Wrocławianie chętnie kupują na Gądowie
Gądów to teraz najgorętsza lokalizacja na rynku mieszkaniowym stolicy Dolnego Śląska. – To na tym osiedlu mamy najwięcej transakcji – przyznaje Leszek Michniak, założyciel Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.
Dziś ludzie chcą mieszkać jak najbliżej centrum, a jednocześnie cenią ciszę, spokój i bliskość zieleni. Takie kryteria spełnia niewiele lokalizacji – we Wrocławiu wpisuje się w nie Gądów. Zdaniem Leszka Michniaka atuty osiedla to przede wszystkim dobra komunikacja, rozwinięty handel i usługi, sąsiedztwo szkół i terenów rekreacyjnych.
Powrót sentymentalny
Gądów był popularny już w latach siedemdziesiątych, kiedy powstały tu pierwsze budynki. Projekt osiedla uwzględniał potrzeby społeczne ówczesnej rodziny, dlatego chętnie przeprowadzało się tutaj wielu wrocławian. Ostatnio na Gądowie buduje się mniej, ale każdy nowy projekt budzi duże zainteresowanie. Tak jest w przypadku Lokum da Vinci, najnowszej inwestycji. – Stworzyliśmy nowoczesną aranżację wpisującą się w istniejącą tkankę miejską, a przy tym charakteryzującą się wysokim standardem wykończenia i wyjątkowymi częściami wspólnymi – mówi Eryk Nalberczyński z Lokum Deweloper.
Osiedle ma już pierwszych mieszkańców. Wśród nich jest Maria Jarosz, która mieszkała na Gądowie w czasie studiów. – Mogłam wtedy dobrze poznać to osiedle. Od początku robiło na mnie dobre wrażenie. Żyło się tutaj wygodnie i bezpiecznie. W pobliżu były wszystkie potrzebne sklepy, przystanki autobusowe i tramwajowe – wspomina. To głównie ze względu na rozwiniętą infrastrukturę zdecydowała się na powrót i zakup mieszkania w Lokum da Vinci.
Wypoczynek i rekreacja
Spokój i komfort kojarzą się z Gądowem od zawsze. Wokół jest dużo terenów zielonych, a osiedla nie przecinają ruchliwe ulice czy tory tramwajowe. – Idealnym miejscem do uprawiania joggingu czy nordic walking jest Park Zachodni, do którego nie trzeba dojeżdżać – można do niego dobiec! – zachwala Magdalena Wachnik, nowa mieszkanka Gądowa. – Niedługo będziemy cieszyć się placem z pergolą, która powstaje w centralnym punkcie osiedla Lokum da Vinci. To będzie przyjemne miejsce do relaksu, z fontanną wzorowaną na tej, która jest zlokalizowana obok Hali Stulecia – dodaje.
Ten, kto szuka ciekawych form spędzania wolnego czasu, na Gądowie ma w czym wybierać. W okolicy znajduje się basen i lodowisko na ul. Wejherowskiej. Nieopodal jest też kręgielnia i ośrodek rekreacji „Lotnicza” z kortami tenisowymi i licznymi boiskami do gry w sporty drużynowe. Niebawem infrastruktura sportowa może się jeszcze rozrosnąć. – W związku z rozwojem osiedla mieszkańcy zgłosili ciekawe projekty do zrealizowania na Gądowie w ramach budżetu obywatelskiego. Wśród nich jest m.in. budowa strefy sportów miejskich, która obejmie np. miejsce do gry w bule, piłkę siatkową czy ścieżkę zdrowia z siłownią zewnętrzną – mówi Jacek Kludacz, prezes zarządu SM „Piast”.
Nie tylko Astra
Na Gądowie jest duży wybór miejsc związanych z handlem – Oprócz Astry mamy też dyskonty i całą paletę drobnych usług. Nie brakuje salonów fryzjerskich, siłowni i klubów fitness – wylicza Łukasz Krzyśko z rady osiedla. Wiele sklepów ze świeżymi produktami dobrej jakości znajduje się w hali targowej Tęcza. Są tam także sklepy odzieżowe, drogerie i punkty usługowe. W okolicy można znaleźć wiele pizzerii i kawiarni.
Niebawem na mapie osiedla pojawi się kolejny punkt handlowo-usługowy. W Pasażu da Vinci znajdą się restauracje, kawiarnie, butiki i sklepy z ekologiczną żywnością. Powstanie tam również klub fitness przeznaczony tylko dla kobiet. Poza tym mieszkańcy będą mogli zrobić zakupy we Fresh Markecie w wersji premium – drugim takim we Wrocławiu.
W kwadrans w każdy zakątek miasta
Mieszkańcy Gądowa mają do dyspozycji cztery linie tramwajowe i pięć autobusowych. – Podróż do centrum trwa najczęściej około 15 minut. W wiele miejsc można się także szybko dostać samochodem – zachwala Piotr Kaszuba, świeżo upieczony gądowianin. – Do rynku prowadzi trzypasmowa jezdnia, a obwodnicą śródmiejską szybko przemieścimy się na Krzyki lub Poświętne. Z kolei okrążając miasto Autostradową Obwodnicą Wrocławia ekspresowo dojeżdżam na lotnisko, autostradę A4 lub trasę S8 do Warszawy – dodaje.
Dobra lokalizacja sprawia, że mieszkańcy Gądowa szybko i sprawnie pokonują drogę do pracy. Nieopodal znajduje się Wrocławski Park Technologiczny, siedziba firm zajmujących się nowymi technologiami i ośrodków badawczo-rozwojowych. – W podobnej odległości zlokalizowane są biurowce obok ulicy Legnickiej, w których swoje biura mają m.in. Nokia Siemens Networks, Ernst & Young czy Allegro – wylicza Piotr Kaszuba. AOW pozwala na ekspresowy dojazd na Bielany Wrocławskie i tym samym daje możliwość znalezienia pracy w powstających fabrykach czy centrach logistycznych. Na Ostatnim Groszu, w obrębie Gądowa, powstaje natomiast nowoczesny biurowiec West Gate, który już niedługo zagospodarują kolejni pracodawcy.
Do zamieszkania lub na wynajem
Zdaniem ekspertów zakup mieszkania na Gądowie to dobra decyzja, również pod względem inwestycyjnym. – Lokalizacja jest szczególna, a ceny atrakcyjne. Łatwiej wynająć lub sprzedać mieszkanie na Gądowie – przekonuje Marek Bednarczyk, doradca ds. nieruchomości w Home Broker. – Stąd wszędzie jest blisko, infrastruktura jest ciekawa, a wszystkie usługi są na miejscu – podsumowuje.