W Warszawie liczy się dobra lokalizacja

W Warszawie liczy się dobra lokalizacja
Możliwość komentowania W Warszawie liczy się dobra lokalizacja została wyłączona, 02/02/2017, przez␣, w␣ceny, Headline, nieruchomości, raporty

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na stołecznym rynku nieruchomości wtórnych nastąpił niewielki wzrost cen transakcyjnych. Kupujący najchętniej wybierają mieszkania położone w popularnych dzielnicach Warszawy. Z kolei na rynku kredytów hipotecznych najważniejszym wydarzeniem było odblokowanie pieniędzy przeznaczonych na dopłaty, w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Choć w puli pozostało jeszcze ok. 26 mln zł, to większość banków zablokowała już możliwość składania wniosków.

Inwestowanie w nieruchomości


W ostatnich miesiącach na wtórnym rynku nieruchomości w Warszawie można zauważyć stopniowy, niewielki wzrost cen transakcyjnych. – Do takiej sytuacji mógł przyczynić się znaczny napływ gotówki, która jest wycofywana z niskooprocentowanych lokat. Zakup lokalu jest więc alternatywą do zainwestowania oszczędności. Szczególnie jest to widoczne w popularnych stołecznych lokalizacjach, gdzie mieszkania bardzo szybko się sprzedają. Znaczna część transakcji dotyczy właśnie tego segmentu rynku – mówi Dariusz Mitrowski, ekspert Metrohouse.

Zmiana limitów MdM


Ostatni kwartał 2016 roku na rynku nowych mieszkań w Warszawie, przebiegał pod znakiem oczekiwania na odblokowanie puli środków z programu „Mieszkanie dla Młodych” (373 mln zł). Plany związane z kupnem dotowanego mieszkania, miały przede wszystkim osoby zainteresowane ofertą deweloperów. Warszawski limit cenowy dla rynku wtórnego jest tak niski, że praktycznie uniemożliwia zakup używanego lokum z dopłatą.

W kontekście programu MdM warto przypomnieć, że na początku października 2016 roku, zmianie uległy limity cenowe w 15 województwach. Ta aktualizacja dotyczyła również Warszawy. Wskaźniki dla rynku pierwotnego i wtórnego podniesiono o 1,26%. W przypadku nowych lokali, limit ceny 1 mkw. wzrósł o 80,13 zł/mkw. (do 6 433,43 zł/mkw.) i 65,56 zł/mkw (do 5 263,71 zł/mkw) dla rynku wtórnego.
Trzeba pamiętać, że październikowe zmiany w MdM dla Warszawy i pozostałej części kraju (poza Pomorzem), zostaną zmienione dopiero pod koniec marca br. Do tego czasu, na pewno wyczerpią się już środki zarezerwowane na 2017 r. – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert RynekPierwotny.pl.

W kontekście warszawskiego rynku warto również wspomnieć o zmianach cenowych. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że od początku października do końca grudnia średnie ceny mieszkań oferowanych przez stołecznych deweloperów nieznacznie spadły (-0,32% względem III kw. 2016 r.). – W IV kw. 2016 roku, lokale kosztujące 7 000 zł/mkw. – 8 000 zł/mkw. stanowiły 30% oferty warszawskich deweloperów. Udział tańszych mieszkań (cena ofertowa: 6 000 zł/mkw. – 7 000 zł/mkw.) był niższy o 2 punkty procentowe – dodaje ekspert.

Dopłaty są jeszcze dostępne


Dla osób planujących zakup mieszkania w Warszawie mamy zarówno dobre, jak i złe informacje. Pozytywną wiadomością jest obniżenie przez Pekao Bank Hipoteczny marży kredytów mieszkaniowych, obowiązującej od 23 stycznia 2017 r. Niestety jednocześnie dwa inne banki:  PKO BP i Alior Bank – wprowadziły niewielkie podwyżki. Poza tym bardzo szybko kończą się pieniądze na tegoroczne dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Choć w puli pozostało jeszcze ok. 26 mln zł, to większość banków zablokowała już możliwość składania wniosków. – Banki obawiały się sytuacji, w której pieniądze przeznaczone na dopłaty skończyłyby się i część kredytobiorców mogłaby nie otrzymać wsparcia. W rezultacie straciliby oni zaliczkę wpłaconą sprzedającemu mieszkanie. Ci, którzy nie boją się jednak takiej perspektywy wciąż mają szansę na dopłatę – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Należy jednak dodać, że w dalszym ciągu, bez obaw, można wnioskować o dopłaty przeznaczone na 2018 r., których jest jeszcze ponad 200 mln zł. Niestety nie wszystkim uda się z nich skorzystać. Sprzedający często nie akceptują bowiem faktu, że część pieniędzy (kwotę dopłaty) dostaną dopiero w przyszłym roku. Nie jest to problemem jedynie w przypadku zakupu mieszkania będące jeszcze w budowie. Na koniec przypomnijmy jednak, że aby uzyskać dofinansowanie trzeba również spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest to, że cena 1 mkw., nie może przekroczyć limitu, który w przypadku nowych mieszkań w Warszawie wynosi 6 433 zł.

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.