwentka filologii rosyjskiej i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Public Relations.