Wciąż kupisz mieszkanie w MdM

Możliwość komentowania Wciąż kupisz mieszkanie w MdM została wyłączona, 20/04/2016, przez␣, w␣nieruchomości

Jak deweloperzy radzą sobie ze sprzedażą mieszkań w programie MdM po wyczerpaniu środków na dopłaty z tegorocznej puli? Czy zauważalny jest spadek zainteresowania mieszkaniami objętymi programem? Jakie mechanizmy wsparcia sprzedaży wprowadzają firmy, by umożliwić klientom skorzystanie z rządowego dofinansowania? Portal nieruchomości Dompress.pl prezentuje wyniki przeprowadzonej sondy.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Udział oferty spełniającej wymagania programu MdM w największych miastach Polski wynosi około 15-20 proc. Większość z tych mieszkań powstaje w inwestycjach, których termin zakończenia zaplanowany jest na przyszły lub 2018 rok, gdzie wykorzystanie środków jest znikome. Wyczerpanie środków z MdM na ten roku w żaden sposób nie przełożyło się na spadek zainteresowania naszą ofertą. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest wręcz odwrotnie. Po pierwszym roku funkcjonowania programu, kiedy wykorzystano zaledwie 1/3 środków na dopłaty, klienci zauważyli, że nie można zwlekać z decyzją o zakupie mieszkania.

Z naszego punktu widzenia ważniejsza od programu MdM jest ogólnie przyjęta dobra kondycja polskiej gospodarki, wysoki wskaźnik dostępności cen mieszkań (obrazujący relację średniej raty kredytu do zarobków) oraz niskie stopy procentowe.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

Nadal obserwujemy duże zainteresowanie mieszkaniami spełniającymi kryterium cenowe MdM. Nie wszyscy nabywcy korzystają z programu, a ceny takich mieszkań także bez rządowej dopłaty są bardzo atrakcyjne. Wielu klientów interesuje się zakupem lokali z terminem odbioru w 2017 i 2018 roku, a tym przypadku środki w MdM są nadal dostępne.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom

W pierwszym kwartale br. sprzedaliśmy o 44 proc. mieszkań więcej niż w tym samym okresie w 2015 roku. Klienci mogą wybrać mieszkania z dopłatą rządową w naszych czterech inwestycjach: Na Ustroniu, Słoneczne Stabłowice, Cztery Pory Roku, Księżno. Tylko część oferty związana jest z programem MdM. Proponujemy lokale budowane także w innych segmentach, co powoduje, że sprzedaż mieszkań w naszych projektach nie jest uzależniona od programu dopłat.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Zakończenie przyjmowania wniosków o dopłaty w MdM na ten rok nie jest to dla nas znaczącą zmianą. W ofercie mamy aktualnie tylko jedną inwestycję z mieszkaniami w segmencie popularnym. W warszawskim projekcie Księżycowa 60 mieszkania sprzedają się bardzo dobrze, natomiast te objęte dopłatami w przytłaczającej większości znalazły swoich nabywców przed wyczerpaniem się puli środków na ten rok.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding

