Warszawski rynek mieszkaniowy w znaku byka

Możliwość komentowania Warszawski rynek mieszkaniowy w znaku byka została wyłączona, 11/05/2012, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Warszawski rynek mieszkaniowy rozwija się najlepiej w naszym regionie Europy

Z danych firm Reas i Jones Lang LaSalle wynika, że w ubiegłym roku tylko stolica Ukrainy wyprzedziła Warszawę pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku. W Warszawie powstało prawie 10 tys. mieszkań, a w Kijowie ponad 14 tys.

Wcześniej Warszawa była absolutnym liderem. W okresie boomu deweloperzy budowali ponad 16 tys. mieszkań rocznie. W 2009 roku oddali do użytkowania przeszło 20 tys. lokali. W ten sposób stolice pozostałych krajów naszego regionu Europy pozostawały daleko w tyle.

W Budapeszcie wybudowano w ubiegłym roku ok. 6 tys. mieszkań, a w Bukareszcie niespełna 3 tys. Znacznie gorzej od naszej stolicy w statystykach budowlanych wypadają również kraje bałtyckie i Słowenia. Podobne wyniki do Warszawy odnotowano w Chorwacji, Bułgarii i Słowacji.

Utrzymane dobre tępo produkcji

W tym roku stołeczni deweloperzy zwiększyli tępo. GUS podał, że w pierwszym kwartale tego roku w Warszawie zostało oddane do użytkowania prawie 2,8 tys. mieszkań. To o ponad 150 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Poza tym, w tym czasie w Warszawie rozpoczęto budowę prawie o jedną trzecią mieszkań więcej niż rok temu.

W pierwszych trzech miesiącach roku deweloperzy wprowadzili na stołeczny rynek ok. 4 tys. mieszkań, a sprzedali w tym okresie prawie 3,3 tys. lokali. W ten sposób łączna oferta warszawskiego rynku pierwotnego nieco wzrosła do ok. 19 tys. mieszkań. Osoby planujące zakup mają więc teraz duży wybór. Należy także zwrócić uwagę, że przy obecnym popycie, aby wyprzedać ofertę stołeczni deweloperzy potrzebowaliby znacznie mniej czasu niż inwestorzy w innych miastach.

W stolicy co czwarte mieszkanie z oferowane pierwszej ręki jest już wybudowane (25,7 proc.), podaje Emmerson. Na koniec marca w Warszawie takich mieszkań było nieco ponad 4 tysiące, nieznacznie mniej niż w poprzednim kwartale.

Duży popyt, niskie ceny

Ceny nowych mieszkań są coraz niższe, co jest sytuacją korzystną dla nabywców. W pierwszym kwartale średnia cena ofertowa w Warszawie wyniosła ponad 7,7 tys. zł/mkw., podczas, gdy rok temu przekraczała 8,3 tys. zł/mkw. Przeciętna cena mieszkań wprowadzanych teraz na warszawski rynek nie zmieniła się prawie i wynosi ok. 7,1 tys. zł/mkw.

Choć tuż za rogatkami miasta stawki są znacznie niższe. W sąsiadującym z Warszawą Piastowie, w inwestycji Rezydencja Kościuszki można kupić gotowe mieszkanie już za niespełna 5200 zł/mkw. Niewielkie mieszkanie dwupokojowe w oddanym do użytkowania budynku można dostać w cenie 257 tys. zł. Projekt ulokowany jest w pobliżu stacji kolejki SKM, dzięki czemu dojazd do centrum Warszawy zajmuje kilkanaście minut.

Wartość sprzedaży 6 mld zł rocznie

Analitycy Reas podają, że warszawscy deweloperzy sprzedają mieszkania za 6 mld zł rocznie. Do tego, na 1,5 mld zł opiewa wartość umów podpisanych na mieszkania w inwestycjach podwarszawskich. W Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście poziom sprzedaży na rynku pierwotnym jest podobny, jak pod Warszawą i wynosi 1,5-2 mld zł rocznie.

Oferta warszawskiego rynku nowych mieszkań jest w tej chwili na tyle duża, że deweloperzy nie zwiększają już produkcji. Potwierdzają to najnowsze dane GUS, z których wynika, że w marcu 2012 roku w porównaniu z marcem ub. r., liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto spadła (o 2,4 proc.).

Autor: BARC Warszawa SA

Omnie BARC Warszawa S.A.

BARC jest jedną z najbardziej doświadczonych firm deweloperskich na rynku warszawskim. Istnieje od 1995 roku i zrealizował takie inwestycje jak: Nadbudowa Ministerstwa Sprawiedliwości, dwa biurowce w centrum Warszawy, Osiedle Domów Jednorodzinnych Słoneczna Polana w Magdalence, Osiedla mieszkaniowe: Narwik na Bemowie, Rodzina Połanieckich w Chomiczówce, Osiedle Pod Dębami na Białołęce, Rezydencja Przy Ratuszu na Bemowie i Rezydencja Orzeszkowej w Piastowie, Rezydencja Kościuszki w Piastowie i Osiedle Przytulne w Wawrze, gdzie oferuje domy. Inwestorowi zaufało już ponad 5 tys. osób, wybierając mieszkania i domy przez niego wybudowane. Jako jedna z niewielu firm deweloperskich BARC przekazuje klucze do mieszkań przy podpisywaniu aktu notarialnego, który przenosi prawa własności na kupującego.