W Krakowie nawet 10 000 zł za metr

W Krakowie nawet 10 000 zł za metr
Możliwość komentowania W Krakowie nawet 10 000 zł za metr została wyłączona, 23/09/2014, przez␣, w␣Headline, Kraków, małopolskie, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, raporty

Dane z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że szukający własnego M w stolicy Małopolski spotkają się z dużymi rozbieżnościami w cenach nieruchomości. W najbardziej popularnych dzielnicach miasta cena metra kwadratowego wynosi nawet 10 000 zł. W Krakowie coraz chętniej wybierane jest nowe budownictwo.  Pozytywne zmiany szykują się na rynku kredytów hipotecznych. Zainteresowani kupnem mieszkania ze wsparciem banku mogą liczyć w najbliższym czasie na spadek oprocentowania kredytów. 

Duże rozbieżności cen ofertowych

Ceny ofertowe krakowskich mieszkań są bardzo zróżnicowane. Ogromny wpływ na wartość nieruchomości ma bowiem jej lokalizacja. Średnia cena ofertowa wynosi obecnie w Krakowie 6700 zł za mkw, czyli o 4,4% więcej niż w zeszłym roku. Metr kwadratowy lokalu w Nowej Hucie czy Prokocimie-Bieżanowie to koszt około 5400 zł, podczas gdy na Starym Mieście należy liczyć się z kwotą nawet 10 000 zł.

Kupujący stawiają na nowe lokale

W stolicy Małopolski najwięcej transakcji na rynku mieszkaniowym dotyczy nowego budownictwa. – Kupujący coraz częściej decydują się na osiedla wybudowane po 2000 r. Znacznie spadł natomiast odsetek mieszkań sprzedawanych w blokach z wielkiej płyty. Mniej transakcji dotyczy też przedwojennych kamienic – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W ostatnich miesiącach najwięcej sprzedaży zrealizowano w dzielnicach Dębniki, Krowodrza i Podgórze. Średni koszt metra kwadratowego mieszkania jest w Krakowie stosunkowo stabilny i wynosi o tysiąc złotych mniej niż cena odnotowywana w Warszawie – dodaje Jańczuk. 

Spada oprocentowanie kredytów hipotecznych

Osoby, które w najbliższym czasie planują kupić mieszkanie w Krakowie zapewne ucieszy fakt, że oprocentowanie kredytów hipotecznych zaczyna spadać. Co więcej, w najbliższym czasie, ze względu na przewidywane obniżki stóp procentowych, tendencja ta najprawdopodobniej jeszcze nabierze tempa. – Spadek kosztów kredytów przekłada się na wzrost zdolności kredytowej, co oznacza, że już niedługo produkty te będą łatwiej dostępne – prognozuje Jarosław Sadowski, Expander Advisors.

Nie oznacza to jednak, że z zakupem należy czekać. – Spadek WIBOR-u pozytywnie wpływa bowiem zarówno na koszt kredytów nowo zaciąganych, jak i tych już spłacanych. Zwlekając, ryzykujemy natomiast, że bank podniesie marżę, która również oddziałuje na poziom oprocentowania. W okresach spadków WIBOR-u instytucje finansowe często decydują się na taki krok, co sprawia, że obniżka wysokości miesięcznych rat jest mniejsza. W efekcie, ci którzy czekali co prawda zyskują, ale mniej niż ci, którzy kredyty zaciągnęli wcześniej – dodaje Sadowski.

Osoby planujące zakup mieszkania nie powinny czekać zbyt długo także dlatego, że od nowego roku wymagany wkład własny wzrośnie aż dwukrotnie (z 5% do 10%). Aby kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w Krakowie obecnie wystarczy zgromadzić oszczędności wynoszące 18 789 zł. Od stycznia trzeba będzie posiadać już aż 37 578 zł. Taka zmiana z pewnością utrudni dostęp do kredytu wielu osobom marzącym o własnym mieszkaniu.

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.