Wizja lokalna – odwiedź administrację
Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.
Jeśli jesteś poważnie zainteresowany danym mieszkaniem powinieneś też złożyć wizytę w administracji budynku, w którym się ono znajduje. Zapytaj tam przede wszystkim o stan sześciu podstawowych instalacji: zimnej i ciepłej wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania, gazu i elektryczności. Czy i kiedy były wymieniane? Czy są planowane ich wymiany lub remonty, a jeśli tak, to kiedy? Instalacja, która od lat nie była wymieniana może być (choć nie musi) w złym stanie. Instalacja, której wymianę planuje się w ciągu najbliższych kilku lat w złym stanie jest na pewno. Takie plany oznaczają też dla ciebie, jako ewentualnego lokatora, konieczność borykania się z usterkami oraz perspektywę poważnych uciążliwości podczas przyszłej wymiany instalacji.
Zapytaj też o stan dachu, rynien, wind i ścian. Czy i kiedy były remontowane? Czy planowane są ich remonty, wymiana, a jeśli tak, to kiedy?
W administracji zapytaj też o to, czy właściciel budynku (wspólnota, spółdzielnia) nie jest zadłużony. Zadłużenie zazwyczaj jest spłacane z bieżących wpłat mieszkańców na fundusz remontowy, co oznacza, że pieniędzy na remonty będzie raczej mało i mogą one odwlekać się w czasie.
Zwróć uwagę, jak pracownicy administracji się do ciebie odnoszą. Jeśli chętnie udzielają informacji, są konkretni i życzliwi, to duży plus, bo jako ewentualny lokator mieszkania, którym administrują, na pewno będziesz mieć z nimi (i efektami ich pracy) do czynienia na co dzień.