Wkład własny

Możliwość komentowania Wkład własny została wyłączona, 10/08/2011, przez␣, w␣finanse, porady

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Patronami książki są między innymi Związek Banków Polskich www.ZBP.pl oraz Centrum AMRON www.AMRON.pl

Możliwe, że masz już część kwoty na zakup mieszkania, i pieniądze, które chcesz pożyczyć w banku, stanowią tylko jej uzupełnienie. Kwotę, którą już posiadasz, bankowcy nazywają wkładem własnym. Im wyższy będzie twój wkład własny, tym większa szansa, że otrzymasz kredyt mieszkaniowy. I to nie tylko dlatego, że chcesz pożyczyć mniejszą kwotę. Także dlatego, że jako osoba mająca już jakieś oszczędności będziesz dla banku osobą bardziej wiarygodną, odpowiedzialną. Niektóre banki wymagają wręcz, aby osoba biorąca kredyt mieszkaniowy miała już jakiś minimalny wkład własny. Z drugiej strony niektóre banki, mogą dać ci kredyt większy niż wartość kupowanego mieszkania.

Całkowity brak wkładu własnego  mocno komplikuje proces zakupu mieszkania, bo zanim bank uruchomi kredyt, musisz mieć pieniądze na opłacenie notariusza a także na zadatek (płacony przy umowie przedwstępnej). W sumie, jest to przeważnie kilkanaście procent ceny mieszkania. Z tego właśnie powodu warto mieć wkład własny co najmniej w takiej wysokości. Zakup mieszkania na kredyt bez posiadania wkładu własnego jest jednak możliwy, ale bardziej skomplikowany.

Kwota, którą musisz pożyczyć w banku, wyrażona w procentach (w stosunku do wartości mieszkania) to tak zwany wskaźnik LTV. Jeśli LTV wynosi, na przykład, 70% oznacza to, że w takiej właśnie części mieszkanie kupowane jest z kredytu a pozostałe 30% to, w tym przypadku, wkład własny. Jeśli w ogóle nie masz wkładu własnego, to LTV równa się 100%. Gdy bank pożycza kwotę większą niż cena mieszkania (są w Polsce takie banki), to LTV jest większe od 100%. Nadwyżka ponad 100% może być przeznaczona na pokrycie opłat i kosztów związanych z kupnem mieszkania (podatek od czynności cywilno – prawnych, taksa notarialna, wynagrodzenie agencji nieruchomości, koszt przeprowadzki itp.). Najczęściej LTV mieści się w granicach od 50% do 80% (jedna trzecia wszystkich kredytów mieszkaniowych jest zawarte w tym przedziale). Całkiem sporo kredytów (około jednej czwartej) ma LTV bardzo duży: w granicach od 95% do 120 %. Źródło: raporty AMRON-SARFiN / ZBP.

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.