Ideą przewodnią polityki sprzedażowej spółki jest oferowanie klientom nieruchomości w konkurencyjnej cenie, na bieżąco dopasowywanej do potrzeb nabywców oraz aktualnej sytuacji na rynku. Mieszkania spełniające kryteria określone w programie MdM mamy w sprzedaży m.in. w inwestycji Zielona Dolina i Willa One w Warszawie oraz Nowe Tysiąclecie w Katowicach. Pomimo zakończenia przyjmowania wniosków o kredyt w ramach MdM z tegorocznej puli, klienci nadal mają szansę skorzystać z rządowych dopłat ze środków przewidzianych na przyszły rok. Założenia programu umożliwiają realizację dopłat na końcu finansowania transakcji, a więc w chwili oddania budynku do użytkowania. W związku z tym można składać wnioski o dopłaty z budżetu przewidziane na 2017 rok. Osoby planujące zakup mieszkania w MdM powinny jednak wziąć pod uwagę, że pieniędzy na dopłaty ubywa i złożyć wniosek o dofinansowanie w przyszłym roku jak najszybciej.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Z roku na rok zainteresowanie dopłatami jest coraz większe. Program Mieszkanie dla młodych jest atrakcyjny nie tylko z punktu widzenia klientów, ale także deweloperów, którzy dzięki niemu zyskują nowych klientów. Mimo szybkiego wyczerpania puli dopłat na ten rok, można składać wnioski o przyznanie dofinansowania ze środków na lata 2017 i 2018. To daje przewagę rynkowi pierwotnemu. W przeciwieństwie do deweloperów, osoby sprzedające używane mieszkania nie decydują się oczekiwanie na pieniądze ze sprzedaży do przyszłego roku. Ponadto stworzyliśmy rozbudowany system wspierający sprzedaż. Nasi doradcy udzielają m.in. kompleksowych informacji na temat możliwości skorzystania z programu dopłat oraz z zakresu finansowania zakupu nieruchomości.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Wyczerpanie środków na dopłaty spowodowało raczej trudności w realizacji transakcji niż spadek zainteresowania zakupem mieszkań. Nie zauważamy sygnałów wskazujących na to, żeby w tym względzie miało się coś zmienić. Owszem, dostosowujemy nasze systemy płatności do zaistniałej sytuacji i będziemy musieli wykazywać się elastycznością, dokąd program będzie kontynuowany.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Home Invest

Nie zauważamy problemu z powodu wyczerpania się tegorocznej puli dopłat dla osób ubiegających się o kredyt w ramach programu MdM. Aktualnie jedyną naszą inwestycją, w której można kupić mieszkanie z dopłatą jest projekt Monte Verdi zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Włochy. Klienci nabywający mieszkania w tej lokalizacji będą mogli skorzystać z dopłat z przyszłorocznej puli, ponieważ termin zakończenia budowy został przewidziany na drugi kwartał 2017 roku.

Piotr Soja z firmy Galinvest

Wyczerpanie się tegorocznej puli środków w programie MdM nie ma w naszym przypadku decydującego znaczenia. Mamy w ofercie mieszkania w programie dopłat, ale rządowe dofinansowanie nie jest główną przyczyną ich zakupu. Klienci wybierają mieszkania w naszych inwestycjach głównie ze względu na atrakcyjną cenę w porównaniu z jakością lokali, dzięki czemu większość oferty objętej MdM-em nabywana jest bez udziału programu. Ponadto standardowo oferujemy nabywcom możliwość skorzystania z harmonogramu wpłat w systemie 10/90, który także dostosowujemy do indywidualnych potrzeb kupujących.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment

W związku z tym, że budowa naszych inwestycji zakończy się w 2017 roku, nie odczuwamy skutków wyczerpania się puli dopłat na ten rok.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development

Zakończenie przyjmowania wniosków o kredyt MdM z tegorocznej puli dopłat nie wpłynęło na zainteresowanie naszymi mieszkaniami. Nasze inwestycje dowodzą, że cena jest ważna, ale musi być uzasadniona. Klienci są gotowi zapłacić więcej, jeśli otrzymują oryginalne, najwyższej jakości rozwiązania. Dodatkowo oferujemy wygodny i bezpieczny system płatności 10/90. Na etapie budowy kupujący wpłacają tylko 10 proc. wartości mieszkania, a 90 proc. kwoty dopłacają, kiedy inwestycja jest gotowa.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

Zakończenie MdM na rok 2016 spowodowało jeszcze większe zainteresowanie programem na rok 2017. Nasze projekty są tak przygotowane, aby każdy klient znalazł odpowiednie mieszkanie dla siebie, w zależności od swoich oczekiwań i możliwości finansowych.

Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN

Mimo wyczerpania się dopłat w MdM na 2016 rok zainteresowanie zakupem mieszkań nadal jest duże, nie odnotowaliśmy większej różnicy. Podchodzimy bardzo elastycznie do potrzeb klientów, umożliwiając kupującym realizację dopłat w styczniu 2017 roku. Do tego czasu klient dopnie kwestie kredytowe, odbierze klucze do mieszkania i formalnie stanie się jego właścicielem. Osoby, które wybierają u nas mieszkania nie muszą więc takiej decyzji odkładać.

Zielona_Dolina_III
Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

Tagi:␣
dompress

Omnie PRESTIGE PR