Własna winnica za kilka milionów euro

Własna winnica za kilka milionów euro
Możliwość komentowania Własna winnica za kilka milionów euro została wyłączona, 05/09/2014, przez␣, w␣domy, Europa, Headline, mieszkaniowe, nieruchomości, świat

Ponad 6 mln EUR – tyle przeciętnie kosztuje winnica we Włoszech. Szczególnie drogie są one w Toskanii, gdzie często ceny przekraczają kilkanaście milionów euro – wynika z analizy Lion’s House. Niemal 6 razy tańsze są posiadłości otoczone winoroślami w Australii. Niemniej jeśli ktoś marzy o zakupie działającej winnicy powinien się przygotować na wydatek rzędu kilku milionów euro.

 Już niebawem rozpoczną się zbiory winnej latorośli, a po kilku tygodniach do butelek będą rozlewane pierwsze krople tegorocznego wina. Dla wielu osób sielankowe życie wśród toskańskich wzgórz to spełnienie marzeń – szczególnie, gdy ma się swoją własną winnicę. Stworzenie takiego własnego raju wymaga jednak sporo pracy. Poczynając od zakupu ziemi, budowy domu, tworzenia od podstaw winnicy, kończąc na zakupie sprzętu do produkcji wina. Dla osób z zasobniejszym portfelem istnieje jednak szansa zakupu już zagospodarowanej i działającej winnicy. Ceny takich nieruchomości sięgają jednak przeważnie kilku milionów euro.

 We Włoszech najdrożej

Z analizy Lion’s House wynika, że na zakup winnicy najwięcej trzeba wydać w Europie. Nie jest to zaskoczeniem z uwagi, przede wszystkim, na niejednokrotnie wielowiekową historię poszczególnych chateau. Kupujący nieruchomość płaci zatem nie tylko za ziemię i mury, ale także za prestiż danego regionu. Na starym kontynencie najdroższe winnice są na Półwyspie Apenińskim. Aby we Włoszech stać się właścicielem takiej nieruchomości trzeba dysponować budżetem prawie 6,3 mln EUR (średnio). Szczególnie drogie są rezydencje w Toskanii, co świadczyć może o dużym zainteresowaniu nie tylko ze strony europejskich, ale także azjatyckich inwestorów. Wiele mówi się bowiem o rosnącym popycie na winnice ze strony chińskich milionerów. Co ciekawe we Francji, gdzie powstają jedne z najbardziej cenionych win na świecie, za przeciętną rezydencje otoczoną pędami winogron trzeba zapłacić nieco ponad 3,6 mln EUR. W Hiszpanii zaś za taką nieruchomość zapłacimy ok. 2,1 mln EUR. Oznacza to, że na Półwyspie Iberyjskim przyjemność posiadania winnicy jest niemal 3 razy tańsza niż we Włoszech.

Dużo winnic znaleźć też można w Kalifornii, która jest jednocześnie coraz bardziej cenionym regionem winiarskim na świecie. Widoczne jest to również po cenach ofertowych tamtejszych chateau, za które trzeba zapłacić średnio niespełna 3 mln EUR. Kto marzy o własnej winnicy między wzgórzami może jednak spełnić swoje marzenia ze znacznie mniejszym budżetem. Okazuje się bowiem, że w najbardziej cenionych krajach Ameryki Południowej, czyli w Argentynie i Chile, na taką przyjemność należy przeznaczyć średnio 1,3 mln EUR. Co ciekawe jeszcze mniejszymi oszczędnościami trzeba dysponować, aby stać się właścicielem rezydencji z winnicą w Australii, gdzie ceny kształtują się na poziomie miliona euro.

Ceny ofertowe winnic na świecie
Lokalizacja

Średnia cena ofertowa (EUR)

Ameryka Płd.

1 303 061

Australia

1 021 055

Francja

3 648 000

Hiszpania

2 078 333

Kalifornia

2 956 494

Włochy

6 261 957

źródło: Christie’s Real Estate, Lucas Fox International properties, Wine Industry Real Estate, Vinesmart; opracowanie własne

W Toskanii znajdziemy zabytki

Najwyższe ceny jakie notowane są we Włoszech nie powinny ponadto dziwić, gdy przyjrzymy się jakiego rodzaju nieruchomości są w ofercie. W sprzedaży znajdują się bowiem rezydencje, które nie tylko przedstawiają dużą wartość historyczną i kulturową, ale także zajmują wielkie połacie ziemi, panując nad całymi wzgórzami. Przykładem może być posiadłość położona w sercu Toskanii w odległości kilkunastu kilometrów od Sieny. Za kwotę 20 mln EUR można stać się właścicielem zespołu zabudowań umiejscowionych na wzgórzu, z których główny dom pamięta XV wiek. Na 1200 m kw. powierzchni znajduje się m. in. 14 sypialni, 6 pokoi dziennych, basen, sauna i siłownia. Na terenie posiadłości mieszczą się także 3 domki dla gości, piwnice na wina, pomieszczenia gospodarcze, stajnie i padoki do jazdy konnej. Posiadłość ma powierzchnię ponad 900 hektarów ziemi, z czego ok. 16 zajmuje winorośl, a 12 gaj oliwny. Dla porównania powierzchnia księstwa Monako jest prawie pięciokrotnie mniejsza.

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.