Kupuje się na Mokotowie i Białołęce

Kupuje się na Mokotowie i Białołęce
Możliwość komentowania Kupuje się na Mokotowie i Białołęce została wyłączona, 27/03/2011, przez␣, w␣inwestycje, mieszkania, Warszawa

W zeszłorocznych transakcjach przeprowadzonych w Warszawie przez klientów Metrohouse dzielnicą najczęściej wybieraną był tradycyjnie Mokotów. Tam dokonano 14 proc. wszystkich transakcji zrealizowanych w stolicy. Zaskoczeniem jest wysoka, bo druga pozycja Białołęki, gdzie przeprowadzono 12 proc. wszystkich umów sprzedaży. W zeszłym roku dzielnica ta znalazła się w sondażu w gronie rejonów, które były najczęściej odrzucane przez klientów przy poszukiwaniu mieszkania. Elementem przekonującym do zakupu była cena mieszkań, która klasyfikuje dzielnicę wśród najtańszych w Warszawie. Decyzji o zakupie sprzyjały też postępujące prace przy budowie Mostu Północnego, który usprawni komunikację z Centrum. Trzecie miejsce pod względem popularności zajęły ex quo Bemowo i Praga Południe (po 11 proc. transakcji). Praga Południe już od kilku lat zyskuje coraz większą sympatię nabywców ze względu na możliwość szybkiej komunikacji z Centrum, stosunkowo dostępne ceny mieszkań oraz zróżnicowaną zabudowę.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Dane na podstawie  Szybko.pl i  Metrohouse & Partnerzy.

Do najmniej popularnych dzielnic pod względem przeprowadzanych transakcji należą Wawer, Wesoła, Rembertów i Włochy. Ma to jednak związek z ograniczoną podażą mieszkań w tym rejonie.

Aby dopełnić analizy zdecydowaliśmy się na porównanie popularności transakcyjnej dzielnic z wielkością podaży ofert w danym rejonie. Dane dostarczone przez serwis Szybko.pl wskazują, że istnieje kilka istotnych dysproporcji. Na Bemowie i Białołęce procentowy udział ofert w ogólnej podaży w stolicy wynosi odpowiednio 6,6 i 7,6 proc. podczas gdy nabywcy szczególnie upodobali sobie te rejony sprawiając, że znalazły się one w czołówce najpopularniejszych dzielnic (odpowiednio 11 i 12 proc.). Także na Ursynowie udział oferty w podaży na rynku wtórnym (4,3 proc.) jest znacznie niższy niż zarejestrowany popyt na mieszkania. Z danych Metrohouse wynika, że co dziesiąty nabywca wybiera tą dzielnicę na zakup mieszkania.

Z kolei z odmienną sytuacją mieliśmy do czynienia np. w Śródmieściu i w Ursusie. Są to dzielnice, w których duża podaż ofert nie oznacza wcale ruchu transakcyjnego. W skali całej Warszawy w Śródmieściu odnotowano 12,3 proc. wszystkich ofert. Jednak udział przeprowadzonych transakcji wynosi zaledwie 6 proc. Główną barierą zakupową jest w tym przypadku oczywiście cena. Z kolei w Ursusie wg statystyk Szybko.pl udział ofert sprzedaży wynosi 8,5 proc. Transakcje dokonane przez pośredników Metrohouse pokazują, że w tej dzielnicy dokonano 4 proc. warszawskich transakcji. Jednak na tym obszarze zauważamy szczególnie silną rywalizację rynku wtórnego z nowymi inwestycjami.

Marcin Jańczuk
Metrohouse & Partnerzy S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Daniel Kosiński

Jestem zaangażowany w firmę Szybko.pl Sp. z o.o. od 4 lat. Z pasją tworzymy portale z branży nieruchomości. Skutecznie łączymy kupujących i wynajmujących. Abcnieruchomosci.pl to nowe dzieło, które uzupełni użytkowników w wiedzę na temat rynku nieruchomości w Polsce.